مدیریت شهری

قم نیاز به اماکن اقامتی ارزان‌قیمت دارد

مدیرکل ميراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان قم خبرداد:

مدیرکل ميراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان قم با اشاره به اهمیت ساماندهی خانه مسافرهای قم، بر لزوم تشکیل کمیته‌ای تخصصی در این زمینه تأکید کرد.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری، علیرضا ارجمندی در جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم که با موضوع ساماندهی خانه مسافرها تشکیل شد، اهتمام مجموعه مدیران برای رفع مشکلات اقامتی شهر قم را قابل‌تقدیر دانست و اظهار داشت: مهم‌ترین امتیاز شهر قم ورود زائر بدون تبلیغات است.

وی تعاملات بین ارگان‌های اجرایی شهر را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با ادامه این تعامل سازنده بین همه دستگاه‌ها، به‌زودی شاهد تغییرات زیادی در حوزه گردشگری شهر ازنظر ماهیتی و کمیتی خواهیم بود و در سه‌گام تعامل، تدوین برنامه و اجرا باید در کنار هم باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم تصریح کرد: استان قم ظرفیت خوبی در حوزه گردشگری داشته و باید از این فرصت استفاده کنیم، اما متأسفانه ما امروز مشکل تخت داریم و عرضه و تقاضا در شهر باهم هماهنگ نیست و این ناهماهنگی باعث گرانی تخت اقامتی ‌شده است.

وی تأمین تخت را یکی از عوامل مهم در سفر خواند و بیان کرد: در شهر قم تأمین تخت همیشه گران بوده و عرضه و تقاضا به تعادل نرسیده است و ضریب اشغال در چهار ماه گذشته در حدود ۸۰ الی ۹۰ بوده و حتی در بعضی از ماه‌ها به ۱۲۰ نیز رسیده و تخت‌های اضافی نیز مورداستفاده قرارگرفته است.

ارجمندی ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا را نیاز به پشتیبانی دستگاه‌های مختلف دانست و اضافه کرد: برای ایجاد تعادل نیاز به پشتیبانی شهرداری،‌ شورای شهر، میراث فرهنگی و مراکز مرتبط است، زیرا ایجاد مراکز اقامتی پایه گردشگری بوده و سود اصلی را همه با اقامت طولانی‌مدت مسافر و گردش شهری مسافر خواهد برد.

وی سیاست کشور ترکیه در جذب توریست را موردبررسی قرارداد و تأکید کرد: بسیاری از تورهای ترکیه از سفر به کیش ارزان‌تر است، زیرا حاکمیت با ارائه تورهای ارزان‌قیمت جاذبه سفر ایجاد می‌کند و مسافر با ورود به کشور مقصد درآمدهای شهری را افزایش می‌دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم ورود زائران به شهر قم را پتانسیل قابل‌توجه ای برای شهر دانست و تأکید کرد: شهر قم ظرفیت زیادی در پذیرش مهمان و ایجاد اقامتگاه دارد و باید مراکز اقامتی ارزان برای مسافران ایجاد کنیم تا شهر از حضور زائران بهره‌مند شویم.

وی ارزان‌ترین امکان اقامتی در شهر قم را خانه مسافر دانست و اذعان کرد: خانه اقامتی‌های موجود در شهر قم امکانات خوبی داشته و به اقامتگاه‌های رسمی تبدیل‌شده و وزارت میراث نیز این خانه مسافرها را به رسمیت شناخته و نیمی از نیاز به تخت شهر قم نیز از این طریق تأمین می‌شود.

ارجمندی ادامه داد: وقتی خانه مسافرها به‌عنوان اقامتگاه‌های رسمی در حال فعالیت است، شهرداری باید حقوق عامه خود را دریافت کند، اما نیاز داریم در این دریافت نیز تعادلی ایجاد کنیم و با ایجاد پارکینگ مکانیزه بخشی از مطالبات شهرداری نیز تأمین می‌شود و باید احساس امنیت را به آن‌ها بدهیم.

خانه مسافرهای غیرمجاز عامل تهدید امنیت استان هستند

وی پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای را ارائه داد و گفت: این کمیته می‌تواند با سازوکاری متعادل به ایجاد خانه مسافرهای دارای مجوز کمک کند، زیرا یکی از دلایل ایجاد خانه مسافرهای غیرمجاز نیاز استان به تخت است و این کمیته می‌تواند با ارائه بسته‌های تشویقی به خانه مسافرهای دارای مجوز، هزینه فعالیت خانه مسافرهای غیرمجاز را افزایش دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان قم تأکید کرد: خانه مسافرهای غیرمجاز به دلایلی مانند عدم استحکام بنا، نداشتن سیستم اطفاء حریق یا مسائل دیگر مجوز دریافت نمی‌کنند که باید به خاطر مسائل امنیتی این خانه مسافرها جمع شود و قوانین بازدارندگی شدید مانند قطع دائم آب و برق برای آن‌ها تنظیم کنیم.

وی خانه مسافرهای غیرمجاز را عامل تهدید امنیت استان دانست و خاطرنشان کرد: خانه مسافرهای غیرمجاز آبروی شهر را برده و شهرداری در این شناسایی می‌تواند کمک بسیاری به ما کند و در بازدارندگی نیز شورای تأمین مجوزهای لازم را  می‌دهد که اگر موردی دو بار محکوم شد، به‌صورت دائم پلمپ و آب و برق آن قطع شود.

ارجمندی، همچنین حفظ حریم حرم مطهر را لازم دانست و بیان کرد: مجوز و بسته‌های تشویقی در محدوده دورتر از حرم باید ارائه شود تا حریم و سیما و منظر حرم مطهر حفظ شود، همچنین بانک‌ها نیز باید ورود کند و مدیران استانی نیز بانک‌ها را مکلف به ارائه خدمات کنند.

وی در پایان نیازمندی شهر به بازارچه صنایع‌دستی را مطرح کرد و گفت: ما برای ایجاد بازار صنایع‌دستی نیاز به کمک شهرداری داریم و امیدواریم مانند بهسازی بازار کهنه شهرداری در این بخش نیز به کمک ما بیاید.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/pwdk

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا