حوزه علمیه

هیئت مذهبی به دنبال عاشورای جریان ساز و انقلابی باشد

مدیر حوزه‌های علمیه:

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر ظرفیت‌های عاشورا در سطح بین‌المللی گفت: هیات های مذهبی باید به دنبال عاشورای جریان ساز، انقلابی، پاسدار خون شهدا و تمدنی باشند.
به گزارش ندای قم به نقل ازروابط عمومی هیات و کانون خادم الرضا(ع)، آیت‌الله علیرضا اعرافی روز چهارشنبه در دیدار مسئولین و جمعی از اعضای هیأت مذهبی خادم الرضا(ع) اضافه کرد: در بحث عاشورا آیاتی تطبیق و تأویل برده شده که یکی از مشهورترین آن‌ها آیه مبارکه « یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعِی إِلی‌ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً » است.
وی افزود: معنای اطمینان و آرامش در این آیه یک حالت خاصی است که با آرامش مطرح‌شده‌ای که در روانشناسی مطرح می‌شود تفاوت دارد؛ حقیقت آرامش آنجایی است که ناخدای کشتی توفان‌زده در شرایط توفانی خودش و هدفش را گم نمی‌کند.
مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: تأمین نیازهای ظاهری اطمینان متعارف است و مدیریت در بحران‌ها آرامش حقیقی است.
وی خاطرنشان کرد: نوع دیگری از تقسیم‌بندی آرامش، شامل اطمینان دنیوی و اخروی و معنوی است؛ کسی که به آرامش معنوی رسیده باشد حتی در زمان مرگ نیز آرام خواهد بود.
اعرافی اوج آرامش را واقعه عاشورا دانست و گفت: این آرامش با منطقی فرا مادی و ملکوتی در عالی‌ترین درجه و در توفانی‌ترین شرایط در عاشورا مشهود است.
وی عاشورا را همچون خورشید روشنی‌بخش عالم بشریت برشمرد و تصریح کرد: کاری مقدس‌تر از این نیست که به‌صورت خودجوش و بدون هیچ پاداش مادی در بزرگداشت این واقعه و یاد شهدای عاشورا مشارکت داشته باشیم؛ این کار، مقدس و بسیار ارزشمند است.
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به سطوح مختلف برگزاری مراسم عزاداری در ایام ماه محرم افزود: این امر در دو سطح فرهنگ‌سازی شعائر دینی و همچنین در زمینه ترویج سبک زندگی اسلامی و برگرفته از آموزه‌های مکتب اهل‌بیت قابل‌بررسی و پیگیری است.
وی بیان داشت: یکی از اصلی‌ترین خدماتی که هیأت های مذهبی می‌توانند به مردم شهرها و محلات خود ارائه دهند فقرزدایی و گام برداشتن در مسیر کاهش فاصله طبقاتی است.
اعرافی گفت: ازنظر من اگر در شهری یک‌شب حتی یک نفر گرسنه سر به بالین بگذارد، همه افراد آن شهر در این فقر شریک هستند.
مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر ظرفیت‌های عاشورا در سطح بین‌المللی عنوان داشت: هرچه در این عرصه فعالیت کنیم فضا فراهم است و مشتاقان بسیاری در سراسر دنیا تشنه فراگرفتن معارف اهل‌بیت(ع) هستند.
وی با تقدیر از فعالیت‌های هیئت خادم الرضا(ع) گفت: معرفی هیات الگو یکی از مهم‌ترین رسالت‌هایی است که هیآتی همچون خادم الرضا(ع) باید دنبال کنند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ktgv

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا