اجتماعیفرهنگ و هنر

صدور سند برای اماکن مقدس امری ضروری است

آیت الله سعیدی در دیدار رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور :

تولیت حرم حضرت معصومه(س) تنظیم اسناد مربوط به اماکن مقدس همانند حرم حضرت معصومه(س) را امری ضروری و این اقدام را موجب جلوگیری از شبهه افکنی دانست.

به گزارش ندای قم ، آیت الله سید محمد سعیدی عصر چهارشنبه در دیدار رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: تنظیم اسناد مربوط به اماکن مقدس همانند حرم حضرت معصومه (س) باید زودتر صورت می‌گرفت.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) بیان داشت: وقتی هنوز ساخت و ساز حرم مطهر و دیگر اماکن مقدس شروع نشده می‌بایست موضوع سند آنان مشخص شود تا حق افراد ضایع نشود و در این زمینه شبهه‌ای باقی نماند.

آیت الله سعیدی تاکید کرد: کارها در این زمینه می‌بایست به صورت قانونی و بدون مشکل خاصی انجام شود تا برنامه‌هایی که قرار است در اماکن مقدس در راستای نشر معارف الهی اجرا شود در زمین مطهری و طاهر رخ دهد.

وی با بیان اینکه صدور سند برای اماکن مقدس امری ضروری است افزود: متأسفانه برخی افراد در این زمینه شایعه پراکنی می‌کنند که با صدور به موقع سندها از شبهه افکنی افراد جلوگیری کرد.

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سیدالشهدا علیه السلام قبل از واقعه کربلا بر یارانش تاکید کرد که اگر کسی حقی از مردم بر گردن دارد نمی‌تواند همراه ما باشد افزود: این مسائل در کنار ظلم‌هایی که به اهل بیت علیهم السلام شده و در کنار حماسه‌ای که واقعه عاشورا با خود به همراه دارد در ابعاد دیگری نیز می‌تواند الگو باشد.

وی اضافه کرد: امام حسین علیه السلام از جمله اقداماتی که انجام دادند خرید زمین کربلا بود تا در آینده کسی و یا قومی مدعی آن نباشد که زمین مال وی است.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) اضافه کرد: این کار امام حسین علیه السلام نشاندهنده آن است که ما می‌بایست اگر می‌خواهیم کاری خدایی کنیم باید به گونه‌ای باشد که شبهه‌ای در آن نباشد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

اسناد حرم مطهر حضرت معصومه (س) همگی صادر شده است

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این دیدار گفت: در راستای دستور مقام معظم رهبری برای جلوگیری از زمین خواری 98 درصد از املاک ملی حدنگاری و برای آن‌ها سند ملی صادر شده و از ابتدای سال 1401 حدنگاری اراضی زراعی کشور هم شروع شده است و امیدواریم تا 15 ماه آینده حدنگاری اراضی را در لایه های مختلف به اتمام برسانیم.

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه اسناد حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها همگی صادر شده است، اظهار کرد: امیدواریم هرچه سریعتر اراضی موقوفه آستان مقدس بانوی کرامت هم تعیین تکلیف شود تا تعارضات شناسایی و اسناد تک برگی صادر شود.

وی با اشاره به لزوم تکمیل بانک اطلاعاتی املاک حرم مطهر بانوی کرامت، افزود: باید هرچه سریع تر وضعیت حقوقی اراضی را مشخص کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود و نارضایتی پیش نیاید.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه از سال‌ها قبل حدنگاری در دستور کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده است، گفت: مقام معظم رهبری در دیداری که با ایشان داشتیم فرمودند که باید وضعیت متر به متر اراضی کشور مشخص شود زیرا این بهترین راه برای جلوگیری از ساحل خواری، جنگل خواری و کوه خواری است.

وی با بیان اینکه مساحت کل کشور ۱۶۴ میلیون هکتار است که ۱۳۸ میلیون هکتار مربوط به عرصه های ملی است، افزود: به دنبال دستور مقام معظم رهبری برای ۹۸ درصد از املاک ملی اسناد حدنگاری صادر شده و از ابتدای سال ۱۴۰۱ حد نگاری اراضی زراعی کشور هم شروع شده و امیدواریم تا ۱۵ ماه آینده حدنگاری اراضی را در لایه های مختلف به اتمام برسانیم.

بابایی با بیان اینکه طبق قانون، اراضی مازاد دولتی که استفاده نمی شود باید به وزارت مسکن  و شهرسازی واگذار شود، گفت: در این زمینه نیز ما تفاهم نامه ای را با وزیر مسکن و شهر سازی امضا کردیم و امیدواریم این کار در جهش تولید مسکن مؤثر باشد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/wjop

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا