سلامت

واکسیناسیون فلج اطفال و سرخک ۲۰ هزار نفر از اتباع خارجی

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم خبرداد:

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم گفت: حدود ۲۰ هزار نفر از اتباع خارجی ساکن این استان در طرح بسیج ملی واکسیناسیون تکمیلی مهاجران غیرایرانی در برابر فلج اطفال و سرخک تحت پوشش قرار گرفتند.

به گزارش ندای قم ،محمد نیک‌پور افزود: با توجه به افزایش حجم مهاجرت‌ها از مرزهای شرقی کشور از سال ۲۰۲۱، احتمال بروز بیماری‌های عفونی واگیردار از جمله سرخک و فلج اطفال نیز افزایش یافت.

وی اضافه کرد: طرح واکسیناسیون علیه بیماری‌های فلج اطفال و سرخک به‌منظور افزایش سطح ایمنی اتباع غیر ایرانی و در راستای جلوگیری از طغیان بیماری‌های واگیردار از ۱۰ آذرماه آغاز شد و تا ۱۰ بهمن ماه ادامه دارد.

وی ادامه داد: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیساریای عالی پناهندگان و یونیسف در ۲۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور از جمله قم در حال اجراست.

نیک‌پور با اشاره به رایگان بودن واکسیناسیون، افزود: تمام اتباع مجاز و غیرمجاز زیر ۱۵ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت نزدیک محل سکونت خود، خدمات مربوط به واکسیناسیون و ویتامین آ خوراکی را دریافت کنند.

وی بیان کرد: باوجود این‌که بعضی اتباع خارجی واکسن‌های فلج اطفال و سرخک را در ماه‌های گذشته دریافت کرده‌اند، ولی برای دستیابی به سطح ایمنی بالا باید واکسیناسیون تکرار شود.

به گفته وی، در مناطقی مانند دامشهر و شهرک لبن که بیشترین تجمع اتباع وجود دارد این طرح توسط تیم‌های سیار انجام می‌شود.

مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم با بیان این‌که تاکنون حدود ۲۰ هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند، ادامه داد: ظرفیت پوشش این طرح در استان قم، بالغ بر ۵۰ هزار نفر است .

وی از همه اتباع خواست با شرکت در این طرح و واکسینه کردن اعضای خانواده‌هایی که مشمول طرح می‌باشند، در حفظ و ارتقاء سلامت خانواده‌های خود سهیم باشند.

 

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/y0xs

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا