یادداشت

آثار مثبت قربانی برای جامعه

به مناسبت عید سعید قربان؛

حجت‌الاسلام اکرامی نژاد

قربانی کردن رسمی دیرینه بوده که اسلام آن را راهی برای تقرب و نزدیکی به خدا دانسته است، عملی که برای حاجیان واجب و جزء مناسک حج و برای دیگران مستحب مؤکد شمرده شده، حتی برخی از علماء این عمل را برای افرادی که توانایی دارند واجب دانسته‌اند.
در این سنت اسلامی آثار و نتایج شگفت‌انگیزی وجود دارد به‌طوری‌که حضرت محمد(ص) در روز عید قربان برای مردم خطبه خواندند و این روز را این‌گونه معرفی کردند: این روز ثجّ و عجّ است. ثجّ همان خون‌هایی است که شما قربانی می‌کنید و کسی که نیتش خالص باشد با خروج اولین قطره از خون قربانی، تمام گناهانش بخشیده می ‌شود. حجّ نیز همان دعاست پس در این روز زیاد خدا را بخوانید.

همچنین خداوند در سوره کوثر سخن از اعطای خیر کثیر به پیامبرش را مطرح کرده و از او می ‌خواهد در مقابل این نعمت قدردانی کرده و راه آن را نماز و قربانی کردن بیان داشته است و فرموده: پس برای پروردگارت نماز گزار و قربانی کن.»
امروزه نیز هرگاه به مؤمنین نعمت ‌هایی خاص و بزرگ می ‌رسد آنها این دستور الهی را به جا می‌ آورد و برای خداوند قربانی کرده و در حقیقت از او تشکر می ‌کنند؛ مثلاً هنگام تولد فرزند، خرید خانه یا ماشین، ساخت منزل، پیروزی و موفقیت در کارها و…

در حال حاضر ۳۵ هزار نفر در استان قم تحت پوشش بهزیستی هستند و بیش از ۳۰ مرکز شبانه روزی در سطح استان متولی نگهداری ایتام، فرزندان بی سرپرست، سالمندان و معلولین، بیماران روانی مزمن و معتادین در حال درمان می باشند ، ایجاد رفاه عمومی و کمک به نیازمندان یکی دیگر از برکات قربانی کردن است و در کنار مواردی که بیان شد که همگی سبب صفای باطن و تقرب بنده به خالق خویش است، اما در پرتوی قربانی کردن یکسری آثار مثبت اجتماعی نیز ایجاد می‌شود و آن توسعه در رفاه عمومی است، قربانی کردن و اهدای بخشی از گوشت قربانی می‌تواند این افراد را بهره مند سازد، اهدای گوشت قربانی به نیازمندان از دستورات قرآنی نیز است همچنانکه خداوند فرموده: پس از آنها بخورید و به درمانده مستمند بخورانید.
قربانی کردن و اهدای گوشت آن به نیازمندان و همسایگان از سنت ‌های اهل بیت نیز بوده و در این رابطه امام صادق(ع) فرمودند: علی بن حسین و فرزندش محمد(ع) یک سوم قربانی را صدقه می‌دادند و یکم سوم آن را به همسایگان می‌ بخشیدند و یک سوم دیگر را برای خانواده خویش نگه می‌داشتند.

مومنین با هر میزان توان مالی حتی ۱۰ هزار تومان می توانند در این کار نیکو و توصیه شده مشارکت کنند در روایت داریم که ام سلمه به رسول خدا (ص) گفت: ای رسول خدا عید قربان شده و نزد من چیزی نیست که قربانی کنم. آیا برای قربانی قرض کنم؟ پیامبر فرمود: قرض کن که وام آن پرداخت شدنی است.
لازم به ذکر است: هموطنان نوع دوست و نیکوکار در روز عید سعید قربان و ایام دهه ولایت می‌توانند همانند سالهای گذشته گوشت قربانی و نذورات خود را علاوه بر تحویل به پایگاه مرکزی بهزیستی واقع در آسایشگاه معلولین و سالمندان انوار آفتاب واقع در میدان شهید محلاتی و مجتمع آیت الله گلپایگانی واقع در انتهای خیابان ۱۹ دی بلوار شهید ظریفیان از طریق مراکز بهزیستی سطح استان و یا تماس با شماره همراه ۰۹۱۰۹۰۷۳۲۰۵به دست نیازمندان برسانند همچنین برای پرداخت آسان و نقدی مبالغ اهدائی شماره کارت ۲۵۸۸-۷۶۱۸-۹۵۷۰-۶۳۶۷ مشارکتهای مردمی بهزیستی و درگاه پرداخت #۹۰۹۰*۷۲۴* در نظر گرفته شده است.
مشاور فرهنگی بهزیستی استان قم

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/424w

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا