اجتماعیاقتصاد

۵۰ مدرسه در قم استحکام بنا ندارند

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان قم:

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم گفت: باتوجه به شناخت از وضعیت برخی از مدارس غیردولتی حدود ۴۰ الی ۵۰ مدرسه نمی‌توانند استحکام بنا را دریافت کنند.

به گزارش ندای قم به نقل از ایسنا،ناصر حمزه‌ای در گفت‌وگویی با اشاره به موضوع مدارس غیر دولتی و استحکام بنای آن‌ها، اظهار کرد: در استان قم ۲۰۷ مدرسه غیر دولتی داریم.

وی با بیان اینکه ۲۴ هزار دانش آموز در این مدارس تحصیل می‌کنند، مطرح کرد: همچنین حدود ۲ هزار و ۵۰۰ معلم نیز در این مدارس فعالیت دارند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم ادامه داد: در این مدارس از ۴۰ دانش آموز تا ۴۰۰ دانش آموز مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری به تعداد زیادی از این مدارس اخطاریه عدم استحکام بنا را داده است، عنوان کرد: حدود ۱۵۰ مدرسه از ۲۰۷ مدرسه غیر دولتی جزو مدارس قدیمی و اجاره‌ای بودند که امکان تخریب و بازسازی برای آن‌ها فراهم نبود.

حمزه‌ای با بیان اینکه در اختیاریه شهرداری قم ۳ سال فرصت برای استحکام بنای این مدارس داده شده بود، خاطرنشان کرد: با رایزنی‌هایی که انجام شد توانستیم این مهلت را یک سال دیگر تمدید کرده و امسال پایان این ۴ سال مهلت شهرداری قم است.

وی با اشاره به اینکه اما هنوز متاسفانه در برخی از مدارس شاهد تغییر و استحکام بنا نیستیم، تصریح کرد: بیش از ۱۴۰ مدرسه غیر دولتی اجاره‌ای بوده و مالک اجازه تخریب و بازسازی را نمی‌داد.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم از قانون تاسیس و اداره مدارس غیر دولتی یاد کرد و افزود: باید زمین در اختیار مدارس غیر دولتی قرار بگیرد و بانک هم تسهیلات ۳۵ الی ۵۰ درصدی را به آن‌ها ارائه کند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه هنوز برای این قانون اقدام مناسب انجام نشده است و علت اصلی اینکه هنوز ۱۴۰ مدرسه غیر دولتی در محیط‌های مسکونی اداره می‌شوند نیز همین موضوع است.

حمزه‌ای با بیان اینکه اگر این قانون عملیاتی می‌شد امروز شاهد این بحران نبودیم، یادآور شد: یک شرکت انحصاری که متخصص در این زمینه است، توسط وزارت آموزش و پرورش معرفی شده و رایزنی‌های لازم نیز با آن انجام و تاکنون توانسته‌ایم استحکام بنای ۵۰ مدرسه را بگیریم.

وی اضافه کرد: باتوجه به شناخت از وضعیت برخی از مدارس غیردولتی حدود ۴۰ الی ۵۰ مدرسه نمی‌توانند استحکام بنا را دریافت کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم در پایان تاکید کرد: برای مدارسی که امکان دریافت استحکام بنا ندارند دو پیشنهاد داریم یکی شیفت بعد از ظهر مدارس دولتی را انتخاب کنند و دیگری اینکه در شیفت بعد از ظهر دیگر مدارس غیر دولتی که از استحکام بنا برخوردار هستند، حضور پیدا کنند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/31c0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا