مدیریت شهری

برنامه های شهرداری قم برای افزایش پارکینگ های عمومی

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم تشریح کرد:

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم برنامه های شهرداری برای افزایش تعداد و ظرفیت پارکینگ عمومی دراین کلانشهر را تشریح کرد.

به گزارش ندای قم ،مسعود طبیبی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران،با بیان اینکه پارکینگ ضلع شرقی حرم مطهر با دربرگیری بیش از یکهزار سلول پارک از مهمترین طرح های ترافیکی جاری است، افزود: سال ۹۹ درآمد شهرداری از هزینه حذف پارکینگ ۴۶ میلیارد تومان و از محل کسر پارکینگ نیز ۲۰ میلیارد تومان بوده که با این رقم نهایتا ۲۵۰ جای پارک می توان احداث کرد.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۰، درآمد حذف و کسر پارکینگ شهرداری قم ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که با این رقم فقط ۴۰۰ جای پارک می توان احداث کرد.طبیبی بیان داشت: پرداخت الکترونیکی و یکسان سازی شیوه پرداخت برای مدیریت بهتر زمان و کاهش تخلفات جزیی جزو تعهدات کاری معاونت حمل ونقل و ترافیک است.

ظرفیت لازم برای ایجاد پارکینگ درقم وجود ندارد

طبیبی معضل پارکینگ در قم را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: کمبود پارکینگ پاشنه آشیل شهرداری است و هم اکنون ظرفیت لازم در این زمینه در قم وجود ندارد؛ افزایش ظرفیت پارکینگ از مباحثی است که جلسات مستمری از ابتدای سال با حضور شهردار قم در خصوص آن در حال برگزاری است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: تملک لکه‌های باقی در شهر با مشارکت بخش خصوصی جزو سیاست های مهم شهرداری است؛ تملک لکه های پارکینگی در قم به کندی پیش می رود بنحوی که تملک لکه های کوچک چندین سال به طول می انجامد.

بازبینی، شناسایی و تملک زمین های خالی جهت احداث پارکینگ

طبیبی با بیان اینکه عدم تملک لکه های مصوب جهت احداث پارکینگ از معضلات ادواری شهرداری قم در افزایش ظرفیت پارکینگ بوده است، گفت: در چنین شرایطی شهرداری قم به دنبال انتقال و جایگزینی اراضی دیگر بجای لکه های مصوب قبلی رفته است.

به گفته وی، بازبینی، شناسایی و تملک زمین های خالی جهت احداث پارکینگ در دستور کار مدیران نواحی و مناطق شهرداری قرار گرفته است. در این خصوص چندین قطعه زمین در نواحی شناسایی شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم عنوان داشت: تسریع احداث پارکینگ در اراضی تملک شده مانند پروژه پارکینگ محدوده میدان امام برای ایجاد ۳۸۰ سلول پارک و سایر نقاط شهری در دستور کار مجموعه مدیریت شهری قم قرار دارد.

تا پایان عملیات اجرایی دو پارکینگ در قم آغاز شود

طبیبی با بیان اینکه برای افزایش ظرفیت پارکینگ در قم تعاملات مطلوبی با آموزش و پرورش برای ایجاد پارکینگ های موقت انجام گرفته است، گفت: طبق پیش بینی های انجام شده تا پایان سالجاری عملیات اجرایی دو پارکینگ در قم آغاز شود.

وی با بیان اینکه برای تکمیل پارکینگ هوشمند و طبقاتی میدان معلم در حال رایزنی با سرمایه گذاران فنی بخش خصوصی هستیم، اضافه کرد: پارکینگ معلم یکی از اولین پارکینگ های هوشمند کشور بود که بخاطر عدم توانایی فنی در نگهداری آن دچار معضل شده است و به همین منظور خرید خدمت و استفاده از توان فنی بخش خصوصی در دستور کار معاونت حمل ونقل و ترافیک قرار دارد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم عنوان داشت: برای ایجاد ارزش افزوده و توجیه اقتصادی پارکینگ معلم اجازه پارک حاشیه ای در محدوده آن نباید داده شود، برای رفع یک مشکل لازم است تا نهادهای متولی با هماهنگی و همدلی در کنار یک دیگر قرار بگیرند.وی با اشاره به محدودیت ترافیکی بلوار شهید سلیمانی، گفت: افزایش ظرفیت ورودی خودرو در کنار جداسازی مسیر خودروهای ورودی خودرو به پارکینگ زائر در دستور کار شهرداری قرار دارد.

طبیبی با بیان اینکه استفاده از توان آسانسوری جهت مدیریت خودروی های ورودی به پارکینگ زائر با هدف احداث پارکینگ مکانیزه بدون دخالت انسانی راهکار ریشه ای حل معضل پارکینگ زائر است، در قالب این طرح ورودی خودروها به پارکینگ زائر از بلوار شهید منتظری بصورت هوشمند انجام و هر خودرو در یکی از سلول ها قرار می گیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم بیان داشت: علاوه بر برخی مشکلات حقوقی وجود مباحث اداری و ایمنی نیز در خصوص پارکینگ چارسو احساس می شود که همه این مباحث در قالب تعاملات و همدلی قابل حل است؛ این پروژه می تواند در زمان کوتاهی بصورت کامل در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در محدوده بازار بنفشه نیز یک قطعه زمین جهت احداث پارکینگ از چندسال گذشته تملک شده که بخاطر برخی مشکلات حقوقی هنوز به سرانجام نرسیده است، همچنین تسطیع اراضی پیرامونی مزار چهل اختران نیز برای افزایش ظرفیت پارکینگ در دستور کار شهرداری قرار دارد.

پارکینگ طبقاتی زائر تناسبی با استانداردهای کلانشهرقم ندارد

وی در ادامه ضرورت توسعه شبکه های هوشمند را مورد تاکید قرار داد و گفت: تازمانی که اتکای ارائه خدمات بر عوامل انسانی باشد بروز برخی نارضایتی ها موردی اجتناب ناپذیر است؛ شکل دهی به سامانه های هوشمند برای جلوگیری از بروز اشتباهات انسانی و افزایش رضایتمندی عموم جزو اولویت های شهردای قم است.

طبیبی با اشاره به برخی نگرانی های ایمنی تونل غدیر گفت: برای رفع نگرانی ها لازم است تا در کنار اجرای  سیستم های هوشمند جهت سهولت دسترسی خودورهای امدادرسانی لازم اس برخی اصلاحات عمرانی نیز انجام بگیرد.

به گفته وی، پارکینگ طبقاتی زائر تناسبی با استانداردهای کلانشهری مانند قم ندارد و برای بهبود وضعیت نظافت آن نیز برنامه های مدونی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد درآمد اخذ جرایم باید بصورت ماهانه به حساب شهرداری ها واریز شود، گفت: از آنجایی که افزون بر ۹۵ درصد جمعیت استان قم در شهرستان قم ساکن هستند این رقم باید برای بهبود وضعیت حمل ونقل و ترافیکی شهر هزینه شود.

طبیبی گفت: تا زمانی که طرح دائمی پارکینگ شهید کاظمی نهایی شود؛ شهرداری قم در تلاش است تا با تسطیح های ابتدایی بستر ارتباط اولیه بین خیابان شهید منتظری و خیابان صفاییه را فراهم کند.

 

هزار و ۶۰۰ جای پارک پارکینگ ضلع شرقی احداث می شود

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم بیان داشت: طرح پارکینگ ضلع شرقی در حال نهایی شدن است و به زودی وارد مرحله عملیات عمرانی می شود؛ هزار و ۶۰۰ جای پارک در این پارکینگ احداث می شود.

وی خاطرنشان کرد: در بازنگری طرح جامع حمل ونقل و ترافیکی شهر مدیریت و کاهش ورودی خودرو به هسته مرکزی شهر در قالب افق ۱۴۱۲ در حال انجام است.

طبیبی با تاکید بر اینکه قم از نظر میزان حوادث راهنمایی و رانندگی به خصوص بخاطر وجود تعداد بالای موتورسیکلت یکی از شهرهای پرخطر کشور است، گفت: اجرای تقاطع های چراغ دار به همراه آرام سازی ترافیک لازم است تا در قم برای افزایش ایمنی حوادث رانندگی با قدرت دنبال شود.

وی فرهنگ سازی را پیش شرط بهبود طرح های ترافیکی دانست و  با تاکید بر اجرای طرح های نوین آرام سازی ترافیک، گفت: طرح پیاده روهای پیوسته رنگی در کوچه شهید بیگدلی با هدف توسعه فرهنگ پیاده روی و آرام سازی ترافیک در حال اجراست.

 

نرخ پارکینگ در قم کمتر از تمام کلانشهرهاست

 

مدیرعامل سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم نیز با اشاره به معضلات ایمنی پارکینگ طبقاتی زائر خاطرنشان کرد: امکان ورود خودروهای آتشنشانی به این پارکینگ وجود ندارد و صرفا از فضای بیرونی آن امکان اطفاء حریق وجود دارد.

حسین شعبان زاده یادآور شد: ۱۵۰ کپسول آتشنشانی به همراه سایر تجیهزات مورد نیاز این پارکینگ بصورت مستمر رصد و پایش می شود و از نظر تجیهزات ایمنی، مشکی وجود ندارد و طی سالهای اخیر همه موارد آتش سوزی با تجیهزات نصب شده در محل پارکینگ اطفاء شده است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: خروجی های اضطراری پارکینگ طبقاتی زائر نیز بصورت مستمر پاکسازی شده و اختلال یا مشکلی احساس نمی شود.

وی افزود: جداسازی مسیرهای خروج اضطراری از مسیرهای اصلی، اصلاح خط کشی، برطرف کردن موانع فیزیکی خروجی این پارکینگ بصورت مستمر در حال اصلاح است.

مدیرعامل سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به برخی مباحث ایمنی تونل غدیر یادآور شد: اجرای خط کشی ها و اصلاح نورپردازی ها برای کاهش مخاطرات موجود در حال انجام است.

وی با اشاره به مباحث پارکینگ شهید کاظمی گفت: پروژه شهید کاظمی در قالب یک پروژه تجاری- ترافیکی در نظر گرفته شده است، سهم شهرداری قم از این پارکینگ ۳۰ درصد است؛ پیش بینی می شود ۳ هزار جای پارک در نهایت در این محل احداث شود.

شعبان نزاده عنوان کرد: نرخ پارکینگ عمومی در قم برغم امکانات و تجهیزات بکار رفته در آن کمتر از اغلب کلانشهرهای کشور است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/j1zr

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا