سلامتویژه

کاهش ذخائر خونی استان قم نگران کننده است

مدیرکل انتقال خون استان قم :

مدیرکل انتقال خون استان قم گفت: اکنون با کاهش اهدای خون در استان مواجه هستیم و ذخائر خونی استان قم مورد تهدید قرار گرفته است.

به گزارش ندای قم به نقل از ایرنا ،مرتضی نوریان بیدگلی در گفت و گویی اظهار داشت:از اول تیرماه امسال با کاهش اهدای خون در استان قم مواجه شدیم و تا قبل از این تاریخ وضعیت اهدای خون خوب بود اما از ابتدای تیر تاکنون با کاهش اهدای خون مواجه شده ایم.

وی ادامه داد: گرچه ذخائر خون استان قم مورد تهدید قرار گرفته اما این طور نیست که شرایط خوب نباشد و  پاسخگوی مراکز درمانی استان هستیم اما باید به ذخائر خونی کشور کمک کنیم و از این رو نیازمند به اهدای خون هستیم.

وی عنوان کرد: قم جزو استان هایی است که نیاز به اهدای خون دارد و از اهدا کنندگان می خواهیم به مراکز اهدا در سطح استان مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان قم افزود: در فصل گرما تا نیم سال دوم کاهش اهدای خون را داریم که می تواند روی ذخائر خون مطلوب تاثیر بگذارد از این رو از کسانی که شرایط اهدای خون را دارند می خواهیم به مرور به مراکز اهدا مراجعه کنند تا مدیریت بهتری روی مصرف ذخائر خونی داشته باشیم.

وی با اشاره به مهم ترین علت کاهش اهدای خون اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا بیشتر شده است و این موضوع می تواند از علت های مهم باشد در حالی که محیط مراکز انتقال خون درمانی نیست و مرکز خدماتی بهداشتی درمانی است و احتمال آلودگی به کرونا در آن بسیار کمتر است.

نوریان بیدگلی افزود: کسانی که برای اهدای خون مراجعه می کنند احساس سلامتی دارند اما اگر علائمی از بیماری حتی سرماخوردگی معمولی دارند نباید به مراکز اهدا مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه این باور غلط وجود دارد که اهداکننده بعد از اهدای خون ضعیف شده و بیماری های دیگر می گیرد ولی این چنین اتفاقی برای فرد اهدا کننده ایجاد نمی شود و با نوشیدن مایعات و رژیم غذایی مناسب حجم خون اهدایی جبران می شود

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/vkt1

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا