فرهنگ و هنر

پنج میلیون زائر در دهه اول ماه محرم وارد قم شدند

دبیر ستاد تسهیلات زائر قم خبرداد :

دبیر ستاد تسهیلات زائر قم با اشاره به اقدامات انجام شده برای پذیرایی از زائران از حضور پنج میلیون نفری آنان در دهه نخست ماه محرم الحرم در این استان خبر داد.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی استانداری قم، ابوالقاسم مقیمی در گفت وگویی اظهار داشت:‌ با  پیش‌بینی استقبال پرشور عزاداران حسینی در این ایام ، ستاد تسهیلات زائر در ذیل معاونت هماهنگی امور زائران استانداری قبل از شروع ماه محرم الحرام  با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در تمهیدات لازم برای خدمت به زائران را اندیشید.

وی افزود:‌ البته گزارش‌های دریافتی و تهیه‌شده توسط ستاد، حاکی از نقاط قوت و ضعف خدمات در برگزاری این ایام بوده که حتماً به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

وی از شش کمیته به‌عنوان کمیته‌های مسئول در ارائه خدمات به زائران و مجاوران، یاد کرد و گفت: «کمیته ترافیک» مسئول اتخاذ تدابیر ترافیکی جهت برگزاری دسته‌جات عزاداری و مدیریت ترافیکی زائرین و مجاورین؛ «کمیته بهداشت و درمان» به‌منظور اتخاذ تدابیر بهداشتی و اورژانس پزشکی جهت فعال‌سازی تیم‌های پزشکی و امدادی با تمرکز بر خدمات به عزاداران حسینی، مسافران و زائران در جاده‌های منتهی به استان؛ «کمیته خدمات شهری» جهت حفظ بهداشت محیط و خدمات شهری شهرداری، «کمیته اسکان» جهت ارائه خدمات اسکان به زائران و مسافران ایام محرم، «کمیته فرهنگی و اقامه نماز» به‌منظور برگزاری باشکوه نماز ظهر عاشورا در تمامی مسیرهای عزاداری، «کمیته امنیتی و انتظامی» جهت اتخاذ تدابیر امنیتی و برگزاری مراسمات به ارائه خدمت در این ایام پرداختند.

مقیمی از افزایش تردد بین جاده‌ای و ورودی‌های قم خبر داد و اظهار داشت:‌طبق آمارهای رسمی، حجم تردد بین جاده‌ای و ورودی به قم با افزایش ۱۸ درصدی در مقایسه با سال گذشته و ۳۶ درصدی در مقایسه با سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است که بر این اساس، جمع کل ورودی وسایل نقلیه سبک به این شهر یک‌میلیون و ۳۰۲ هزار و ۷۶۳ وسیله نقلیه و جمع کل ورودی وسایل نقلیه سبک به استان قم  یک‌میلیون و ۳۷۳ هزار و ۶۰۰ وسیله نقلیه است که جمعیتی حدود ۵ میلیون و ۲۱۱ هزار نفر را شامل می‌شود.

وی گفت:  اسکان دارای مجوز و آموزش و پرورش از اول محرم تا روز عاشورا سه هزار و ۹۴۷ نفر بوده که با احتساب نسبت ماندگاری مسافر در قم که حدود ۱.۸ بوده، ۷۰۵ نفر در روز محاسبه گردیده‌است. البته گردشگران خارجی نیز هشت هزار و ۱۲۰ نفر را شامل می‌شدند.

مقیمی با برشمردن نقاط قوت  خدمات در این ایام عنوان کرد: فعالیت خودروهای زائربر به‌صورت ۲۴ ساعته در دهه اول محرم در اطراف حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران صورت گرفت؛ ستاد اسکان فرهنگیان برای عموم مسافران و زائران در این ایام فعال بوده و کاهش ترافیک در هسته مرکزی قم محسوس بود که این موارد از نقاط قوت به شمار می‌رود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/9sj6

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا