حوزه علمیه

امروز انتظارات از حوزه نسبت به گذشته بیشتر شده است

آیت الله حسینی بوشهری در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه:

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: حوزه علمیه در پرتو انقلاب مسئولیت‌های جدیدی پیدا کرده است و واقعیتی انکار ناپذیر است که حوزه خاستگاه انقلاب است و اگر دچار مشکل بشود نظام هم دچار مشکل می‌شود؛ نباید حوزه علمیه با فلسفه اصلی انقلاب و نقطه نظرات رهبر مقتدر ما که دنیا در تک تک کلمات ایشان حساب باز می‌کند فاصله داشته باشد.

به گزارش ندای قم به نقل  از خبرگزاری حوزه ،آیت الله حسینی بوشهری پیش از ظهر روزشنبه در آیین افتتاحیه سال جدید تحصیلی حوزه‌های علمیه(۱۴۰۲_۱۴۰۱) که در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد با تسلیت ایام اسارت  اهل بیت(ع) و با تبریک آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه و گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله ناصری از علمای اخلاق حوزه علمیه، گفت: حوزه علمیه همیشه در کنار علم نسبت به اخلاق و تهذیب دغدغه مند بوده و هست.شخصیت اخلاقی ارجمندی مانند آیت الله ناصری از میان ما رفت که سخنان و بیان شیوا و دلنشین او برای حوزویان و عموم مردم تاثیر بسزایی داشت.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه با ذکر روایتی از امیرمؤمنان علی (ع)«اَلْعِلْمُ قَائِدٌ وَ اَلْعَمَلُ سَائِقٌ وَ اَلنَّفْسُ حَرُونٌ» بیان داشت: علم مانند چراغ راهنما و جلودار است که صاحب دانش بتواند پر تو این علم، راه و صراط مستقیم را پیدا کند و این ویژگی دانش است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: علم به تنهایی راهگشا و همه کاره نیست، اما عمل مانند راننده و عامل حرکت دهنده است و انسان را برای رسیدن به هدف و مقصود کمک می‌کند؛ اگر کسی در حوزه‌های علمیه و مراکز علمی بخواهد علم بیاموزد و عمل نداشته باشد به مقصد نخواهد رسید و در میانه راه دچار مشکل خواهد شد. اگر بخواهد دچار مشکل نشود باید  مواظب نفس خود باشد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان این که اگر علم به دست انسان بی بند بار بیفتد و تنها به اصطلاحات اکتفا کند جان هزاران نفر را خواهد گرفت، ادامه داد: شخصی در نزد امام زین العابدین علیه السلام سوالی پرسید که حضرت احساس کرد این فرد قصد عمل ندارد و در اینجا حضرت سجاد(ع) به کلامی نوشته شده در انجیل اشاره کرد: «تا به آنچه می‌دانید عمل نکرده اید از آنچه نمی‌دانید نپرسید، زیرا اگر به اندوخته‌های علمی شما فقط افزوده شود، باعث دوری شخص عالم از خدا خواهد شد». این کلام نورانی مقدس امام سجاد(ع) است.

وی با بیان این که به تعبیر نورانی امام صادق(ع) سه مقطع در زندگی داریم، گفت: عزیزی که ده بیست سال قبل وارد حوزه شده است می‌فهمد که ایام نشاط جوانی گذشته و مانند آن حالت نیست؛ در سزاوار است از این فرصت طلایی پیش آمده که مردم و حوزه های علمیه پشت سر گذاشتند، که دروس گاه مجازی و گاه حضوری بود و امیدوارم خداوند به عظمت امام حسین علیه السلام، این بلیه از سر همه ملت‌ها دفع و رفع بگرداند.

تاکید مقام معظم رهبری و مراجع بزرگوار بر اتقان علمی و احیای سنت‌های گذشته

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: مقام معظم رهبری و مراجع بزرگوار بر اتقان علمی و احیای سنت‌های گذشته تأکید دارند؛ امروز انتظارات از حوزه نسبت به گذشته بیشتر شده است و هر چه اتقان ما بیشتر باشد توانمندی ما بیشتر و در عرصه جهانی نقش آفرینی و توانمندی ما در عرصه کشور و منطقه ای و جهانی بیشتری خواهیم داشت.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به طرح جدید دروس حوزه، گفت: برنامه‌ای که معاون آموزش حوزه اعلام کرد نشان می‌دهد شورای عالی نمی‌خواهد به برنامه گذشته تدریس کتب اصلی دست بزند، بلکه این برنامه آزمایشی در مدت یک سال اجرا می‌شود تا اساتید نقطه نظرات خود را بگویند و در پایان به محضر مراجع تقلید عرضه می‌شود و اگر این عزیزان مناسب دیدند اجرایی و عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: به اساتید بزرگوار حوزه که حقیقتا چشم و چراغ حوزه هستند و اسم خودم را با افتخار استاد گذاشتم، توصیه می‌کنم برای طلاب ایجاد انگیزه کنند؛ معیشت طلاب دچار مشکل است و اساتید نیز همیشه نگران وضعیت طلاب هستند گرچه خود دچار مشکل هستند و این جای مباهات است که در حوزه اساتید نسبت به هم نوعان خود دغدغه‌مند هستند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص انقلابی ماندن نظام و حوزه، خاطرنشان ساخت: حوزه علمیه در پرتو انقلاب، مسئولیت‌های جدیدی پیدا کرده است و واقعیتی انکار ناپذیر است که حوزه خاستگاه انقلاب است و اگر دچار مشکل بشود نظام هم دچار مشکل می‌شود؛ نباید حوزه علمیه با فلسفه اصلی انقلاب و نقطه نظرات رهبر مقتدر ما که دنیا در تک تک کلمات ایشان حساب باز می‌کند، فاصله داشته باشد.

مجموعه روحانیت باید به صحنه بیایند

آیت الله حسینی بوشهری ابرازداشت: هر جا که لازم است جامعه مدرسین باید ورود داشته باشد، زیرا از این انقلاب باید مانند چشمان خود محافظت کنیم؛ اینکه همه مشغول درس باشیم و فقط به نقد بدون راه حل بسنده کنیم این نظام دچار مشکل خواهد شد و مجموعه روحانیت باید به صحنه بیایند که قرن‌ها است در صحنه هستند؛ روحانیت برای اسلام و مشروعه بودن آن بر روی دار رفت.

طلبه با حفظ زی طلبگی باید مهارت بیاموزد

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با توصیه به اساتید در خصوص ایجاد انگیزه در طلاب، خاطرنشان کرد: طلبه با حفظ زی طلبگی باید مهارت بیاموزد و حرکات سست و بی مبنا تحت عنوان جاذبه ایجاد کردن مورد قبول مراجع تقلید، رهبر انقلاب و حوزویان نیست. گاهی در فضای مجازی متأسفانه چیزهایی می‌بینیم که نه شأن حوزه است و نه شأن طلبه و بنده با مشاهده آن‌ها حقیقتا احساس سرشکستگی می‌کنم.

باورهای طلاب باید تقویت شود

وی خاطرنشان کرد: باورهای طلاب باید تقویت شود، زیرا فقه اکبر که همین اعتقادات است اگر نباشد نوبت به احکام و فقه اصغر نمی‌رسد اگر لازم باشد جلساتی گذاشته شود که باورهای طلاب را تقویت کند نباید دریغ شود؛ طلبه بدون دعا و استغفار و مناجات راه نهایی را نمی‌تواند پیدا کند و زمانی آن دل روشن می‌شود که این جنبه‌ها رعایت شود.

شورای عالی با آغوش باز از نقطه نظرات اساتید استقبال می کند

استاد حوزه علمیه قم در پایان گفت: اساتید فاضل در حوزه‌های علمیه بدانند تا با شورای عالی هم افزایی نکنیم راه به جایی نخواهیم برد و این طور نباشد که دیگران بگویند شورا هست پس ما لازم نیست کار کنیم؛ به عنوان شورای عالی با افتخار عرض می‌کنم با آغوش باز از نقطه نظرات اساتید استفاده می‌کنیم، زیرا نیاز به کمک فکری و نقد منصفانه و هم افزایی داریم تا کار سنجیده و پخته شود و انسجام پیدا کند.

آیت الله نوری همدانی:

حوزه علمیه باید از نظر بیان، علم و شجاعت زنده باشد

مرجع تقلید شیعیان  نیز دراین مراسم گفت:حوزه علمیه باید از نظر بیان، علم و شجاعت زنده باشد و امروز استکبار با حوزه علمیه مخالف است و باید آنقدر شجاع باشیم که در برابر این افراد بایستیم.

آیت الله حسین نوری همدانی در سخنانی اظهار داشت: خداوند بر اساس حجت و بینات نظامی پدید آورده که باید برقرار باشد و برای این امر افرادی که به مقام‌های بلندی رسیدند را انتخاب کرده است.

این مرجع تقلید اظهار داشت: ما افتخار می‌کنیم در ورطه‌ای گام بر می‌داریم که معارف اهل بیت عصمت و علوم اسلام را کسب می‌کنیم.

وی افزود: کسانی که در دنیا علوم و معارف اسلامی را منتشر کردند شیعه بودند که از جمله آنان خواجه نصرالدین طوسی و ابن سینا را می‌توان نام برد.

آیت الله نوری همدانی بیان داشت: در تمدن اسلامی نمونه‌های بارزی از مبلغین اسلامی سراغ داریم که معارف الهی را به دنیا منتشر کردند و در این مسیر تبعید شدند و به شهادت نیز رسیدند.

وی با بیان اینکه دشمنان در همه زمان‌ها هستند و استکبار موضوع مهمی است که امام راحل آن را به مسلمین شناساند افزود: دشمنان نقشه‌هایی کشیدند که بعد از صفویه مکتب اخبارین را بوجود آوردند که ۲۶ اختلاف بین آنان و مکتب شیعه وجود دارد که از جمله آن ممنوع بودن تقلید است که در برابر این جریان علامه وحید بهبهانی‌ها و امثال وی قیام کردند تا اصول را زنده کنند.

وی گفت: حوزه علمیه راه شیخ مفیدها و شیخ مرتضی‌ها است که در این زمینه تلاش‌های بسیاری انجام دادند و توانستند تشییع را در برهه‌های مختلف حفظ کنند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: حوزه علمیه باید از نظر بیان و علم و شجاعت زنده باشد و امروز استکبار با حوزه علمیه مخالف است و باید آنقدر شجاع باشیم که در برابر این افراد مقاومت کنیم.

وی افزود: در کتاب تاریخ قم روایتی آمده که معصوم فرمود مردی از قم برخواهد خواست که افرادی گرد وی جمع می‌شوند و همانند تکیه‌های آهن و گردباد نیز این افراد را تکان نمی‌دهد و این افراد کسانی هستند که از جنگ و جهاد خسته نمی‌شوند.

آیت الله نوری همدانی تاکید کرد: حوزه‌های علمیه کار بسیار مهمی بر عهده دارند و باید شیخ‌مفید و شیخ طوسی‌ها را تربیت کنند و تا ظهور امام زمان (عج) این مسیر باید ادامه یابد.

معاون آموزش حوزه های علمیه :

حدود ۴۰۰۰ درس توسط اساتید انتخاب شده است

معاون آموزش حوزه های علمیه ، نیز در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه ۱۴۰۲ـ ۱۴۰۱ که در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگوار سالار شهیدان حضرت سید الشهدا(ع)، در بیان سال تحصیلی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: امسال در سال جدید حوزه های علمیه وضعیت به گونه ای است که برنامه ها حضوری شده و ما امتحانات را در قم و سراسر کشور حضوری برگزار کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد افزود: درس ها و برنامه ها نیز حضوری خواهند بود و انتخاب درس ها برای طلاب در پیشخوان حوزه انتخاب خواهد شد، ولی فعلا این امکان نیست، البته انتخاب درس ها توسط اساتید انجام شده است و قریب ۴۰۰۰ درس توسط اساتید انتخاب شده است و برای طلاب نیز در آینده نزدیک باز خواهد شد.

معاون آموزش حوزه های علمیه در بیان برنامه اصلاح محدوده های دروس، خاطرنشان ساخت: اصلاح محدوده‌ها به گونه ای است که می شود همان برنامه گذشته را انتخاب کرد و برنامه سابق در دل طرح جدید هست و اینکه استاد چگونه رسائل و مکاسب را تدریس کند کاملا اختیاری است و تاکید داریم که اگر می‌توانند تمام محدوده‌ها را بخوانند. البته این پرونده باز و آزمایشی است و منتظر نظرات اصلاحی و تکمیلی اساتید هستیم. و تاکید بر تحفظ منابع اصلی است؛ رسائل و کفایه در جای خود باقی است و تحفظ ساحت ها در برنامه موجود می باشد و در هر بخشی هم امتحان جدا خواهد داشت و این برای سطح ۲ و سطح ۳ می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد با تاکید بر این که چیزی بر واحدهای آموزشی افزوده نشده و ۱۲ فقه و ۱۲ اصول همچنان برای طلاب سطح دوم و سوم در نظر گرفته شده است و آن ساعات و عناوین همچنان سر جای خود محفوظ است گفت: به عنوان پیشنهادی با قید اختیاری و آزمایشی بودن برای برخی، اصول و فقه در حد یک عنوان و یا دو عنوان جدید ارایه شد و اختیاری بودن و آزمایشی بودن و قابلیت اجرای همین برنامه موجود در دل این طرح از موارد ذکر شده می باشد.

آیت الله ناصری حق بزرگی بر گردن حوزه های علمیه دارد

وی ابراز داشت: خرسندم که آغاز سال تحصیلی در جوار حضرت معصومه علیها السلام برگزار می شود و گرامی میداریم یاد و خاطره عالمان گذشته و یاد شهدای پر افتخار مدافع حرم و شهدای از تبار روحانیت و یاد اساتید گذشته در دوران کرونا که از دست رفته اند و یاد کنیم از معلم اخلاق عالم ربانی آیت الله ناصری که حق بزرگی در گردن حوزه های علمیه دارد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/kr0o

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا