اجتماعیفرهنگ و هنر

قم در غم غروب غریبانه خورشید هشتم

همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع):

شهر قم در سالروز شهادت امام رئوف داغدار غروب غریبانه خورشید هشتم و برادر گرامی حضرت فاطمه معصومه(س) است.

به گزارش ندای قم حرم ملکوتی خواهر خورشید این روزها چیزی کم از حرم خورشید مهربانی‌ها ندارد به هر گوشه و کنار که نگاه می‌کنی مملو از عاشقان دل‌سوخته است، عده‌ای بر سر و سینه می‌زنند، جمعی گرم نوحه‌خوانی‌اند، برخی ایستگاه صلواتی برپا کردند و بعضی‌ها در گوشه‌ای از حرم زانوی غم بغل گرفته و در خود فرورفته‌اند.

سالروز شهادت عالم آل محمد(ع) در آشیانه اهل‌بیت(ع) حال و هوای متفاوتی دارد، اینجا جایی است که دلدادگان آمده‌اند تا این غم جانکاه را در کنار خواهر خوبی‌ها سپری کنند؛ خواهری که به شوق برادر عزم سفر کرد، سفری که به وصال منتهی نشد و امروز نیز عاشقانی که فرصت وصال امام رئوف را نیافته‌اند در جوار خواهر گرامی‌اش درد فراق می‌کشند.

قم در واپسین ساعات ماه صفر چیزی کم از مشهدالرضا ندارد، اقوام، گویش‌های ایرانی و زائران و مهاجرانی از ملیت‌های مختلف به صورت پرشمار در صحن‌ها و معابر منتهی به حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) مشغول عزاداری هستند، گویی آمده‌اند تا مزد دو ماه عزاداری خود را از دستان کریم کریمه اهل‌بیت(س) دریافت کنند.

عزاداران از ملیت و اقوام مختلف به سبک و شیوه خاصی سوگواری می‌کنند که در نگاه اول تازگی و تفاوتی‌هایی باهم دارند اما یک‌چیز در همه آن‌ها مشترک است و آن، درد عشق است که به شیوه‌ها و نمادهای مختلف ابراز می‌شود و البته اشک، نقطه عطف و پیونده دهنده همه این تفاوت‌ها به هم است که در چهره‌های امیدوارشان موج می‌زند.

همه آن چیزهایی که در صحن و معابر منتهی به حرم مطهر وجود دارد را می‌توان در مسجد مقدس جمکران نیز دید، جمکران میعادگاه منتظران همواره نقطه کانونی در برپایی آیین‌های مذهبی در قم است، همچنین بقاع متبرکه، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها از روز 28 صفر شاهد برپایی مستمر آیین‌های سوگواری و مراسم‌های عزاداری و دراین‌بین روضه‌های خانگی گرمای جان‌بخشی به کوچه و برزن شهر قم بخشیده است .

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/vpcm

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا