فرهنگ و هنرویژه

مبلغان اعزامی اربعین به مسائل داخلی عراق ورود نکنند

رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین حسینی:

رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین حسینی گفت: مبلغان اعزامی به کشور عراق برای آیین پیاده روی اربعین به مسائل داخلی و اخیر عراق ورود نکنند و در این زمین تابع علما و مراجع معظم تقلید هستیم که خواسته اند مبلغان موضع گیری نکنند.

به گزارش ندای قم ،حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی روز چهارشنبه در همایش مبلغان اعزامی سازمان اوقاف و امور خیریه به موکب های اربعین حسینی با اشاره به این که باید بدانیم عراق یک کشور مستقل با حکومت و قوانین و شرایط مستقل خود است. اظهار داشت: چند وقتی است نا امنی هایی در عراق و مسائل داخلی این کشور رخ داده شده است و معتقدیم چون دیکتاتوری دوران صدام از بین رفت و در زمان صدام مسلمانان و اسلام در حاشیه بودند تا این کشور به ثبات برسد زمان می برد.

وی بیان کرد: اربعین حسینی به لطف سیدالشهدا و تدابیر علما و مراجع تقلید امروز به حرکت بزرگ فرهنگی تبدیل شده است و بسیاری از نقشه هایی که سال ها و قرن ها شکل گرفت کنار زده شد.
وی گفت: دشمنان اسلام مساله قومیت ها را ایجاد و از دل آن اسرائیل را ایجاد کردند اما خداوند به برکت سید الشهدا پدیده فر امذهبی و فرا قومیتی به نام اربعین را ایجاد می کند و باید قدردان این نعمت باشیم.
احمدی با اشاره به این که در اربعین حسینی همه طوایف و گروه ها حضور دارند و همه افرادی که حاضر می شوند دلبسته به مکتب امام حسین(ع) هستند اظهار داشت: برخی اتفاقات اخیرا در عراق افتاد و  نگرانی ها ایجاد شد اما همه عراقی ها گفتند ما خادمی امام حسین(ع) را می کنیم و مردم عراق با رهبری علما هوشمند هستند و اربعین با شکوهی خواهند داشت.
وی بیان کرد: خدماتی که مبلغان و موکب ها می دهند برای یک شهر، گروه و طایفه مورد پسند نیست و خدمات باید برای زائران همه کشورها باشد.
وی افزود: علاوه بر شیعیان، اهل سنت و گروه های مختلفی از ادیان دیگر نیز در آیین اربعین حسینی حضور دارند و حضور گروه های انحرافی در میان زائران نگران کننده نیست.
رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین حسینی ادامه داد:در آیین اربعین حسینی جمعیت چند میلیونی حضور می یابند و چند نفری هم از فرقه های انحرافی حضور پیدا می کنند و مردم نباید به آن ها توجه کنند و این افراد جریان جدی اربعین نیستند.
وی تاکید کرد: همه عراقی ها از همه طوایف برای ما محترم هستند و به آن ها احترام می گذاریم و مسائل جناحی و گروهی در اربعین نباید وارد شود.
وی افزود: مقام معظم رهبری صریحا تاکید دارند که مردم از تصویر ایشان در پیاده روی اربعین استفاده نکنند و همه باید هشیاری لازم را داشته باشیم.
احمدی اظهار داشت: تعداد موکب های اوقاف نزدیک به ۳۵۰‌ موکب است و همه با کمک خیران و واقفان تشکیل شده است و همه این حرکت بزرگ توسط مردم صورت می گیرد.
وی با اشاره به این که امسال پنج هزار مبلغ از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه به آیین پیاده روی اربعین اعزام می شوند بیان کرد: این حرکت بزرگ به فرموده رهبر معظم انقلاب پیشران تمدن نوین اسلامی است و این تمدن نوین مبتنی بر مکتب اهل‌بیت است.

وی افزود: در موضوع مهدویت و انتطار شاهد گروه هایی در اربعین حسینی هستیم که با دلسوزی شعارهایی را می دهند اما در این زمینه باید طرح ادبیاتی تدوین شود که متناسب با شرایط مهدویت در عراق باشد و این نوع طرح را اکنون نداریم.

احمدی افزود: عراق شرایط خاصی دارد و نمی توانیم در موضوع مهدویت با ادبیات ایرانی برویم و معتقدیم باید از فرصت اربعین استفاده کنیم‌ و پیوندهای عاطفی مردم به امام زمان(عج)  تقویت کنیم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/7yg0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا