مدیریت شهریویژه

اتحادیه شهرداری‌های کشور تشکیل شود

شهردار قم :

شهردار قم با انتقاد از تشکیل نشدن اتحادیه شهرداری‌های کشور گفت: تحقق مدیریت یکپارچه شهری از ضروریات حکمرانی مطلوب در شهرها است که باید دولت و مجلس به آن نگاه جدی داشته باشند.

به گزارش ندای قم به  نقل از شهرداری قم ،دکتر سیدمرتضی سقائیان نژاد در جلسه هم اندیشی شماری از شهرداران با  احمد وحیدی وزیر کشور، طی سخنانی با اشاره به حیطه گسترده وظایف مجموعه مدیریت شهری بیان کرد: ۳۷۲ مسئولیت و مأموریت برای شهرداری‌های کلانشهرها تعریف شده است.

شهردار قم ادامه داد: افزون بر ۳۲۰ هزار نفر در شهرداری‌های کشور مشغول فعالیت هستند که با احتساب خانواده‌های آنها، جمعیت بسیار بالایی را شامل می‌شود که این مسأله به نوبه خود سبب افزایش حساسیت‌ها شده است.

سقائیان نژاد با بیان اینکه شهرداری‌ها با قوت در مسیر آرمان‌های انقلاب و نظام گام بر می‌دارند، ابراز داشت: مجموعه مدیریت شهری نقش بسزایی در ایجاد هماهنگی و برگزاری مطلوب اتفاقات و برنامه‌هایی دارد که باید در سطح شهرها رقم بخورد.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها از محدود نهادهایی بودند که در طول دوران کرونا و تحریم برنامه‌های عمرانی و توسعه‌ای خود را متوقف نکردند، گفت: در حال حاضر نیز حجم اصلی اقدامات عمرانی، فرهنگی، پسماند، حمل ونقل وغیره توسط مجموعه مدیریت شهری انجام می‌گیرد و فعالیت‌های شهرداری‌ها تاثیر مستقیم بر معیشت و سفره مردم دارد.

شهردار قم با اشاره به تشکیل سازمان دولتی شهرداری‌ها در وزات کشور، گفت: این درحالی که است شهرداری‌ها طبق ماده سه قانون اساسی یک نهاد عمومی، غیردولتی و مستقل هستند؛ سازمان شهرداری‌ها هم اکنون خود را عقل منفصلی برای شهرداری‌ها کشور می‌داند و برای مجموعه مدیریت شهری برنامه‌ریزی می‌کند. چگونه یک نهاد و ارگان دولتی می‌تواند از یک ارگان عمومی، غیردولتی و مستقل حمایت کند و حامی آن باشد در حالی که شهرداری‌ها به فکر منافع مردم و شهر و بخش دولتی به فکر منافع دولت است.

تحقق مدیریت یکپارچه شهری از ضروریات حکمرانی مطلوب

سقائیان نژاد با بیان اینکه عقل منفصل شهرداری‌ها می‌تواند اتحادیه‌ شهرداری‌ها باشد، خاطرنشان کرد: از وزارت کشور انتظار می‌رود به نهاد شهرداری اختیارات لازم را برای پیشبرد اهداف مدیریت شهری را تفویض نماید.

شهردار قم با بیان اینکه افزایش اختیارات شهرداری‌ها در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه تأکید شده اما هیچ گاه به مرحله اجرا نرسیده است گفت: تحقق مدیریت یکپارچه شهری از ضروریات حکمرانی مطلوب در شهرها است که باید دولت و مجلس به آن نگاه جدی داشته باشند.

وی باانتقاد از وضعیت استخدامی و جذب در شهرداری ها بدلیل مشکلات و خلأهای قانونی افزود: حقوق و مزایای کارکنان شهرداری در مقایسه با سایر ارگان‌های دولتی ۳۵ درصد کمتر است که این مساله به نوبه خود ظلم مضاعفی به نیروهای مدیریت شهری است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/w0fb

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا