مدیریت شهریویژه

به دنبال خواهرخواندگی دو شهر کربلا و قم هستیم

فرماندار کربلا در دیدار با شهردار قم ؛

فرماندار کربلا از آمادگی واگذاری یک خیابان در شهر کربلا برای اجرای طرح‌های مختلف شهری به قم خبر داد و گفت: بعد از اجرای طرح‌های مختلف این خیابان به نام قم نام‌گذاری می‌شود.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ،حسین منگوشی در دیدار با شهردار قم، با اشاره به پیشرفت این شهر مذهبی در عرصه‌های مختلف حوزه مدیریت شهری اظهار داشت: شهر مقدس قم تجربیات زیادی در حوزه زیباسازی، قطار شهری، خدمات شهری دارد که می‌توان از این تجربیات برای بهبود شرایط شهرهای مذهبی عراق استفاده کرد.

فرماندار کربلا با بیان اینکه یکی از مشکلات شهرهای مذهبی عراق بحث جابجایی زائران است، ابراز کرد: برنامه‌ریزی‌هایی برای ایجاد حمل‌ونقل ریلی و ارتباط بین دو شهر نجف و کربلا شده که در این زمینه شهرداری قم می‌تواند کمک‌کننده و انتقال‌دهنده تجربیات قطار شهری باشد.

منگوشی خاطرنشان کرد: جابجایی و تکریم زائرین از دغدغه‌های مسئولین کشور عراق است و در این راستا می‌توان از مترو و مونوریل برای بهبود شرایط جابجایی زائران استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال خواهرخواندگی دو شهر کربلا و قم هستیم، تصریح کرد: در تلاشیم از تجربیات شهر مقدس قم در حوزه‌های زیباسازی، بافت تاریخی و خدمات شهری در همکاری شهرداری‌های قم و کربلا استفاده کنیم.

منگوشی از آمادگی واگذاری یک خیابان در شهر کربلا برای اجرای طرح‌های مختلف شهری به شهرداری قم خبر داد و گفت: بعد از اجرای طرح‌های مختلف این خیابان را به نام قم نام‌گذاری می‌شود.

هیچ محدودیتی برای همکاری با شهر کربلا نداریم

شهردار قم نیز در این دیدار با تأکید بر آمادگی همکاری در حوزه‌های مختلف شهری با این شهر مذهبی اظهار داشت: شهرهای کربلا و قم ازجمله شهرهای مهم در جهان تشیع و اسلام بوده و می‌توانند در تبادل تجربه در مدیریت شهری، همکاری‌های زیادی داشته باشند.

سید مرتضی سقائیان نژاد با اشاره به خواهرخواندگی شهر قم را با هفت شهر جهان مطرح کرد و افزود: شهر کربلا نیز شهری در حال توسعه بوده که سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر است و باید در حوزه‌های حمل‌ونقل، زیباسازی و خدمات شهری به شرایط مطلوبی برسد.

شهردار قم برادری و قرابت دینی مردم دو کشور ایران و عراق را یادآور شد و بیان کرد: استعمار کشورهای بیگانه و مزدوری دولت‌های پهلوی و بعث سبب جنگ بین دو کشور برادر شد، ولی امروزه ما بیشترین تعاملات بین‌المللی را با هم داریم و این همکاری و تعاملات می‌تواند در حوزه شهری توسعه و گسترش پیدا کند.

زیرساخت‌های گردشگری قم آماده پذیرایی از زائرین نیست

وی با تأکید بر اینکه شهر قم در سال‌های گذشته در حوزه‌های عمرانی، حمل‌ونقل و فضای سبز دستاوردهای زیادی داشته و این آمادگی وجود داشته تا بتوان با تعاملات این تجربیات به شهرهای کشور عراق منتقل شود، گفت: آماده انتقال هرگونه تجربه در حوزه قطار شهری، زیباسازی و بافت فرسوده به شهر مقدس کربلا هستیم و محدودیتی برای همکاری نداریم.

سقائیان نژاد تجربیات شهر قم را در حوزه اجرای پروژه‌های قطار شهری نیز یادآور شد و گفت: با توجه به کاربرد قطار شهری در جابه‌جایی و انتقال مسافران بین‌شهری نیز می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های گردشگری در قم به‌طور کامل آماده پذیرایی از زائرین و مسافران نیست، یادآور شد: در سال‌های گذشته اقدامات زیادی در این حوزه در دستور کار مجموعه مدیریت شهری قم قرار گرفته است و مذاکراتی نیز با مجموعه‌های گردشگری کشور عراق نظیر مدینه الزائرین درباره ایجاد فضاهای مختلف پذیرایی از زائران صورت گرفته است.

شهردار قم اضافه کرد: مجموعه مدیریت شهری قم آماده هرگونه همکاری در ایجاد و احداث زیرساخت‌های گردشگری است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/nwyq

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا