مدیریت شهری

اقدامات شهرداری قم در ایام اربعین حسینی

جانشین شهردار قم تشریح کرد:

جانشین شهردار قم در ستاد تسهیلات زائرین گفت: شهرداری قم با اعزام نیرو و ماشین‌آلات خدمات شهری به مرز مهران و کشور عراق و پذیرایی از زائران در شهر قم، در حرکت بزرگ اربعین حسینی همراه است.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری قم،مهدی اصفهانیان مقدم با اشاره به خدمت‌رسانی شهرداری قم به زائرین و مجاورین در مناسبت‌های مختلف از جمله اربعین حسینی اظهار کرد: شهرداری قم علاوه بر برنامه‌ریزی صورت گرفته برای ارائه خدمات در ایام اربعین حسینی و پذیرایی از زائران و عزاداران حسینی در شهر مقدس قم، به منظور کمک رسانی و هم افزایی تعدادی ماشین‌آلات و نیرو به شهرهای مهران و کربلا اعزام کرده است.

وی افزود: شهرداری قم  نسبت به اعزام ماشین آلات، تجهیزات و ادوات از قبیل یک دستگاه پرس جمع آوری پسماند ۱۰ تن  و نیروی کمکی، ۲۰۰۰ کیلو گرم جارو، ۵۰۰ کیلوگرم کیسه‌ پسماند و ۱۰ عدد سطل پسماند سیار کارتُن پلاست برای جمع آوری پسماند در شهر مهران و اعزام یک دستگاه تانکرآبرسان ۲۰ هزار لیتری و ۳ نفر نیروی آتش‌نشان به کشور عراق اقدام کرده است.

**صدور ۴۰ مجوز ایستگاه صلواتی برای اربعین

جانشین شهردار قم در ستاد تسهیلات زائرین با اشاره به خدمات ارائه شده در شهر مقدس قم به عزاداران اربعین حسینی گفت: برای اربعین حسینی بیش از ۴۰ مجوز استقرار ایستگاه صلواتی صادر شده است. همچنین از ابتدای محرم صدور بیش از ۳۰۰ مجوز استقرار ایستگاه صلواتی بر اساس اصول ایمنی و ترافیکی انجام شده است.

وی با اشاره به اسقرار مخازن پسماند و توزیع بیش از ۱۵۰۰ عدد سطل کارتن پلاست و کیسه‌های زباله در راستای کنترل نظم و نظافت عمومی محیط شهری ادامه داد: همکاری عزاداران و هیئت‌ها برای حفظ پاکیزگی شهر بسیار کارگشا است.

**آماده‌سازی ۷۵۰۰ متر مربع پارکینگ

اصفهانیان مقدم  با اشاره به پشتیبانی از قرارگاه اربعین در مسجد مقدس جمکران تسطیع و آماده سازی  ۷۵۰۰ متر مربع پارکینگ اظهار داشت: آماده باش و استقرار اکیپ های عملیات و امدادی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در مسجد مقدس جمکران، تامین اتوبوس در قرارگاه اربعین برای جابجایی زائرین به‌صورت شبانه روزی، تامین پاکبان در پارکینگ یک تا چهار مسجد مقدس جمکران و محوطه قرارگاه بصورت ویژه در ۳ شیفت کاری، تخصیص یک دستگاه پرس برای جمع آوری و حمل پسماند در سه شیفت کاری در قرارگاه اربعین مسجد مقدس جمکران از دیگر اقدامات شهرداری قم در این زمینه است.

وی با اشاره به برگزاری راهپیمایی خود جوش اربعین در شهر قم گفت: در مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص) امکانات رفاهی مورد نیاز مانند سرویس بهداشتی و آب شرب فراهم شده و همزمان هماهنگی‌های مربوط به مباحث ترافیکی، نظافت و پاکسازی نیز صورت پذیرفته‌است.

وی از مناسب سازی حال و هوای شهر کریمه اهل بیت (س) متناسب با  ایام اربعین حسینی خبر داد و افزود: در این ایام با تشکیل ۱۰ کمیته و هشت ستاد اطلاع‌رسانی و خدمات‌رسانی،کنترل تنظیف و فضاسازی محیط شهری از طریق شستشو و لایروبی انهار صورت گرفته و عملکرد یکپارچه سیستم مدیریت پسـماندهای شهری با بـه‌کارگیری ۱۵۰ دستگاه ماشین آلات مـکانیزه خدمات شهری، مخازن پسماند، سطل‌های سیار کارتن پلاست صورت گرفته است.

**فعالیت شبانه‌روزی ۱۵۰۰ نفر

اصفهانیان مقدم همچنین از استقرار تانکرهای ویژه آب شرب بهداشتی و وضو، نصب ۳۵۰۰ متر داربست برای هدایت دسته‌های عزاداران در میدان آستانه و فعالیت شبانه روزی بیش از ۱۵۰۰ نفر از کارکنان خدمات شهری برای ارائه خدمات مطلوب به زائرین و شهروندان درایام اربعین حسینی تا پایان ماه صفر خبر داد.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به پیش‌‌بینی پنج‌ استراحتگاه برای مسافرین و زائران اربعین در بوستان مهدی(عج)، بوستان امام رضا(ع) ، بوستان فدک ، بوستان نیاز و نیایش و بوستان غدیر گفت: همچنین پارکینگ شماره چهار مسجد مقدس جمکران، آماده پذیرایی و اسکان موقت مسافران و زائران است که  در این مراکز سرویس بهداشتی، حمام و نمازخانه بوستان‌ها تجهیز شده و زائران می‌توانند از سکوها برای نصب چادر استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اطلاع‌رسانی عمومی آماده باش وپاسخگویی ۲۴ ساعته سامانه ۱۳۷ شهرداری قم برای راهنمایی زائران و فوریت های خدمات شهری در نظر گرفته شده است. همچنین چاپ و نصب  ۳۶۰ مترمربع بنرهای اطلاع‌رسانی و راهنمای مسیر توسط شهرداری قم صورت گرفته است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/8yqz

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا