ویژه

بخش وسیعی از فضای سبز قم با آب غیرشرب آبیاری می‌شود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه‌ای قم :

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه‌ای قم، اقدامات شهرداری در حذف آب شرب از فضای سبز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: شهرداری با تکمیل تصفیه‌خانه پردیسان تا پایان سال می‌تواند 4 و نیم میلیون مترمکعب پساب استفاده کند.
به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ،علیرضا عرب بافرانی با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب شرب و حفظ منابع آبی اظهار داشت: در چند سال گذشته مدیریت خوبی در حوزه آب در شهر انجام‌شده و شهرداری به‌عنوان یکی از مصرف‌کنندگان آب برای فضای سبز همکاری خوبی با شرکت آب منطقه‌ای قم داشته است.
وی اقدامات شهرداری را در خصوص تأمین آب خام و یا پساب برای آبیاری فضای سبز مثبت ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر شهرداری قم ۴۰ حلقه چاه در اختیار دارد که بخش وسیعی از فضای سبز شهری را با این آب آبیاری کرده و چاه‌ها مجوز داشته و در مواردی چاه کشاورزی بوده و تغییر کاربری پیداکرده است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه‌ای قم، ابعاد تفاهم‌نامه مابین شهرداری و آب منطقه‌ای را تشریح کرد و گفت: طبق این تفاهم‌نامه شهرداری سالانه ۴ و نیم میلیون مترمکعب پساب می‌تواند استفاده کند و زیرساخت‌های آن در حال انجام است که ۲۵ درصد آب موردنیاز فضای سبز را تأمین می‌کند.
وی اقدامات شهرداری را در ایجاد تصفیه‌خانه پردیسان کارآمد دانست و ابراز کرد: با تکمیل این تصفیه‌خانه پردیسان، تا پایان سال شهرداری می‌تواند از این ۴ و نیم میلیون مترمکعب پساب استفاده کند؛ همچنین شهرداری در حال جداسازی آب بخش‌های دیگر شهر نیز است و در آخرین اقدام ۶ و نیم هکتار بوستان هاشمی از آب شرب جداسازی شده است.
عرب بافرانی ادامه داد: از شرکت آب فاضلاب درخواست شده چاه‌هایی که کیفیت مناسبی نداشته و یا آلوده بوده را به ما اعلام کنند تا بر اساس ضوابط مشخص این چاه‌ها در اختیار شهرداری قرار گیرد و چند حلقه چاه معرفی‌شده و به‌زودی در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت.
وی از محدودیت‌های شهر قم در حفر چاه جدید خبر داد و خاطرنشان کرد: شهر قم منطقه بحرانی بوده و طبق ماه ۴ قانون توزیع عادلانه آب امکان مجوز حفر چاه را نمی‌توانیم بدهیم و حتی توسعه و بهره‌برداری هم وجود ندارد و می‌خواهیم چاه‌هایی که کیفیت آب شرب را ندارد در اختیار شهرداری قرار دهیم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/y94o

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا