حوزه علمیه

ظرفیت‌های تبلیغی حوزه در خدمت آگاهی‌بخشی به مردم هستند

مدیرحوزه‌های علمیه سراسر کشور:

رئیس حوزه‌های علمیه کشور گفت: حوزه با شبکه‌های تبلیغی و ظرفیت‌هایی که در این بخش دارد وظیفه خود می‌داند که مردم را به مدیریت مصرف و همراهی با دولت توصیه کند.

به گزارش  ندای قم  به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم آیت‌الله علیرضا اعرافی عصرروزپنجشنبه  در دیدار با مهندس اتابک جعفری مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، با تقدیر از خدمات دولت و وزارت نیرو برای تأمین آب و برق در کشور اظهار کرد: شرایط فعلی در حوزه مدیریت صنعت آب و برق نشان‌دهنده مدیریت هوشمندانه اعمال شده در این زمینه است و خوشبختانه دولت تلاش کرده که مشکلی بر مشکلات مردم افزوده نشود.

وی با اشاره به شرایط مصرف آب در کشور تصریح کرد: حوزه با شبکه‌های تبلیغی و ظرفیت‌هایی که در این بخش دارد وظیفه خود می‌داند که مردم را به مدیریت مصرف و همراهی با دولت توصیه کند.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه حوزه هرکاری لازم باشد در زمینه آگاهی‌بخشی به مردم انجام می‌دهد گفت: تمام ظرفیت‌های مجازی و حقیقی تبلیغی حوزه برای آگاهی بخشی به مردم در حوزه مصرف آب و برق در خدمت هستند.

وی در ادامه سخنان خود به وضعیت شبکه فاضلاب استان و میزان پوشش این شبکه اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه در قم سطح پوشش شبکه فاضلاب نسبت به دیگر استان‌ها پایین است باید در روند تکمیل شبکه فاضلاب تسریع شود و در این زمینه می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کرد.

اعرافی با اشاره به طرح انتقال آب از دریا به مرکز کشور تصریح کرد: این طرح که در گذشته برای دریای خزر پیگیری می‌شده باید هم از شمال و هم از جنوب مدنظر قرار گرفته و با تدبیر و نکته‌سنجی دقیق و بررسی تمام جوانب امر در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه مدیریت مصرف آب باید هم بر فرهنگ‌سازی و هم بر اقدام قاطع و به موقع تکیه کرد گفت: در خصوص اصلاح شبکه آب و همچنین تقویت و به‌روزرسانی تجهیزات صنعت آب نیز باید تدبیر شود تا پرتی شبکه به حداقل ممکن برسد.

صرفه‌جویی 10 درصدی راه گذر از بحران آب است

مهندس اتابک جعفری مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در این دیدار با اشاره به وضعیت مصرف آب در کشور، اظهار کرد: 75 مردم در حوزه مصرف آب جزو مشترکین صرفه‌جو هستند و در حد الگو مصرف می‌کنند اما 20 درصد بیش از الگو و پنج درصد جزو مشترکین پرمصرف هستند که همین گروه مشکل‌ساز می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه اگر تمام مردم تنها 10 درصد صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشند تمام بحران‌ها در حوزه تأمین آب پشت سر گذاشته می‌شود خاطرنشان کرد: امسال با تدبیری که صورت گرفت تلاش شد تا قطعی آب نداشته باشیم اما همچنان نیازمند همراهی و همکاری مردم در زمینه مدیریت مصرف هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اذعان به اینکه پرتی شبکه آب و مصارف غیرخانگی در کشور بسیار بالا است تصریح کرد: اگر این مسئله اصلاح و مدیریت شود مشکل تأمین منابع آبی در کشور حل می‌شود؛ البته در زمینه فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی، اقدامات قاطعانه را از خود دولت آغاز کرده‌ایم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت استفاده صنایع از پساب گفت: اینکه بخش صنعت سراغ استفاده از پساب نمی‌آید به خاطر این است که آب ارزان در اختیارش قرار می‌گیرد؛ دستورالعملی آماده شده و به زودی ابلاغ می‌شود که حق استفاده از آب توسط بخش صنعت را گرفته و آن‌ها را الزام به انتقال و استفاده از پساب می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این دیدار با اشاره به معافیت مطلق مساجد، حسینیه‌ها و حوزه‌های علمیه از پرداخت آب‌بها اظهار کرد: با توجه به اینکه در کشور خصوصاً در شهر قم تعداد این مراکز بالا است، عدم تعیین حدود مصرف، مغایر با مدیریت مصرف است و باید سقفی برای این قانون تعیین شود تا بتوان مدیریتی بر مصرف این بخش داشت.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ixsr

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا