حوزه علمیهسیاسیویژه

طالبان به عقائد جامعه شیعیان افغانستان احترام بگذارد

آیت‌الله اعرافی درخطبه های نماز جمعه قم:

خطیب جمعه قم در تذکر به طالبان گفت: ایران با شما حکیمانه و عاقلانه رفتار کرده است و علیرغم اشکالاتی که در کار شما است، نخواستیم که از سر مقابله دربیاییم؛ الآن هم سیاست دستگاه‌ها و مسئولان این است؛ اما از شما انتظار می‌رود به عقاید جامعه شیعه در افغانستان احترام بگذارید.

به گزارش ندای قم به نقل ازخبرگزاری حوزه ،آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه ۲۱ مردادماه ۱۴۰۱ که در مصلی قدس قم برگزار شد، با اشاره به روز صنایع کوچک عنوان کرد: صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی دارند که متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد بودیم که این صنایع با مشکلاتی مواجه شدند و افت کردند.

وی ادامه داد: با توجه به شعار سالی که رهبر معظم انقلاب بیان کردند، انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول به احیا، دانش بنیان کردن و نقش صنایع کوچک به عنوان یک محور در اقتصاد مقاومتی توجه بیشتری کنند و در اعطای تسهیلات و فراهم کردن امکانات لازم برای سرمایه‌گذارانی که وارد این قلمرو می‌شوند توجه کنند و دستگاه‌های مسئولین جلوی تعطیلی آن‌ها را بگیرند.

امام‌ جمعه قم با بیان اینکه امسال با شور ایمانی، عظمت روحی و اخلاقی مردم ایران شاهد رونق فوق‌العاده‌ای در سوگواری سالار شهیدان (ع) در سراسر ایران بودیم، افزود: در قم نیز مراسم‌های باشکوهی برگزاری شد و آسیب‌هایی که گاهی وجود داشت کمتر شد و توجه به اطعام مستمندان، رعایت اصول اساسی در عزاداری و اینکه عزاداری علاوه بر اینکه مظهر شور، شوق و حماسه است، باید جایگاه معرفت هم‌افزایی باشد در حد وسیعی توجه شد.

وی با بیان اینکه در همین مراسم‌ها و سوگواری‌ها است که باید شعائر دین تقویت و پایه‌های حجاب و ارزش‌های الهی استوارتر شود، ادامه داد: جامعه عزادار واقعی امام حسین (ع) جامعه‌ای است که بعد از عاشورا شاخص‌های اجتماعی و ارزش‌های آن تغییر کرده باشد.

آیت الله اعرافی بیان کرد: محنت‌ها و چالش‌هایی که امروز در ارزش‌های الهی و حجاب داریم، باید با عزای امام حسین (ع) حل شود؛ عزاداری واقعی آن است که درون ما را اصلاح و برون و جامعه را هم سرافراز و پاک ‌کند.

معادلات منطقه و عالم تغییر کرده است

وی در تذکر به طالبان به خاطر برخورد با شیعیان گفت: ایران با شما حکیمانه و عاقلانه رفتار کرده است و علیرغم اشکالاتی که در کار شما است نخواستیم که از سر مقابله دربیاییم؛ الآن هم سیاست دستگاه‌ها و مسئولان این است؛ اما از شما انتظار می‌رود به عقاید جامعه شیعه در افغانستان احترام بگذارید.

خطیب جمعه قم با اشاره روز مقاومت اسلامی تاکید کرد: قصه مقاومت اسلامی و جنگ ۳۳ روزه یک قصه عادی نیست؛ در این جنگ معادلات منطقه و عالم تغییر کرد و برای اولین بار یک گروه مقاوم و مبارز با تکیه بر امت اسلامی، ملت بزرگ ایران و نظام اسلامی توانست تمام معادلات آمریکا و صهیونیست را تغییر بدهد که نقطه عطف تاریخ بود.

وی ادامه داد: داعش برآمده از اتاق فکر آمریکا و اسرائیل بود تا چهره اسلام را مشوش نشان دهند و به مقاومت ضربه بزند و ایران را مورد تهدید قرار بدهد؛ اما در این کارزار مقاومت، سپاه قدس و سرداران ما آمدند و افتخار آفریدند و دنیا را تکان دادند.

مغزهای سست به افتخارات ملی و تاریخی دهن کجی می‌کنند

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: امروز شاهد هستیم که نادان‌ها، مغزهای سست و دور از خدا به این افتخارات ملی، اسلامی و تاریخی دهن‌کجی می‌کنند؛ شما کوچک هستید. ملت ایران در تشیع حاج قاسم نشان داد که اهل مقاومت و اسلام است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اضافه کرد: شما که به ارزش‌های دموکراسی پایبند نبودید، امروز دارید همه ارزش‌های اسلامی را زیر سوال می‌برید؛ این قابل قبول نیست خودتان را اصلاح کنید؛ زیرا به فضل خدا راه اسلام و انقلاب استمرار پیدا می‌کند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/a2ce

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا