اقتصاد

کشاورزی قم به سمت کشت‌های قراردادی است

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: مسیر حرکت کشاورزی این استان به سمت استفاده از راهبردهای جدید همچون طرح کشت قراردادی و مزایای آن است و در این خصوص شاهد همکاری کشاورزان هستیم.

به گزارش ندای قم به نقل از ایرنا،محمد علی سلامی درگفت‌وگویی بیان داشت: در همین رابطه با همکاری کشاورزان، طرح کشت قراردادی در تمامی پنج‌هزار هکتار زیر کشت گندم آبی استان اجرا می‌شود و این آغاز راهی است برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشت قراردادی در کشت سایر محصولات به خصوص محصولات راهبردی همچون انواع غلات و دانه‌های روغنی که در بحث پایداری امنیت غذایی نقش برجسته‌ای دارند.

وی افزود:البته در این مسیر هر چه پیش‌می‌رویم به مسائل و مشکلاتی نیز برخورد می‌کنیم که لازم است هرچه سریع‌تر برای رفع آن اقدام لازم صورت گیرد،‌ به عنوان نمونه برای ثبت‌ درخواست شرکت در طرح کشت قراردادی گندم باید از طریق سامانه‌های الکترونیکی و گوشی‌های هوشمند اقدام کرد و این برای کشاورزانی که سال‌ها با استفاده از روش‌های سنتی به فعالیت پرداخته‌اند،‌ کاری دشوار است.

وی ادامه داد:ما در استان قم در حال عبور از کشاورزی سنتی و حرکت به سمت کشاورزی مدرن هستیم که از پیش‌نیازهای آن استفاده از تجهیزات و فناوری‌های جدید است،‌ اما در عین حال باید درنظر داشت،‌ شماری از کشاورزان با این روش‌ها آشنا نیستند و برای استفاده از سامانه‌های الکترونیکی با سختی مواجه می‌شوند، بنابراین باید راهکارهای ساده‌تری برای ثبت‌نام ایشان در طرح‌های کشت قراردادی درنظر گرفت.

سلامی گفت: با اجرای موفق طرح کشت قراردادی گندم در قم، زمینه استقبال کشاورزان از این روش برای سایر محصولات بیش‌ازپیش فراهم می‌شود و ما می‌توانیم در سال‌های آینده از ظرفیت طرح‌ کشت قراردادی در راستای مدیریت هرچه بهتر روند عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی در استان به شکل مطلوب استفاده کنیم.

لازم به ذکر است:طرح کشت قراردادی گندم با هدف حمایت از کشاورزان در استان قم اجرا می‌شود و در آن مزایای خوبی دیده شده‌است که گندم‌کاران با استفاده از آن می‌توانند محصول خود را با سهولت بیشتری تولید کنند و در قالب خرید تضمینی به دولت تحویل دهند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ymr2

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا