مدیریت شهری

آتش نشانی قم جلوتر از استانداردهای جهانی رسیدن به محل حادثه

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم:

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم، استاندارد جهانی رسیدن به محل حادثه را چهار دقیقه اعلام و اظهار کرد: قم جزء کلان‌ شهرهایی است که در زمینه رسیدن به محل حادثه از استانداردهای جهانی پیشی گرفته؛ میانگین زمان رسیدن ما به محل حادثه در حال حاضر در شهر قم حدود ۳ دقیقه و ۳۰ ثانیه است.

به گزارش ندای قم، در روز ۷ مهر ۱۳۵۹ وقتی که عراق به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتش‌نشانان منطقه و شهرهای اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند که در حین عملیات خاموش کردن آتش، مجدداً هواپیماهای دشمن اقدام به بمباران پالایشگاه می‌کنند که منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش‌نشانان می‌شود.

طرح تعیین روز آتش‌نشانی و ایمنی در سال ۱۳۷۹ توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأیید شد؛ این روز با هدف ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور هم چنین یادآوری حماسه آفرینی‌ها و از خود گذشتگی‌های آتش نشانان میهن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نامگذاری شده است.

هفتم مهرماه روزی برای تقدیر از آتش‌نشانان این دلاوران دریادل و ایثارگران جان برکف عرصه‌ حادثه است؛ به همین مناسبت و با هدف افزایش آگاهی شهروندان از اقدامات سازمان آتش‌نشانی به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم پرداختیم.

علی زندیه به مناسبت روز ایمنی و آتش‌نشانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به صنعتی بودن قم، عنوان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، سازمان‌های شهری هستند و سازمان آتش‌نشانی استان قم نیز از این مسئله مستثنی نیست؛ تجهیزاتی که در سازمان آتش‌نشانی وجود دارد معمولا برای اطفای حریق شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرند و به نوعی با تجهیزات اطفای حریق صنایع متفاوت هستند اما با این وجود حمایت و پشتیبانی از صنایع را در برابر حوادث و حریق در دستور کار داریم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم بیان کرد: با توجه به حوادثی که معمولا در مجاورت قم و در شهرک‌های صنعتی اقماری در سطح شهر همچون شکوهیه، محمودآباد و سلفچگان رخ می‌دهد، نیاز است که به عنوان پشتیبان در برخی حوادث و اطفای حریق حضور داشته باشیم.

زندیه اظهار کرد: در سنوات گذشته سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی قم تمام حوادث شهرک‌های صنعتی را پوشش می‌داد اما با پیگیری‌های انجام شده، شهرک‌های صنعتی توانستند بخشی از ایمنی خود را با احداث ایستگاه‌های آتش‌نشانی و خرید ماشین آلات تامین کنند و تا حدودی از میزان ماموریت‌های ما به شهرک‌های صنعتی کاسته شده است.

وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از حوادث یادآور شد: برای اینکه شهرک‌های صنعتی و صنایع اطراف شهر و حتی محدوده شهری بتوانند ایمنی کامل داشته باشند پیشنهاد می‌کنیم از سازمان آتش نشانی استعلام ایمنی را دریافت کنند؛ در حال حاضر شهرداری برای صدور پروانه پایان کار و عدم خلاف برای ساختمان‌های داخل شهر از سازمان آتش‌نشانی استعلام ایمنی حریق را می‌گیرد.

زندیه با بیان اینکه ایستگاه‌های آتش نشانی احداث شده در شهرک‌های صنعتی تا حدودی بار سازمان آتش نشانی قم را کاهش داده است، یادآور شد: بخش‌هایی که با سازمان صمت، اصناف در ارتباط هستند غالبا از سازمان آتش‌نشانی استعلام ایمنی حریق را نمی‌گیرند و این باعث می شود تسلط کاملی در حوزه ایمنی حریق آنان وجود نداشته باشد و بعضا حوادث ناگواری را داشته باشیم که حتی که ایستگاه‌های آتش نشانی شهرک‌های صنعتی از پس اطفای حریق بر نیایند و نیروهای کمکی ما اعزام شوند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در خصوص تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی اضافه کرد: در حال حاضر ۲۴ ایستگاه آتش نشانی فعال داریم؛ همچنین یک ایستگاه به عنوان پشتیبان و یا ایستگاه آتش نشانی مادر، در بلوار پیامبر اعظم در حال ساخت که به زودی افتتاح خواهد شد و با احتساب آن ۲۵ ایستگاه آتش‌نشانی در سطح قم خواهیم داشت.

زندیه استاندارد جهانی رسیدن به محل حادثه را چهار دقیقه اعلام و اظهار کرد: قم جزء کلان‌ شهرهایی است که در زمینه رسیدن به محل حادثه از استانداردهای جهانی پیشی گرفته؛ میانگین زمان رسیدن ما به محل حادثه در حال حاضر در شهر قم حدود سه دقیقه و ۳۰ ثانیه است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مجتمع‌های تجاری علی الخصوص در هسته مرکزی شهر بعضا به لحاظ ایمنی حریق شرایط مطلوبی را ندارند و از متولیان امر سازمان صمت، اداره اصناف و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین خود کسبه اماکن تجاری تقاضا داریم دستورالعمل‌های حریق سازمان آتش‌نشانی را دریافت و برای انجام آن پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم دو نوع واحد مسکونی آپارتمانی و ویلایی را مورد توجه قرار داد و گفت: ساختمان‌های آپارتمانی و طبقاتی با توجه به مساحت و تعداد طبقات باید تجهیزات و ملزومات اطفای حریق را داشته باشند و معمولا این ساختمان‌ها دارای تجهیزات هستند، امّا مسئله مهم سرویس و نگهداری از تجهیزات است.

زندیه با بیان اینکه تجهیزات اطفای حریق نصب شده در ساختمان‌ها نیازمند سرویس و بررسی مجدد هستند، اظهار کرد: قاعدتا هزینه‌ای به مراتب بیشتری برای خرید تجهیزات اطفای حریق نسبت به شارژ و نگهداری آن‌ها در ساختمان‌ها صرف می‌شود؛ بنابراین نگهداری از این تجهیزات با هدف بهره گیری در زمان وقوع حوادث از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی یادآور شد: با توجه به این که در واحدهای مسکونی تعداد طبقات در عملیات اطفای حریق اهمیت دارد برای نصب تجهیزات در ساختمان‌های ویلایی دو تا سه طبقه ورود پیدا کردیم؛ توصیه می‌کنیم کپسول‌های آتش‌نشانی را داشته باشند و سیستم اعلام هشدار حریق را در ساختمان‌های دو طبقه نصب کنند.

زندیه با اشاره به اینکه تجهیزات آتش‌نشانی در شهر قم در حال حاضر وضعیت مطلوبی دارد ولی با شرایط ایده آل فاصله داریم، بیان کرد: قطعا تجهیزات هر روز به روز می‌شود و تجهیزات جدیدتری در خصوص اطفای حریق در سطح دنیا وارد می‌شود ما نیز به این سمت و سو خواهیم رفت و امیدواریم با وجود عنایت ویژه‌ای که نسبت به شهر قم وجود دارد خدمات خوبی را ارائه دهیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم ضمن تاکید بر اینکه شهروندان تجهیزات آتش‌نشانی را حتما تهیه و در سرویس و نگهداری آن کوشا باشند، گفت: تنها توصیه ما به شهروندان این است که آتش‌نشانی را در کنار خود ببینند و از آموزش‌های ما دور نشوند؛ همه روزه در تمام ساعات شبانه‌روز تلفن ۱۲۵ پاسخگوی مشاوره‌ها و سوالات همشهریان است و آموزش‌های ما به صورت حضوری برای آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و تجاری وجود دارد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/eyj5

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا