حوزه علمیهویژه

با فشار نمی توان مسألۀ حجاب و کمبود جمعیت را حل کرد

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار وزیر بهداشت:

یکی از مراجع تقلید شیعیان عصر روز پنجشنبه دیدار وزیر بهداشت تأکید کرد: مسائل فرهنگی بیشتر از آموزش سرچشمه می گیرد نه از فشار اینکه بخواهیم با فشار، مسئله حجاب و یا کمبود جمعیت را حل کنیم، درست نیست و بدون کار فرهنگی مناسب، نتیجه ای نخواهیم گرفت.

به گزارش ندای قم ،آیت الله مکارم شیرازی عصر روز پنجشنبه دیدار وزیر بهداشت از فعالیت ها و پیشرفت های که در علوم پزشکی کشور حاصل شده، تشکر کرده و گفت: وزارت بهداشت و درمان افزون بر ارتقاء سطح سلامت و بهداشت کشور، باید نسبت به مسائل درمانی قشر ضعیف کشور به خصوص بیماران صعب العلاج کمک کند.

وی تولید بعضی از اقلام دارویی و واکسن ها توسط شرکت های داخلی را از جمله ثمرات تحریم ها دانست و افزود: تحریم های آمریکا و غرب فرصتی ایجاد کرد تا در این تولیدات به خودکفایی برسیم.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: مسألۀ افزایش جمعیت کشور پیش از آن که یک مسئله درمانی باشد، اخلاقی است. باید مردم بدانند که آنچه سبب حفظ مملکت می شود، جمعیت کشور است. چین به سبب جمعیتی که دارد در بسیاری از مسائل، حرف اول را در دنیا می زند.

شعار جمعیت کمتر، زندگی بهتر اشتباه بود

آیت الله  مکارم شیرازی، شعار جمعیت کمتر، زندگی بهتر را اشتباه دانست و تأکید کرد: برخی تنها آرامش و آسایش امروز خودشان را ملاحظه می کنند، اما فردا وقتی جمعیت کم و پیر، شد، با کمبود و پیری جمعیت، نسل آینده شما چه خواهد شد؟ اینکه اجازه نمی دهیم محیط زیست تخریب شد، برای این است که محیط زیست تنها برای ما نیست، بلکه برای آیندگان هم است، بنابراین به فکر آیندگان بودن خود، یک مسئله مهم است.

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: مسائل فرهنگی بیشتر از آموزش سرچشمه می گیرد نه از فشار. اینکه بخواهیم با فشار، مسئله حجاب و یا کمبود جمعیت را حل کنیم، درست نیست و بدون کار فرهنگی مناسب، نتیجه ای نخواهیم گرفت.

وی  در ادامه حوزۀ علمیه را دارای ظرفیت عظیم فرهنگی، تربیتی و اجتماعی برشمرد که می تواند در جهت ارتقاء سطح سلامت و بهداشت کشور، به وزارت بهداشت کمک نماید.

این مرجع تقلید ،وجود بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز بهداشتی در سطح کشور به خصوص مناطق محروم که به همت حوزه و مراجع تقلید بنا گردیده و به صورت خیریه جهت درمان بیماران ناتوان و ضعیف فعال هستند، را از نمونه های آن برشمرد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: وزارت بهداشت می تواند با ایجاد مراکزی در قم و آموزش به طلاب، از آنان برای درمان در مناطق محروم استفاده نماید.
وی به هزینه بالای ویزیت پزشکان اشاره کرده و گفتند: برخی از پزشکان، برای منفعت بیشتر خودشان، بیماران را به مطب شان ارجاع می دهند، و در آنجا هم هزینه های سنگینی بر آنها تحمیل می کنند، که مناسب است با مسائل فرهنگی و تربیتی نسبت به این مسأله هم اقدام گردد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/1235

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا