سلامت

 شهروندان از اصرار به تجویز سرم خودداری کنند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم:

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم با اشاره به کمبود سرم در مقاطعی از سال، گفت: با توجه به این‌که سرم باید با تشخیص پزشک تجویز شود،‌ شهروندان از اصرار به تجویز سرم خودداری کنند.

به گزارش ندای قم، محسن رضایی آدریانی در گفت‌وگویی افزود: تجویز دارو بر اساس اخلاق پزشکی و مساله سودرسانی و ضرررسانی به بیماران است که باید مورد توجه پزشکان باشد.

وی با بیان این‌که تجویز دارو باید بر اساس منطق، علم و نیاز بیمار باشد، اضافه کرد: سرم برای بیماری است که شرایط ویژه دارند و باید به تشخیص پزشک تجویز شود، ولی متاسفانه این چرخه گاهی معیوب است و پزشکان برای اکثر بیماران سرم تجویز می‌کنند.

وی ادامه داد: تجویز منطقی دارو در کمیته تجویز دارو مورد تاکید است و اگر پزشکانی این مساله را رعایت نکنند، به آن‌ها تذکر داده می‌شود، در صورت تکرار برخورد می‌شود.

رضایی تاکید کرد: شهروندان که به علت‌های مختلف به پزشک مراجعه می‌کنند، درخواست داروی بیشتر نکنند، بلکه از مواد غذایی مغذی مانند انواع سوپ‌ها و میوه‌های تازه استفاده کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی شهروندان تصور می‌کنند پزشکی که تعداد قلم داروی کمتری در نسخه می‌نویسد از سواد کمتری برخوردار است.

به گفته وی، تجویز دارو باید بر اساس وضعیت بیماری افراد و ضرورت تجویز شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/oakj

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا