اجتماعیویژه

ریالی از موقوفات خارج از نیت واقفان هزینه نمی شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم:

مدیرکل‌ اوقاف و امورخیریه استان قم گفت:ما مجاز نیستیم ریالی از آن چه که واقف نیت کرده است در جایی دیگر هزینه کنیم و نظارت های برون سازمانی و درون سازمانی به جد در این امر مهم رسیدگی می کنند و با دقت صورت می پذیرد و مالی که وقف می شود صرفا و تنها در جهت نیت واقف هزینه می شود و اگر این امر روشنگری شود مردم استقبال بیشتری خواهند داشت.

به گزارش ندای قم ، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری روزدوشنبه  در نشست خبری که در امامزاده موسی مبرقع(ع) برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه ۵ مورد وقف جدید به ارزش ۴۳ میلیارد تومان در استان قم ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر وقفی صورت گیرد اما در این اداره‌کل ثبت نشود در آینده دچار مشکلاتی خواهد شد، افزود: از نظر قانون اداره‌کل اوقاف و امور خیریه متولی تمامی موارد وقف شده است و اگر موردی در این اداره ثبت نشود در آینده دچار مشکلاتی خواهد شد لذا باید همه موارد به تایید و ثبت ما برسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: واقعیت این است که مجموعه اوقاف دخل و تصرفی در موقوفات ندارد و موظف به نظارت و حراست از موقوفات است.

اسکندری ادامه داد: ما مجاز نیستیم ریالی از آن چه که واقف نیت کرده است در جایی دیگر هزینه کنیم و نظارت های برون سازمانی و درون سازمانی به جد در این امر مهم رسیدگی می کنند و با دقت صورت می پذیرد و مالی که وقف می شود صرفا و تنها در جهت نیت واقف هزینه می شود و اگر این امر روشنگری شود مردم استقبال بیشتری خواهند داشت.

وی در رابطه با اجرای نیت واقفین عنوان کرد: اقدامات ما مطابق متن وقف‌نامه صورت می‌گیرد برای مثال سال گذشته کمک به مساجد،کمک یک میلیارد تومانی به نیازمندان در حوزه دارو و درمان، تهیه جهیزیه، تهیه بسته‌های لوازم التحریر برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت، آزادی زندانیان، اطعام فقرا و… بخشی از اقدامات ما بوده است.

برای 2 هزار موقوفهسند مالکیت صادر شده است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم خاطرنشان کرد: این اداره کل موکب‌هایی در داخل ایران به مناسبت های مختلف از جمله دهه آخر صفر و همچنین در کشور عراق و شهر سامرا به مناسبت اربعین و با عنوان امامزادگان قم برپا می‌کند.

وی بحث شناسایی موقوفات و تعیین حدود و تهیه سند را از دیگر وظایف اداره اوقاف خواند و تصریح کرد: در سال گذشته اتفاقات خوبی رخ داد که اسناد موقوفات بالای ۲ هزار سند با همکاری اداره اسناد ثبت شده است.

برگزاری دائمی بخش معارفی مسابقات بین‌المللی قرآن در قم

اسکندری با بیان اینکه بخش معارفی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از این پس به صورت دائم در استان قم برگزار خواهد شد، گفت: سال گذشته با رایزنی‌هایی که صورت گرفت مقرر شد بخش معارفی مسابقات بین المللی قرآن به استان قم واگذار شده و دبیرخانه آن به صورت دائم در استان فعالیت خواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان برگزاری همایش یاوران وقف گفت: در هفته وقف برگزاری همایش یاوران وقف روز پنجشنبه ساعت ۹.۳۰ با پیام تصویری آیت‌الله جوادی و سخنرانی آیت‌الله فاضل لنکرانی در مدرسه علمیه امام کاظم علیه السلام برگزار خواهد شد.

وی در پایان با بیان برنامه های هفته وقف و این که دو پایگاه درمانی در امامزاده سید علی و امامزاده مبرقع (ع) برپا خواهد شد خاطر نشان ساخت: توزیع بسته های معیشتی در تعدادی از امامزادگان و آزادی زندانیان در روز ۴ شنبه با تعداد ۱۷ نفر بالغ بر ۴۵۰ میلیون تومان می باشد و دیگر برنامه ها، برگزاری مراسمات مذهبی، نشست ها و محافل قرآنی و کلنگ زنی که در ایام هفته وقف صورت خواهد پذیرفت.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/zkr5

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا