اقتصاد

۹ پهنه جدید معدنی قم در آستانه استخراج قرار دارد

رییس سازمان صمت استان قم:

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با بیان اینکه در سال گذشته ۱۱ مجوز اکتشاف معدنی در قم صادر شده است، گفت: از این بین مقدمات اکتشاف و استخراج از ۹ معدن در مراحل پایانی قرار دارد.
به گزارش ندای قم به نقل از ایرنا ،اکبر ابدالی روز شنبه در جلسه شورای معادن در سالن جلسات استانداری قم، افزود: از سازمان ملی زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انتظار می رود در خصوص تعیین تکلیف پهنه های معدنی داری پروانه بهره برداری اقدام نماید.
وی در ادامه با اشاره به برخی چالش های دسترسی به معدن آهک نرداقی قم، بیان داشت: برای بهبود و سهولت دسترسی به این معدن چند طرح کارشناسی در حال مطالعه است که یکی از پیشنهادها، تردد کامیون از بلوار دانشجو در جوار دانشگاه قم است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم ادامه داد: با تعامل و توافقنامه های انجام شده با یکی از مراکز علمی شاخص کشور، تغییر شیوه انفجار و نوع مواد منفجره برای کاهش لرزش و صدا در این معدن در نزدیکی محدوده حریم شهری در حال انجام است.
وی با اشاره به وضعیت معدن ۲۰ هکتاری مخلوط کوهی فاضل در فاصله چهار کیلومتری روستای ونارچ قم، بیان داشت: بخاطر برخی مشکلات حقوقی و اعتراض روستائیان، استخراج از این محدوده معدنی از سال ۹۶ متوقف شده است.
ابدالی با اشاره به وضعیت معدن سنگ لاشه موجان در فاصله ۶۰۰ متری روستای موجان در محدوده شهر دستجرد قم افزود: این معدن از حدود ۲ سال گذشته بخاطر نارضایتی مردم از فاصله بسیار نزدیک آن با حریم روستا موجان تعطیل بوده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به درخواست تعطیلی موقت معدن دریاچه نمک قم، تصریح کرد: ماده معدنی استراتژیک اکسیدمنیزیم مهمترین اولویت استخراج از دریاچه نمک قم است؛ کارخانه فرآوری منزیم طی سالهای گذشته بخاطر عدم سرمایه گذاری، دانش فنی و مباحث زیست محیطی احداث نشده است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/i30q

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا