اجتماعی

بارندگی امسال قم پایین‌تر از متوسط بلند مدت  خواهد بود

کارشناس هواشناسی استان قم:

کارشناس هواشناسی استان قم گفت: بر اساس آخرین اطلاعات نقشه‌های هواشناسی، در سال آبی امسال به‌ویژه برای مهر و آبان ماه بارندگی پایین‌تر از متوسط بلندمدت خواهد بود.

به گزارش ندای قم به نقل از ایرنا،محمدرضا قاضی روز دوشنبه در گفت‌وگویی افزود: آنچه از نقشه‌های هواشناسی می‌توان پیش‌بینی کرد این است که در ماه‌های آذر و دی بارندگی بهبود یابد و مقداری بالاتر از میانگین بلندمدت شود.

وی با تاکید بر صرفه‌جویی در استفاده از منابع آبی، اضافه کرد: به نظر می‌رسد در بهمن و اسفندماه نیز بارش قابل‌توجهی در استان ثبت نشود.

وی ادامه داد: سال گذشته زمستان خوبی از نظر بارش بود، ولی بارش‌ها به‌صورت ناگهانی رخ می‌داد که کمکی به پر شدن سد و منابع آبی استان نکرد و برای بهبود وضعیت کشاورزی نیز مناسب نبود.

به گفته قاضی، بخشی از این بارش‌های ناگهانی نیز در تابستان امسال بود که همانند سال گذشته قابلیت ذخیره شدن نداشت و برای مصارف کشاورزی نیز مناسب نبود.

در استان قم ۱۳ ایستگاه هواشناسی شامل ۱۱ ایستگاه سینوپتیک خودکار و ۲ ایستگاه جاده‌ای، ۵۲ ایستگاه باران‌سنج خودکار، ۳۵ ایستگاه باران‌سنج سنتی و هشت ایستگاه سطح سنج که وضعیت سطح و دبی رودخانه‌ها را اندازه می‌گیرد، فعال است.

شهروندان برای کسب آخرین اطلاعات هواشناسی کشور می‌توانند با سامانه گویای هواگو با شماره تلفن ۱۳۴ تماس بگیرند و یا به تارنمای اداره کل هواشناسی استان قم به نشانی اینترنتی www.qommeteo.ir مراجعه کنند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/9j3y

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا