اجتماعیفرهنگ و هنر

ثبت نام ۱۱۶ هزار شهروند قمی در سامانه «سماح»

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم خبرداد:

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم از ثبت‌نام ۱۱۶ هزار و ۴۰ نفر در این استان در سامانه سماح برای عزیمت به عراق و شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی خبر داد.

به گزارش ندای قم،ابوالقاسم در سومین جلسه ستاد اربعین قم در تالار امام جواد (ع) استانداری افزود: تعداد ثبت‌نام انجام شده در این سامانه در کشور نیز ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تَن است.

وی همچنین تعداد وسایل نقلیه وارد شده به استان بر اساس تردد شماره وزارت راه و شهرسازی را طی روزهای هفتم تا نوزدهم شهریورماه را ۲ میلیون و ۲۸۷ هزار وسیله نقلیه ذکر کرد و گفت: خروج ۲ میلیون و ۴۰۰ وسیله نقلیه نیز ثبت شده‌است.

مقیمی تعداد سرویس‌های اتوبوس‌ و مینی‌بوس اعزامی از قم به مرزها که توسط اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ثبت شده را نیز یکهزار و ۱۲۱ سرویس دانست و گفت: طبق اعلام اداره‌کل گمرک قم ۲ هزار و ۳۵۶ تُن انواع محصول‌ها از این استان برای موکب‌ها جمع بندی و ارسال شده‌، و ۲۹۹ اظهار نامه گمرکی نیز داشتیم.

معاون استاندار قم با اشاره به مجموع زائران اربعین اسکان یافته در قم گفت: برای اسکان در حرم حضرت معصومه(س)، قرارگاه مردمی، اسکان شناسنامه‌ای در مسجد جمکران، همچنین اسکان در موکب‌ها، خیریه‌ها و مساجد تقریبا آمار ۱۲۳ هزار و ۲۲۸ تَن به ثبت رسیده‌ است.

وی همچنین با اشاره به نصب ۶۰ بنر اطلاع رسانی در محدوده شهری قم خاطرنشان کرد: در محدوده حرم مطهر و جمکران و بلوار زائر، تعداد زیادی از زائران را داریم که اطلاع رسانی خوبی برای آنها صورت نگرفته‌است.

مقیمی با بیان اینکه ۹۳۹ زائر پاکستانی در مسجد جمکران اقامت پیدا کرده‌اند، گفت: تعداد پاکستانی‌های وارد شده به استان به دلیل محدودیت مرزها و یا سیلی که در این کشور آمده، خیلی کمتر از تعداد قابل پیش بینی شده بود به همین دلیل برخی مصوبه‌ها مانند هدایت اتوبوس‌های این زائران عملیاتی نشده، اما ۹۸ درصد مصوبه‌های ستاد اربعین استان عملیاتی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به دریافت کاغذهای یارانه‌ای از  وزارت ارشاد گفت: خیلی از افراد تقاضای انتشار عکس‌ها و پیام‌هایی را داشتند، که با توافقی که با چاپخانه‌های متعدد داشتیم، با تخفیف ویژه انجام شده‌است‌.

امیرعلی عموزاده با اشاره به سفارش ۱۰۰ هزار جزوه با موضوع اربعین گفت: چند کتابچه نیز توسط استانداری برای زائران پاکستانی سفارش داده شده، که تا زمان برگشت این زائران آماده خواهد شد.

پذیرش ۲۸ هزار زائر در قرارگاه مردمی اربعین قم 
مسئول قرارگاه مردمی اربعین قم نیز با اشاره به پذیرش بیش از ۲۸ هزار زائر توسط این قرارگاه گفت: ۱۷ هزار و ۱۳۹ تَن از این زائران را مردان و ۱۱ هزار و ۱۲۶ تَن دیگر را بانوان تشکیل می‌دهند.

مهدی قربان کرم گفت: ۲۷ هزار و ۲۰ تَن از زائران ایرانی و هزار و ۲۴۵ تَن نیز غیرایرانی هستند، که بر خلاف سال ۹۸ تعداد زائران ایرانی کمتر از غیرایرانی است.

وی گفت: در قرارگاه مردمی اربعین هرساعت از شبانه‌روز زائر بیاید، پذیرش می‌شود و از امکانات مختلفی مانند سه وعده غذایی، ایستگاه صلواتی و برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی بهره‌مند می‌شود.

ضرورت اتحاذ تمهیدات لازم برای برپایی راهپیمایی بزرگ اربعین

فرماندار قم نیز با اشاره به اینکه امسال نیز شاهد برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین در عصر روز اربعین خواهیم بود گفت: در این خصوص انجام اقدام‌های خدماتی و ترافیکی ضروری است، از این رو کمیته حمل‌ونقل و ترافیک ستاد اربعین باید جلسه‌ای داشته باشند و برای اِعمال محدودیت در مسیر رفت بلوار پیامبر اعظم (س) تصمیم‌گیری کنند.

عباس ذاکریان گفت: انتهای بلوار سمیه و رفوژ وسط بلوار پیامبر اعظم نیاز به اصلاح هندسی داشت که توسط شهرداری انجام و گِره ترافیکی رفع شد، اما کماکان در مسیر رفت بلوار پیامبر اعظم برای خودروها محدودیت خواهیم داشت.

فرماندار قم با تاکید بر اتخاذ تدابیر جهت تامین پارکینگ لازم برای اطراف بلوار پیامبر اعظم، مسجد جمکران و حرم مطهر گفت: پیش‌بینی اتوبوس و تاکسی برای ۲ پیک تردد قبل و بعد از نماز مغرب‌وعشا و همچنین بحث‌های اورژانسی و امدادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

ذاکریان با اشاره به اینکه سرویس‌های بهداشتی در حال آماده شدن است گفت: ایجاد ایستگاه‌های صلواتی نیز یک نکته بسیار مهم است، با توجه به تشرف موکب‌داران قم به کربلا، اداره‌ها باید پای کار بیایند، قرارگاه مردمی نیز موکب‌ها را بسیج کنند که استقرار موکب‌ها را در طول مسیر راهپیمایی داشته باشیم‌.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ygd3

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا