مدیریت شهریویژه

شهرداری‌ها به‌تنهایی توانایی تأمین تجهیزات آتش‌نشانی را ندارند

شهردار قم در دیدار و گفت‌وگو با جمعی از آتش‌نشانان:

شهردار قم با تأکید بر توجه به معنویت در کنار مهارت‌های فردی گفت: نیروهای آتش‌نشان باید به دو موضوع تقویت معنویت روحی و یادگیری مباحث روز دنیا در حوزه ایمنی اهتمام داشته باشند.
به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری، ، دکتر سیدمرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار و گفت‌وگو با جمعی از آتش‌نشانان به مناسبت روز آتش‌نشان و ایمنی اظهار داشت: اختصاص یک روز مشخص به نام آتش‌نشانی، نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه معنوی و اجتماعی نیروهای آتش‌نشان در کشور است.
وی نجات جان و مال مردم را نخستین دغدغه مدیریت شهری دانست و افزود: تمام کارها در پیکره شهر مهم است و باید همه در جایگاه خود به وظیفه خود به‌خوبی عمل کنند، اما نجات جان و مال مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است و نیروهای آتش‌نشان‌ها باید جایگاه و قدر منزلت خود را درک کنند.
شهردار قم اذعان کرد: نیروهای آتش‌نشان باید به حوزه معنویت توجه بیشتری داشته باشند و نگاه خود را از مسائل مادی دور نگه‌داشته و بدانند رزق حقیقی در نزد خداوند است و باید با این جهان‌بینی وارد این کار شده و بدانید امورات دنیا به‌هرحال می‌گذرد و رزق هر کس دست خداست.
وی کار نیروهای آتش‌نشان را احیای جان مردم دانست و ابراز کرد: لحظه‌به‌لحظه کار نیروهای آتش‌نشان عبادت بوده و باید نیروهای آتش‌نشان علاوه بر جسمی ازنظر روحی نیز قوی باشند تا بتوانند مسئولیت‌پذیری در حد اعلا در وجودشان ایجاد شود.
دکتر سقائیان‌نژاد بر انتخاب آتش‌نشانان قوی تأکید کرد و یادآور شد: نیروهای آتش‌نشان باید علاوه بر تقویت مهارت‌ها و دانش فردی، بر تقویت معنوی خود نیز اهتمام داشته و برای آن‌وقت و زمان بگذارید تا روح قوی‌تر شده و جسم سبک شود تا روح بتواند جسم را با خود در خطرات بکشد.
لزوم برگزاری آموزش‌های به‌روز برای نیروهای آتش‌نشانی
وی تأمین تجهیزات به‌روز در سازمان آتش‌نشانی را موردتوجه قرارداد و خاطرنشان کرد: باید در سازمان آتش‌نشانی برنامه به‌روز داشته باشید و نیروها آموزش‌های به‌روز دنیا را ببینند و به مباحث جدید آشنا شده تا همیشه آماده و آگاه باشند و به آموزش اهمیت لازم را بدهید.
شهردار قم ادامه داد: باید تجهیزات نیز به‌روز باشد و ما تلاش می‌کنیم در حد توان تجهیزات به‌روز را در اختیار شما قرار دهیم و با افتتاح ایستگاه مادر نیز بخش دیگری از نیازهای سازمان برطرف می‌شود و یک‌قدم به سمت شرایط مطلوب‌تر پیش می‌رویم.
وی مشکلات مالی در تأمین تجهیزات را موردبررسی قرارداد و گفت: متأسفانه شهرداری برخلاف سایر ارگان‌ها باید هزینه‌های خود را تأمین کند و بودجه‌ای دریافت نمی‌کند، اما شما با تکیه‌بر توانمندی‌های خود می‌توانید این خلأ را جبران کرده و بهترین خدمت را به مردم داشته باشید.
دکتر سقائیان نژاد در پایان به وحدت بین نیروهای آتش‌نشان و مدیریت تأکید و ابراز کرد: مهم‌ترین رکن در پیروزی و موفقیت ایجاد وحدت در بین نیروها و مدیریت بوده و باید صداقت در کار داشته باشیم و بدانیم محبت و صمیمیت باید در این فضا ایجاد شود تا خداوند به کار و زندگی ما برکت دهد.
کاهش ۳۰ درصدی حوادث در ۶ ماهه نخست امسال
معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم نیز دردیدارگفت: با تلاش شبانه‌روزی نیروهای آتش‌نشانی و نظارت مستمر، در 6 ماه نخست سال 1401 نسبت به 6 ماه سال گذشته، 30 درصد کاهش حوادث را داشته‌ایم.
مهدی اصفهانیان مقدم اظهار داشت: در انتخاب نیروها و مدیران ایستگاه‌های آتش‌نشانی مهارت، تجربه و علم در اولویت بوده و بهترین نیروها را در اختیارداریم.
وی با تأکید بر اخذ مجوز ایمنی برای اصناف و مشاغل به‌خصوص پاساژها و مراکز تجاری افزود: با تلاش شبانه‌روزی نیروهای آتش‌نشانی و نظارت مستمر، در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱ نسبت به ۶ ماه سال گذشته، ۳۰ درصد کاهش حوادث را داشته‌ایم.
معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم ابراز کرد: با برنامه و تدابیری که در ایستگاه‌های آتش‌نشانی اندیشیده شده شاهد بهبود مستمر در حوادث هستیم و با نگاهی پیشگیرانه نه واکنشی در حوزه ایمنی ورود کرده‌ایم و بر اساس همین نگاه آموزش‌هایی نیز در سطح شهر اجراشده است.
وی گذراندن دوره‌های به‌روز در حوزه ایمنی را نیز مطرح کرد و گفت: نیروهای آتش‌نشانی دوره‌های آموزشی به‌روز را دیده و برای آموزش در سطح مدارس و برای شهروندان نیز برنامه‌های اجرا می‌شود.
اصفهانی مقدم از اختصاص ۲۰۰ میلیون تومان برای آموزش نیروهای آتش‌نشان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و یادآور شد: نیروهای آتش‌نشان آموزش‌های به‌روز را در خارج قم و در حوزه صنایع و مشاغل دیده و نیروها در حوزه معنوی نیز دوره‌هایی را می‌گذرانند.

وی در پایان تأکید کرد: پیگیر رفع نیازهای مالی نیروهای آتش‌نشان نیز هستیم و امیدواریم بتوانیم مشکلات مالی سازمان را رفع کنیم و نیروها در شرایط مطلوبی در حوزه مسائل مالی قرار بگیرند.
لزوم رفع دغدغه‌های آتش‌نشانان برای خدمات‌رسانی بهتر
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم نیز دراین دیدار گفت: توانمندی نیروهای آتش‌نشانی قم هم ازنظر علمی و هم ازنظر مهارتی و بدنی در کشور نمونه و بارز هستند.
عباس جعفری ، به توانمندی نیروهای آتش‌نشانی در شهر قم اشاره کرد و اظهار داشت: توانمندی نیروهای آتش‌نشانی قم هم ازنظر علمی و هم ازنظر مهارتی و بدنی در کشور نمونه و بارز است.
وی نوآوری نیروهای آتش‌نشان شهر قم را نیز در کشور نمونه دانست و افزود: در حوادث، حفظ آرامش و داشتن خلاقیت در نجات شهروندان نکته مهمی بوده که ما در بسیاری از حوادث شاهد این خلاقیت در نجات شهروندان هستیم که اگر در شهر دیگری بود، شاید شهروند نجات پیدا نمی‌کرد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم تصریح کرد: تأمین نیازهای نیروهای آتش‌نشان باید در اولویت مدیریت شهری قرار گیرد، زیرا این افراد باجان خود در خدمت شهر و شهروندان بوده و نیاز به توجه بیشتری در حوزه‌های مختلف دارند که به‌حق است.
وی داشتن شغل دوم برای نیروهای آتش‌نشان را غیرممکن دانست و تأکید کرد: نیروهای آتش‌نشان نباید دغدغه‌ای در حوزه مالی داشته باشند تا بتوانند با فکری آزاد به مردم خدمت‌رسانی کنند و نمی‌توانند برای تأمین نیازهای خود شغل دوم داشته باشند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/7w3l

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا