حوزه علمیه

 حوزه علمیه از میراث کهن خود صیانت کند

آیت الله اعرافی:

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: حوزه علمیه عصر انقلاب که متفاوت از حوزه عصر انزوا است باید میراث کهن خود را صیانت کند و به نیازهای روز هم بپردازد.

به گزارش  ندای قم به نقل از ایرنا ،آیت الله علیرضا اعرافی روز سه شنبه در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره علامه حلی در قم اظهار داشت: باید شاهد تدریس همراه با تحقیق و فضای آزاد گفت و گو میان طلبه و استاد و برگزاری جلسات بحث مستمر علمی در حوزه باشیم که از سنت های دیرپای پزوهشی حوزه بوده است.

وی عنوان کرد: اگر تاریخ تحقیق و نوآوری در گذشته بیش از یک هزار ساله حوزه را ورق بزنیم پرچم بر افراشته ای را می بینیم گرچه نقاط ضعف و آسیبی هم دیده شده است.

وی گفت: تولیدات انبوه و حجیم بزرگان حوزه در تاریخ گذشته با حفظ استانداردهای اجتهادی و تحقیقی قابل تامل و ستایش است و رجالی در عصرهای مختلف از حوزه برخاستند که حجم عظیمی از تحقیق را انجام دادند.

اعرافی تاکید کرد: طلبه جوان با توجه به پژوهش گذشتگان حوزه چون شیخ مفید ، علامه حلی و شیخ طوسی باید عزم تحقیق و پزوهش داشته باشد و آثار علمی‌ گذشتگان حوزه دستاوردهایی داشته است که برای همه بشر اثر داشته اند.

وی گفت: از ویژگی های مهم کاروان علم و پژوهش در حوزه آن بوده است که تحقیقات در سطحی می رسد که مکاتب مهم حدیثی و تفسیری راه اندازی می شود و چهره هایی رخ نمایی کردند که تولید مکتب داشتند، در این بین شخصیت هایی مانند ملاصدرا را می توان مثال زد که تئوری های آن هم چنان برای امت اسلام درس آموز و قابل استفاده است.

مدیر حوزه علمیه های کشور افزود: حوزه های علمیه باید از همه تجربیات نوین بهره مند شوند و دریچه عقل ما نباید به تجربه ای نو بسته باشد و سنت های نوین پژوهشی رصد و بهره گیری شود اما حوزه باید بداند ریشه در تاریخ دیرپا، کهن و گران بها دارد و سنت های آن باید حفظ و ارتقا یابد.

وی گفت: اخلاق و تربیت در نهج البلاغه جایگاه رفیعی دارد و بیان های تربیتی امام علی(ع) در نهج البلاغه از فصاحت بالایی برخوردار است و اخلاق و تربیت در کلامش با روح حماسی آمیخته است.

اعرافی افزود: فصاحت و شور اخلاقی در کلام امام علی(ع) موج می زند و طلاب باید همیشه نهج البلاغه را در کنار خود داشته باشند و آموزه های آن را درک کنند.

وی بیان کرد: بخش مهمی از کلمات نهج البلاغه و محور بنیادی آن گشودن چشم بشر به حقیقت دنیا است و شناخت جهان یکی از مهم ترین ابزارها برای پیشرفت است.

وی در پایان سخنانش برگزیدگان‌جشنواره سیزدهم علامه حلی را چشم و چراغ های آینده حوزه و امیدهای تحول‌ در حوزه ذکر کرد.

رسالت حوزویان در امر پژوهش بسیار مهم است

مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور نیز در این آیین با اشاره به چگونگی پژوهش در عصر حاضر گفت: زمینه پژوهش، بسیار گسترده و رسالت حوزویان در امر پژوهش بسیار مهم است .

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی فاضل افزود: در حوزه های علمیه باید این زمینه ایجاد شود که پژوهش هایی که نظام توقع دارد مورد توجه قرار گیرد و در جشنواره هایی چون علامه حلی این طور نباشد که طلاب در هر موضوعی که خواستند پژوهش کنند.

وی گفت: حوزه باید در همه عرصه هایی که می تواند مساله ای را برای جامعه اسلامی حل کند ورود پیدا کرده و این موضوع مطالبه به حقی است که نظام می تواند از حوزه های علمیه داشته باشد.

وی بیان کرد: در جشنواره حلی بخش عمده ای از آثار باید برای حل معضلات و مشکلات جامعه باشد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/06tl

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا