مدیریت شهری

کمبود سرویس مدارس سال تحصیلی در حال مدیریت است

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم خبرداد:

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: کمبود سرویس مدارس سال تحصیلی قم با استفاده از چند راهکار عملیاتی مانند استفاده از تاکسی‌های اینترنتی، تغییر در زمان فعالیت مقاطع مختلف تحصیلی و تصویب تأخیر احتمالی در آغاز ساعت کاری ادارت قم در حال مدیریت است.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، مسعود طبیبی در گفت‌وگویی با اشاره به آخرین وضعیت ساماندهی سرویس مدارس در قم اظهار داشت: با توجه به رکود دوساله گذشته در آموزش حضوری مدارس، شهرداری قم در تلاش است تا با کمک جمعی، نیازهای پیش رو در امر تأمین سرویس مدارس را برطرف نماید.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: به دلیل تعطیلی دو سال گذشته مدارس، بسیاری از رانندگان فعال در سرویس مدارس به مشاغل دیگر روی آورده و کمبودهایی در سرویس مدارس به وجود آمده است.

وی با اشاره به راهکارهای عملیاتی جهت مدیریت سرویس مدارس، اظهار داشت: مدیریت تقاضا یکی از راهکارهایی بوده که در سطح شهر قم در حال انجام است، به‌نحوی‌که دوره‌های مختلف تحصیلی در ساعات غیرهمسان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد تا مقداری از بار تقاضای سرویس مدارس کاسته شود.

طبیبی یادآور شد: همچنین تلاش می‌شود ساعت کاری ادارات استان نیز بین نیم تا یک ساعت با تأخیر آغاز شود تا بخش مهمی از بار تقاضای سرویس مدارس توسط اولیای آن‌ها بگیرد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم اضافه کرد: در بسیاری از کشورها سرویس مدارس صرفاً از طریق ناوگان عمومی انجام می‌گیرد درحالی‌که در کشور ما جای ناوگان عمومی در این مسئله کاملاً خالی است.

طبیبی اظهار داشت: همچنین در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با نگاه‌های زیست‌محیطی و سلامت، دانش‌آموزان به‌صورت پیاده با همراهی یکی از والدین راهی مدرسه می‌شوند که در برخی موارد کاملاً راهگشاست.

وی استفاده از ظرفیت تاکسی‌های اینترنتی را از راهکارهای دیگر در مدیریت مطلوب سرویس مدارس دانست، تاکید کرد: هماهنگی با شرکت‌های تاکسی اینترنتی نیز در حال شکل‌گیری است و در قالب آن شهرداری سهم ریالی خود را نیز به این شرکت‌ها واگذار خواهد کرد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم مشکلات مربوط به نرخ سرویس مدارس را موردتوجه قرار داد و خاطرنشان کرد: نرخ سرویس مدارس در قم فاصله زیادی با کلان‌شهرهای دیگر دارد و پایین بودن این نرخ سبب شده تا رانندگان تمایل چندانی برای فعالیت در این بخش نداشته باشند.

وی ادامه داد: ۲۵۰ هزار تومان نرخ هر سرویس دانش‌آموز در سال تحصیلی امسال در نظر گرفته‌شده که در تصویب آن وضعیت معیشتی و اجتماعی حاکم بر جامعه غلبه داشته تا مردم توان پرداخت آن را داشته باشند ولی لازم است یارانه‌هایی جهت جبران مابه‌التفاوت آن به رانندگان پیش‌بینی شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: بر اساس آیین‌نامه سرویس مدارس، جابه‌جایی دانش‌آموزان باید توسط افراد ذی‌صلاح با خودروهای استاندارد زیر نظر شهرداری انجام بگیرد و صرفا سازمان تاکسیرانی اجازه صدور مجوز در این حوزه را دارد.

وی بیان کرد: والدین نسبت به اطمینان از صلاحیت رانندگان سرویس مدارس و سایر اطلاعات لازم می‌توانند به سامانه پایش ناوگان دانش‌آموزی “سپند”  به نشانی https://irtusepand.ir مراجعه کنند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/1e9q

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا