مدیریت شهری

اصلاح رفتار ترافیکی جایگزین تغییر فرهنگ ترافیکی می شود

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم :

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از دستور کار بودن و برنامه‌ریزی برای اصلاح رفتار ترافیکی و آشنایی بیشتر شهروندان با مفاهیم ترافیکی و ایمنی شهری توسط این معاونت خبر داد.

به گزارش ندای قم  به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، مسعود طبیبی با اشاره به موضوع نیاز اجتماعی و شهرنشینی به افزایش ایمنی شهری، اجرای طرح‌های رفتارسازی ترافیکی، آشنایی با مفاهیم و جنبه‌های ایمنی شهری و اطلاع‌رسانی در خصوص طرح‌های اجراشده را در دستور کار معاونت حمل‌ونقل و ترافیک و همچنین سازمان‌های تابعه آن برشمرد .

وی با بیان اینکه واژه فرهنگ ترافیک که معادل ” ترافیک کالچر” بوده چندان واژه معمول و رایجی در ادبیات علم مهندسی ترافیک نیست و به جای آن از عبارت رفتار ترافیکی معادل ترافیک بی هویر” یا رفتار رانندگی ” درایوینگ بی هویر” استفاده می‌شود، افزود: تفاوت آن‌ها عمدتاً در اصلاح‌پذیری و قابلیت تغییر است، به‌گونه‌ای که در صورت استفاده از واژه فرهنگ ترافیک سخت و دشوار بودن قابلیت تغییر و یا زمان‌بر بودن اصلاح، برداشت می‌شود .

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم خاطرنشان کرد: شواهد نشان می‌دهد با پیش‌بینی صحیح ملزومات کنترل ترافیک مانند استفاده از سامانه‌های هوشمند مثل سامانه‌های ثبت تخلف و … و یا اصلاح طرح‌های هندسی منطبق بر اصول آیین‌نامه‌ای، می‌توان به‌سرعت رفتارهای اشتباه را به‌صورت رفتاری‌های صحیح و مورد انتظار درآورد.

وی با تأکید بر اینکه نمونه این موضوع را می‌توان در عدم رعایت خطوط گذر عابر پیاده در تقاطع‌ها توسط رانندگان وسایل نقلیه نام برد و گفت: این در حالی بوده که بدون حضور سامانه‌های هوشمند چنین رفتار نادرستی در رانندگان وسایل نقلیه دیده می‌شود که اعتنایی به عبور ایمن عابران از گذر راه‌های عابر پیاده نداشته اما با پیش‌بینی دوربین‌های ثبت تخلف، عبور از گذرگاه عابر در تقاطع‌ها، این رفتار نادرست به‌سرعت اصلاح‌شده و این سرعت در اصلاح رفتار، گویای این است که موضوع مربوط به ریشه‌های فرهنگی نیست، زیرا در چنین حالتی حتی با پیش‌بینی تمهیدات کنترل ترافیک، تغییر رفتار به‌سختی اتفاق خواهد افتاد.

به گفته طبیبی، موضوعات و مفاهیم جدیدی امروزه در ترافیک شهری اولویت بالای پیداکرده‌اند که باید ضرورت و نیاز به آن‌ها را برای مخاطبین و شهروندان روشن ساخت و جامعه را نسبت به اجرا و رعایت این موضوعات حساس نمود.

وی آرام‌سازی معابر با هدف افزایش ایمنی و حفظ جان عابرین پیاده، هوشمند سازی امکانات و تجهیزات ترافیکی، استفاده از ظرفیت استارت آپ‌ها در جابه‌جایی بار و مسافر، استفاده از ظرفیت‌های الکترونیکی در پرداخت‌ها و لزوم استفاده و گسترش حمل‌ونقل پاک را مهم‌ترین این طرح‌ها عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم این مفاهیم در طرح‌های عمرانی و تبلیغات محیطی و اطلاع‌رسانی‌های مختلف به شهروندان منتقل گردد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: با استفاده از ظرفیت کارشناسی و طرح‌های آموزشی به دنبال همفکری با گروه‌های تخصصی در جهت اصلاح رفتاری شهروندان در این حوزه‌ها هستیم و اجرای برنامه‌های آموزشی و غیر تجاری مشترک با صداوسیمای مرکز قم نیز طی مکاتباتی در دستور کار قرار گرفته تا از ظرفیت رسانه ملی در این خصوص نیز بهره‌مند شویم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/nfm1

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا