اجتماعیویژه

2 برابر شدن مبتلایان کرونایی قم

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم خبرداد:

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه میزان استفاده از ماسک در جمعیت شهری و روستایی استان به کمتر از پنج درصد رسیده است، گفت: بسیاری از مبتلایان فاقد علامت هستند که این مساله به نوبه خود سبب افزایش تعداد مبتلایان به خاطر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی می شود.

به گزارش ندای قم ،مهدی مصری روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران کرونا در سالن کرامت استانداری، بیان کرد: ماهیت ویروس کرونا این است که همواره با جهش های جدید روبه رو می شود؛ از ویژگی های مهم نوع جدید جهش بیماری کووید۱۹ قدرت سرایت بسیار بالای آن است.

وی با اشاره به 2 برابر شدن میزان مبتلایان کرونایی قم طی روزهای اخیر افزود: استان قم به همراه چهار استان دیگر درگیر جهش جدید ویروس کرونا شده که از علائم مهم آن درگیری شدید ریوی است.

مصری بیان کرد: برای کنترل و جلوگیری از انتقال بیشتر بیماری کرونا لازم است تا تمامی افراد دارای علامت بیماری دست کم به مدت پنج روز قرنطینه خانگی شوند.

قم درگیر جهش جدید ویروس کرونا شده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: احتمال مثبت بودن افراد مشکوک مراجعه کننده به مراکز درمانی قم به مرز ۷۰ درصد رسیده است.

وی با انتقاد از پوشش غیرمطلوب دُز سوم واکسن کرونا، تصریح کرد: همچنان پوشش واکسیناسیون عمومی قم به خصوص در بین سالمندان و مرحله سوم با ۲۸ درصد مطلوب ارزیابی نمی شود.

مصری با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون عمومی گفت: تجربه واکسیناسیون حاکی از این است که تعداد مبتلایان هشت برابر و فوتی ها 11 برابر کاهش یافته است.

دکتر مصری اضافه کرد: یکی از نگرانی های روز های آینده قم بازگشت حجاج بیت الله الحرام است که لازم است تا تمامی این افراد حداقل 5 روز از هرگونه دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند.

وی گفت: برای کنترل و جلوگیری از انتقال بیشتر بیماری لازم است تا تمامی افراد دارای علامت حداقل به مدت 5 روز قرنطینه خانگی شوند.

مصری با انتقاد از پوشش نامطلوب دز سوم واکسن کرونا تصریح کرد: تنها بیست و هشت درصد از شهروندان قمی مرحله سوم واکسیناسیون را پشت سر گذاشته اند که این آمار به ویژه در گروه سنی سالمندان ناامید کننده است.

وی با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون عمومی گفت: تجربه واکسیناسیون از کاهش هشت برابری تعداد مبتلایان و 11 برابری فوتی ها حکایت دارد.

تاکید ترغیب مردم برای تکمیل واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی

سیدمحمد تقی شاهچراغی استاندار قم نیز در این جلسه هم اهمیت گسترش پوشش واکسیناسیون در بین دانش آموزان را مورد توجه قرار داد و گفت: در شرایط جدید حاکم، نیازمند فرهنگ سازی و ترغیب مردم برای تکمیل واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی هستیم.

وی نسبت به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در بین کارکنان دستگاه های اجرایی، صنوف، واحدهای صنعتی و عموم مردم با توجه به خیز جدید بیماری تاکید کرد و افزود: لازم است مدیریت هوشمند کرونا به همراه تداوم اجرای طرح شهید سلیمانی مانند گذشته به صورت مطلوب مورد توجه قرار بگیرد.

استاندار قم بر پیش بینی تدابیر لازم در جهت مدیریت بیماری کرونا در بین گردشگران و زائران خارجی در قم تاکید کرد و افزود: در این خصوص لازم است تا بسترهای لازم در مراکز اقامتی و گردشگری ایجاد شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/36ti

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا