اجتماعی

بهره برداری از فاز اول طرح مرمت بازار کهنه

با حضور استاندار قم انجام شد؛

با حضور استاندار قم فاز اول طرح مرمت، ساماندهی و احیاء بازار کهنه قم به بهره برداری رسید.

به گزارش ندای قم ، همزمان با سومین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی فاز اول طرح مرمت، ساماندهی و احیا بازار کهنه قم به بهره برداری رسید.

مرمت ۳۳ طاق سنتی، احداث سر درب ورودی و کف سازی کامل راسته بازار کهنه قم و ساماندهی سرای ملاحسین با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری به قم از اقداماتی بوده که در این مرحله انجام شده است.

عملیات ساماندهی درب‌ها، نورپردازی و جداره سازی بازار کهنه و ساماندهی میدان کهنه در مرحله بعدی با اعتبار ۷۵ میلیارد ریال انجام می‌شود.

استاندار قم در حاشیه بازدید از این بازار گفت: آثار و بناهای تاریخی جزئی از آثار معنوی قم به شمار می‌رود که در مصوبات سفر ریاست جمهوری احیای این بناها را دنبال می‌کنیم.

سید محمد تقی شاهچراغی افزود: احیای سایر بافت‌های تاریخی علاوه بر تقویت زائر پذیری استان، در زمان حضور زائران و در کنار بهره گیری از فضائل اماکن متبرکه، تاریخچه، هویت و آداب و رسوم قم را هم معرفی می‌کند.

مجموعه راسته بازار کهنه و نو مربوط به دوره صفوی – دوره قاجار است و در قم، بافت قدیمی شهر، جوار محله عربستان و در قلب منطقه‌ی تاریخی خیابان آذر واقع شده و به دلیل عدم رسیدگی طی سالهای گذشته با مشکلات متعددی روبرو بود که در سفر رئیس جمهور به قم طرح مرمت و ساماندهی آن تصویب شده است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/52jh

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا