فرهنگ و هنرویژه

مشمولان غیرغایب برای سفر اربعین نیازی به تامین وثیقه ندارند

معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم خبرداد؛

معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم گفت: مشمولان غیر غایب برای خروج از کشور در ماه‌های محرم و صفر نیازی به پرداخت وثیقه نداشته و تنها باید مشخصات خود را در سامانه ثبت کنند.

به گزارش ندای قم به نقل از ایسنا،سرهنگ دوم محمدجواد میرزایی معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان قم در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه آخرین وضعیت مشمولان غیر غایب که تقاضای سفر به عراق و حضور در زیارت اربعین حسینی را دارند، اظهار کرد: این مشمولان برای ادای این فریضه نیازی به پرداخت وثیقه ندارند.

وی ادامه داد: در راستای ارائه تسهیلات به مشمولان غیر غایب متقاضی زیارت عتبات عالیات در موعد محرم و صفر به ویژه راهپیمایی اربعین حسینی شرایطی را محیا کرده‌ایم تا این افراد در صورت نداشتن غیبت سربازی بتوانند بدون نیاز به پرداخت وثیقه و با ثبت درخواست خودشان به صورت اینترنتی در این سفر معنوی شرکت کنند.

معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم با بیان اینکه متقاضیان باید در سامانه sakha.epolice.ir مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند، مطرح کرد: کلیه مشمولان غیرغایب که قصد حضور در این مراسم پرشکوه را دارند باید در محدوده زمانی ۸ مردادماه الی ۵ مهرماه یا اول محرم تا پایان صفر از طریق سامانه مذکور نسبت به ثبت درخواست خود مبنی از مجوز خروج از کشور اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه اطلاعیه‌ای در این راستا از سازمان وظیفه عمومی فراجا برای ما ارسال شده است، عنوان کرد: تمام شرایط کلی مشمولان برای شرکت در این سفر طی این اطلاعیه به دست ما رسیده است.

سرهنگ دوم میرزایی در تشریح گروه‌هایی که ذیل این اطلاعیه آمده‌اند، اضافه کرد: دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه دارای معافیت تحصیلی، مشمولان فارق التحصیل در مهلت تعیین تکلیف وضعیت خدمتی، مشمولان غیر غایب که درخواست معافیت‌های پزشکی، کفالت و موارد خاص در حال بررسی را دارند، مشمولان غیرغایب دارای معافیت‌های موقت پزشکی و کفالت در مدت اعتبار معافیت موقت و مشمولان دارای برگه آماده به خدمت بدون غیبت تا ۱۵ روز مانده به تاریخ اعزام به خدمت می‌توانند شرایط لازم برای شرکت در این سفر پر فیض معنوی را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه نخستین و اصلی‌ترین شرط شرکت در این سفر معنوی نداشتن غیبت سربازی است، خاطرنشان کرد: متقاضیات کارت‌های المثنی معافیت و پایان خدمت در صورت وجود سابقه، پس از ثبت درخواستشان در سامانه، تایید خواهند شد.

معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم افزود: همچنین متاهدین خدمت که تعهد آن‌ها در دفتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس+۱۰ ثبت شده و توسط سازمان وظیفه عمومی تایید شده است نیز شامل این طرح می‌شوند.

وی تصریح کرد: سربازان در حال خدمت نیز میتوانند بدون مراجعه به معاونت‌های وظیفه عمومی سراسر کشور، از طریق حفاظت اطلاعات یگان خدمت ۱۶ و معاونت نیروی انسانی محل خدمتشان به منظور شرکت در این سفر معنوی مجوز خروج از کشور را دریافت کنند.

سرهنگ دوم میرزایی در پایان یادآور شد: لازم به ذکر است، متقاضیان در صورت نیاز به اطلاعات بیش‌تر می‌توانند از طریق کانال سازمان وظیفه عمومی فراجا در پیام رسان سروش به نشانی @خبر سربازی از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

گفتنی است، روز گذشته نیز در حاشیه برگزاری جلسه ستاد ملی اربعین مجید میراحمدی با بیان اینکه درخواست استاندار کربلا در این جلسه این بود که زائران ماندگاری کمتر در کربلا داشته باشند ،گفت: ارائه خدمات مواکب ایرانی بعد از روز اربعین بود چون مواکب عراقی بعد از روز اربعین فعالیت خود را متوقف می کنند.

وی ادامه داد: با تاکید رییس جمهور و وزیر کشور برای کاهش هزینه های سفر اربعین، قیمت پارکینگ ها نسبت به سال قبل کاهش یافت. برای پارکینگ های عمومی و شهرداری ها ۵ هزار تومان در ۲۴ ساعت و پارکینگ های خصوصی ۱۰ هزار تومان تعیین شده است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/8w9b

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا