اقتصادویژه

برای ۴۰ هزار متقاضی واحد مسکونی زمین تامین شده‌است

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم:

مدیرکل راه و شهرسازی  استان قم گفت: بر اساس برآورد اولیه ۸۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن در این استان احداث خواهد شد که برای ۴۰ هزار واحد آن تاکنون زمین تامین شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری ندای قم به نقل از روابط عمومی کل راه و شهرسازی  استان قم، محمد صادقی در این زمینه افزود: طبق آخرین گزارش از سامانه طرح نهضت ملی مسکن  ۱۳۱ هزار متقاضی در سامانه نام‌نویسی کرده‌اند که تاکنون ۵۵ هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شده و از این تعداد ۲۸ هزار متقاضی به بانک معرفی شده‌اند.

وی اضافه کرد: بر اساس ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی به استان‌ها، تعداد ۶۳ هزار واحد مسکونی در تعهد استان قم بوده است که بنا بر مصوبه شورای عالی مسکن، ملاک تعداد و سهم هر استان، تعداد متقاضیان واجد شرایط خواهد بود.

بازپس‌گیری اراضی حبس‌شده برای جبران کمبود زمین

صادقی با بیان این‌که طبق برآورد اولیه حدود ۸۰ هزار متقاضی تایید نهایی خواهد شد، ادامه داد: در حال حاضر برای بیش از ۴۰ هزار متقاضی زمین تامین شده‌است و برای مابقی متقاضیان با کمبود زمین مواجه هستیم که بازپس‌گیری اراضی حبس شده و مهلت سپری شده موسسات موسوم به اراضی هزار هکتاری در اولویت و دستور کار این اداره‌کل است.

وی بیان کرد: در پروژه‌هایی که کار عمرانی آن آغاز شده‌است طبق قانون آورده اولیه ۴۰ میلیون تومان است و برای سایر پروژه‌ها طی ۲ مرحله ۲۰ میلیون تومانی خواهد بود.

وی افزود: مبنای قیمت هر واحد مسکونی بر اساس قیمت تمام شده هر مترمربع محاسبه خواهد شد که با توجه به بحث تعدیل پیمانکاری این رقم متری حدود ۶.۵ تا هفت میلیون تومان پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی قم به اعلام آمادگی ۳۲ پیمانکار برای شروع کار ساخت در اراضی ۵۶۰ هکتاری اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد: عملیات اجرایی در ۵۶۰ هکتاری تا ۲ ماه آینده شروع شود.

به گفته وی، برنامه خریدوفروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن غیرقانونی است و هرگونه مشکلات حقوقی بر عهده خریدار و فروشنده این امتیاز خواهد بود.

وی با تاکید بر واریز به‌موقع آورده اولیه، خاطرنشان کرد: در صورت عدم واریز به‌موقع آورده اولیه در زمان ۱۵روزه اعلامی، متقاضیان از اولویت خارج خواهند شد.

تسهیلات و اقساط وام نهضت ملی مسکن چقدر است؟

صادقی در خصوص تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت: این تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد و با بازپرداخت ۱۷ ساله خواهد بود.

وی به مبلغ اقساط ماهیانه این تسهیلات اشاره و اضافه کرد: درحال حاضر مبلغ بازپرداخت ماهیانه حدود هفت میلیون تومان است که با توجه به تحویل ۱۸۰ واحد مسکونی در تیرماه و صدور دفترچه اقساط برای اعضای آن، با ستاد وزارت راه و شهرسازی نامه‌نگاری و مکاتبه‌هایی برای  افزایش مهلت بازپرداخت یا تزریق یارانه به وام انجام شده‌است که طبق قانون باید در شورای عالی مسکن کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در صورت تصویب به استان‌ها ابلاغ شود.

وی با اشاره به آخرین وضعیت متقاضیان و پروژه‌های سایر شهرهای استان، گفت: درشهر جعفریه ۳۱۹، در شهر دستجرد ۳۰۸، در شهر سلفچگان ۱۷۷، در شهر قنوات ۲۵۳ و  در شهر کهک ۷۸۵ متقاضی ثبت‌نام کرده‌اند که پالایش آن‌ها در دست اقدام است.

صادقی افزود: هم‌اکنون عملیات ساخت ۱۰۰ واحد در شهر کهک، ۶۰ واحد در شهر قنوات و ۲۰ واحد در شهر جعفریه آغاز شده‌است و پس از مشخص شدن نفرات نهایی در این شهرها و تامین زمین، برای مابقی آن‌ها واحدهای مسکونی ساخته خواهد شد.

وی با اشاره به ثبت‌نام ۹۱ هزار متاهل و ۳۳ هزار متقاضی مجرد در طرح نهضت ملی مسکن استان، گفت: در حال حاضر اولویت پالایش با متقاضیان متاهل و زنان خودسرپرست است و مجردین در مراحل بعد پالایش خواهند شد.

مدیرکل راه و شهرسازی قم در پایان به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: چنانچه فرزند سوم از تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به بعد متولد شده باشد و متقاضی دارای فرم جیم قرمز باشد به‌عنوان مشوق فرم ج  آن‌ها سبز خواهد شد.

 

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ama6

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا