مدیریت شهری

تعیین تکلیف ضلع جنوبی حرم مطهر حضرت معصومه (س)

معاون شهردار قم خبرداد:

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: یکی از مشکلات هسته مرکزی شهر قم، محدودیت ساخت‌وساز بدون برنامه‌ریزی برای تملک و اجرای طرح است که این اتفاق در ضلع جنوبی حرم مطهر موجب اعتراض شهروندان شده است.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری ، مجید متین‌فر در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه شهرداری قم به‌دنبال تعیین تکلیف بافت اطراف حرم مطهر است، اظهار کرد: از اقداماتی که در حال پیگیری هستیم، تعیین تکلیف بازارچه شیخان و ضلع جنوبی حرم مطهر است.

وی با اشاره به اینکه محدودیت ساخت‌وساز در سطح شهر به‌ویژه در اطراف حرم مطهر سبب نارضایتی شهروندان شده است افزود: ضلع جنوبی حرم حدفاصل خیابان شهید نمر تا خیابان معلم و مدرسه حجتیه سال‌های گذشته در کمیسیون ماده ۵ محدود شد و هیچ مجوزی به مردم با این بهانه که می‌خواهد تملک شود، داده نمی‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: اینکه چه کسی می‌خواهد تملک کند مشخص نیست؛ آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) نیز در اینجا نقش بهره‌بردار را بر عهده دارد و مردم بلاتکلیف هستند.

متین‌فر خاطرنشان کرد: جلساتی برگزار شد و بررسی‌ها صورت گرفت تا این طرح محدود شود و در حال حاضر این موضوع در دستور کار است تا در اوایل سال جاری به نتیجه برسد.

وی گفت: موضوعی دیگر طرح توسعه ضلع شرقی حرم و پارکینگ شرقی است، بعضاً در این منطقه خانه‌ها فرسوده، خالی از سکنه و در دست وراث است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به اهمیت این نقطه از شهر ادامه داد: این موضوع از مسائلی است که در دستور کار منطقه ۷ شهرداری برای تملک قرار دارد تا در سال جاری به نتیجه برسد.

متین‌فر با اشاره به تعیین تکلیف مغازه‌های حدفاصل دو گیت حرم در خیابان ارم است، اظهار کرد: این موضوع دغدغه مهمی برای شورای تأمین استان بود که در دستور قرار گرفته است.

وی افزود: ۶۴ مغازه در این محل وجود دارد که باید توسط سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم به‌عنوان کارگزار تملک شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: اقداماتی در این زمینه انجام‌شده و مذاکرات مالی در حال انجام است و امید است در سال جاری و ۶ ماه نخست سال تملک این مغازه‌ها انجام شود.

به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم، تعیین تکلیف میدان شهید مطهری در سال ۱۴۰۲ انجام شد و از نظر سیما و منظر شهری شرایط خوبی در آنجا حاکم شد؛ بحث زیرگذر امام موسی صدر نیز در دستور کار قرار گرفته تا از کنار اجرای این پروژه اقدامات مثبت دیگری در هسته مرکزی شهر انجام شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/kf4o

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا