مدیریت شهری

منابع مالی تامین شود طرح جامع محله جمکران اجرایی می شود

شهردار قم :

شهردار قم گفت: منابع مالی تامین شود شهرداری نیز سهم خود از ماده ۱۰۱ را به میدان آورده طرح جامع  محله جمکران به زودی اجرایی می شود.

به گزارش ندای قم ، دکترسید مرتضی سقاییان نژاد پنجاه و نهمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر قم با تأکید بر تأمین منابع مالی اجرای طرح‌های منطقه پنج تصریح کرد: اگر منابع مالی اجرای طرح‌ها مشخص شو،د شهرداری نیز سهم خود از ماده ۱۰۱ را به میدان آورده و در کمترین زمان طرح‌ها اجرا می‌شود و می‌توانیم طرح جامعی را در محدوده و محله جمکران اجرا کنیم،‌ البته در حال حاضر نیز این طرح در مرحله مطالعه و تدوین است.

وی قانون جدید درآمدهای پایدار را ضعیف و دارای نواقص بسیاری دانست و گفت: چنانچه شهرداری‌ها در حوزه درآمدی و مدیریت شهر به مشکلی برخورد کنند تأثیر مستقیم بر روی سفره مردم خواهد داشت.

تصویب طرح اصلاح شوارع و رینگ دوم جمکران

مدیر منطقه پنج شهرداری قم نیز دراین جلسه  از تصویب طرح اصلاح شوارع و رینگ دوم جمکران خبر داد .

زین‌العابدین قراچورلوی در پنجاه و نهمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که در سالن جلسات ساختمان شهید باکری شورای شهر برگزار شد، با تأکید بر توجه به مطالبه مردم در منطقه جمکران اظهار داشت: تطبیق شوارع و رینگ دوم جمکران بر اساس مطالبه مردم و توسعه این منطقه انجام‌شده است.

وی چالش‌ها و مشکلات طرح قبلی را موردتوجه قرارداد و افزود: در طرح قبلی در اجرا، مشکلات فراوانی وجود داشت که امکان اجرایی شدن آن نه برای منطقه و شهرداری و نه برای مردم نبود و باعث نارضایتی زیادی شده و باید تعیین تکلیف می‌شد.

مدیر منطقه پنج شهرداری قم از تصویب طرح جدید در کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی معماری و شهرسازی خبر داد و تصریح کرد: در طرح جدید شارع اصلی به ۵۵ متر کاهش پیداکرده و با لاین تندرو، کندرو، پارک و پیاده‌رو طراحی‌شده است.

آزادسازی بیش از ۲۵۲ هزار متر از اراضی در جمکران

وی از آزادسازی حدود ۲۵۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع از اراضی در طرح جدید خبر داد و گفت: تملک در طرح قدیم بسیار مشکل و پیچیده بوده و طرح جدید بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای شهرداری آورده دارد که می‌تواند در طرح‌های دیگر شهر هزینه کند.

قراچورلوی ادامه داد: بر اساس دستور شهردار در این منطقه مطالعات جامع انجام‌شده و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منطقه شناسایی‌شده است و طرح جدید بر اساس همین مطالعات تهیه و با اجرای آن یکپارچگی در محدوده جمکران ایجاد می‌شود و برای مردم نیز طرح‌های تشویقی تعریف کرده‌ایم.

تعیین تکلیف تغییر کاربری 40 هکتار فضای سبز بلوار پیامبر اعظم(ص)

وی در پایان توسعه را نیازمند منابع دانست و تأکید کرد: باید تغییر کاربری ۴۰ هکتار فضای سبز محدوده اطراف بلوار پیامبر اعظم(ص) هر چه سریع‌تر مشخص شود، زیرا علاوه بر نیاز شهرداری به منابع این محدوده مالکان زیادی داشته و این شرایط نارضایتی زیادی ایجاد کرده است درحالی‌که با تغییر کاربری آسایش مردم تأمین می‌شود.

 برای توسعه فضای سبز و تملک شوارع برنامه جامعی داشته باشیم

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم نیز دراین جلسه تانسیل منطقه جمکران برای تبدیل به هاب حمل‌ونقل مسافری را مطرح کرد و گفت: باوجود ایستگاه مترو و قطار شهری، عبور خط سریع سیر تهران اصفهان و ساخت پارکینگ، این منطقه پتانسیل تبدیل‌شدن به یک هاب حمل‌ونقل مسافری را دارد.

سید محمدحسین دهناد با تأکید بر بررسی درست و دقیق مشکلات محدوده جمکران اظهار داشت: باید در مطالعات و تعریف طرح‌های توسعه‌ای منطقه جمکران با محوریت مسجد مقدس جمکران را از محله جمکران جدا کرده و این دو را به‌صورت مستقل ببینیم.

وی نخستین گام برای توسعه منطقه پنج را اصلاح شوارع و راه‌ها برشمرد و افزود: باید برای توسعه فضای سبز و تملک شوارع برنامه جامعی داشته باشیم و در اجرای طرح‌ها ظرفیت‌ها و پتانسیل منطقه به‌خوبی دیده‌شده و برنامه‌ریزی شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم پتانسیل منطقه جمکران را برای تبدیل به هاب حمل‌ونقل مسافری را مطرح کرد و گفت: باوجود ایستگاه مترو و قطار شهری، عبور خط سریع سیر تهران-قم- اصفهان و ساخت پارکینگ، این منطقه پتانسیل تبدیل‌شدن به یک هاب حمل‌ونقل مسافری را دارد.

وی به سیاست دولت و اداره کل راه و شهرسازی بر توسعه اراضی در این منطقه نیز اشاره کرد و گفت: باید در اجرای طرح‌ها اصل یکپارچگی طرح‌ها را رعایت کرده و طرح جامعی برای توسعه منطقه تهیه کنیم تا بتوانیم حداکثر بهره را از منطقه ببریم.

ضرورت تسریع در اجرای پروژه‌های عمرانی محله جمکران

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهرقم  نیزدراین جلسه با تأکید بر سرعت بخشی بر اجرای پروژه‌های عمرانی منطقه پنج شهر قم گفت: این منطقه محرومیت‌های زیادی دارد که با تسریع در اجرای پروژه‌های عمرانی و اصلاح شوارع بخشی از این محرومیت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

نرجس نیازمند با اشاره به اهمیت اصلاح شوارع منطقه جمکران اظهار داشت: جمکران قطب گردشگری و زیارتی شهر قم بعد از حرم مطهر بوده و باید در طرح‌های خود تا ۵۰ سال آینده را پیش‌بینی کنیم.

وی با تأکید بر سرعت بخشی بر اجرای پروژه‌های عمرانی منطقه پنج افزود: این منطقه محرومیت‌های زیادی دارد که با تسریع در اجرای پروژه‌های عمرانی و اصلاح شوارع بخشی از این محرومیت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر قم ساماندهی ترافیک منطقه پنج را یکی از اولویت‌های مهم مدیریت شهری دانست و یادآور شد: تردد سالانه ۲۰ میلیون زائر نیازمند مدیریت جامع در حوزه ترافیک بوده و باید طرح اصلاح شوارع اجرایی شود.

رئیس کمیته بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر قم به لزوم تغییر کاربری ۴۰ هکتار فضای سبز این منطقه نیز اشاره کرد و گفت: تغییر کاربری ۴۰ هکتار فضای سبز علاوه بر تأمین منابع برای اجرای طرح‌های شهرداری باعث آزادسازی املاک مردم و رفع محرومیت‌های این منطقه نیز می‌شود.

محسن محرری رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر قم نیز دراین جلسه  تأکید کرد: مردم جمکران مدت‌هاست منتظر بازگشایی شوارع هستند و باید در اجرای طرح سرعت لازم را داده و در بودجه سال ۱۴۰۲ نیز طرح‌های این منطقه را لحاظ کنیم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/50ze

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا