اقتصاد

تاکنون برای 40 هزار متقاضی مسکن زمین تامین شده است

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم :

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با بیان این که تا کنون برای 40 هزار متقاضی زمین تامین شده است گفت :برای سایر متقاضیان نیز باید زمین تامین شود و با بازپس گیری اراضی حبس شده و قراردادهای مهلت سپری شده می توان برای کل درخواست های مسکن قم تامین زمین انجام داد.
به گزارش ندای قم ، محمد صادقی اظهار کرد: یکی از وعده های دولت سیزدهم، ساخت مسکن برای مستاجرین و اقشار محروم از مسکن بوده است که در گام اول شناسایی و ثبت نام این دسته از متقاضیان در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: در استان قم در فاز ششم بیش از 92 هزار متقاضی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که 85 درصد متقاضیان تاکنون پالایش شده اند و مراحل بررسی درخواست سایرین در مراحل پایانی کار قرار دارد.
صادقی با بیان این که ثبت نام و درخواست این تعداد متقاضی بی سابقه بوده است، توضیح داد: از این تعداد تا کنون بیش از 54 هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شده اند و روند بررسی سایر متقاضیان همچنان ادامه دارد.
وی با بیان این که تا کنون برای 40 هزار متقاضی زمین تامین شده است، تصریح کرد: برای سایر متقاضیان نیز باید زمین تامین شود و با بازپس گیری اراضی حبس شده و قراردادهای مهلت سپری شده می توان برای کل درخواست های مسکن قم تامین زمین انجام داد.
به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان قم یکی از نقاط مثبت و قابل توجه، ساخت و ساز واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی در بافت و محدوده شهری قم و در اراضی 560 هکتاری پردیسان است در حالی که در بسیاری از کلانشهرها، اراضی تامین شده در شهرهای جدید بوده است.
صادقی در خصوص جزییات ساخت مسکن در اراضی 560 هکتاری توضیح داد: در این اراضی 35 هزار واحد مسکونی در قالب 15 محله احداث می شود و در طراحی آن تمام اصول و جوانب از جمله معماری اسلامی، کاربری های مختلف تجاری، فرهنگی، فضای سبز و ….، شوارع استاندارد، دسترسی آسان و… پیش بینی و دیده شده است.
وی به تجربه مسکن سازی در دولت های قبل اشاره کرد و گفت: در این خصوص آسیب شناسی انجام شده است و به عنوان تجربه نخست، از ظرفیت سازندگان حرفه ای و مجریان ذی صلاح و دارای سابقه فنی مثبت استفاده خواهد شد.
صادقی با بیان این که عملیات آماده سازی این اراضی همزمان با فرا رسیدن هفته دولت آغاز شده است، افزود: امیدواریم عملیات ساخت واحدهای مسکونی در اراضی 560 هکتاری به زودی آغاز شود.
رونق پروژه های بافت فرسوده با جذب اعتبارات
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در خصوص اقدامات این اداره کل طی یک سال گذشته در حوزه بافت فرسوده توضیح داد: یکی از ماموریت ها و وظایف این اداره کل، سیاست گذاری و تسهیل گری در نوسازی و بازآفرینی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری است که با شروع به کار دولت جدید، برخی از پروژه های شهری کلید خورد یا جان تازه ای گرفته اند.
صادقی افزود: ساخت مدرسه شیخ آباد در محله شیخ آباد و مدرسه ثامن الاحجج در بلوار دل آذر در سال های قبل آغاز شده بود که به دلیل فقدان اعتبارات متوقف شده بود اما با آغاز به کار دولت جدید و تامین اعتبارات لازم تکمیل این دو مدرسه در دستور کار قرار گرفته است.
وی طرح ساماندهی اطراف حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) و محله چهل اختران را مورد توجه قرار داد و توضیح داد: اجرای این پروژه به مدت 11 سال به دلیل فقدان اعتبارات و مشکلات بین دستگاهی در استان دچار وقفه های دوره ای شده بود که در مردادماه سال جاری، عملیات اجرایی با تامین اعتبارات لازم شروع و تا پایان سال این پروژه تکمیل خواهد شد.
صادقی در پایان خاطر نشان ساخت: عملیات اجرایی مجتمع تجاری محله سه پردیسان، اصلاح سیستم روشنایی محوطه مجتمع ادارات و عملیات احداث معابر قسمتی از اراضی 70 هکتاری پردیسان از دیگر اقدامات این اداره کل در حوزه عملیات اجرایی و بازآفرینی شهری بوده است.
ند

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/by07

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا