اجتماعی

۴ محکوم به قصاص در قم از چوبه دار رها شدند

رئیس کل دادگستری استان قم خبرداد:

رئیس کل دادگستری استان قم گفت: در 6 ماهه نخست سال‌جاری با تلاش کمیته صلح وسازش دادگستری استان قم ۴ محکوم از قصاص نفس رهایی یافته و به زندگی بازگشتند.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قم، حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری، در تشریح اقدامات دادگستری و ستاد دیه استان قم جهت تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس، با توجه به تاکید رئیس قوه قضاییه بر این امر، اظهارکرد: دادگستری استان قم با تشکیل کمیته صلح وسازش در سال۱۳۹۷ کمک موثری به تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس استان کرده است.

وی افزود: در 6 ماهه نخست سال‌جاری نیز با تلاش کمیته صلح و سازش استان ۴ فقره پرونده قصاص به مصالحه رسیده و با گذشت اولیای دم از اجرای حکم، ۴ محکوم این پرونده‌ها از قصاص نفس رهایی یافته و به زندگی بازگشتند.

رئیس کل دادگستری استان قم عنوان کرد: شورا‌های حل اختلاف و ستاد صبر استان نیز همواره در مسیر اعتلای فرهنگ عفو و گذشت در جامعه گام برداشته اند، زیرا صلح و سازش از دیدگاه شرع مقدس اسلام ارزش و مرتبه بسیار بالایی دارد و در آیات متعدد قرآن کریم و روایات متعدد اشارات زیادی به این موضوع شده است.

مظفری گذشت خانواده‌های اولیای دم را اقدامی ارزشمند و خدا پسندانه دانست و افزود: اولیای دم با گذشت از قصاص به محکومان نادم و پشیمان زندگی دوباره بخشیده و با این اقدام خداپسندانه موجب اصلاح آن‎ها و بازگشت مجددشان به آغوش خانواده‌‎هایشان و اجتماع می‌شوند.

وی عنوان کرد: با توجه به نگاه ویژه رئیس قوه‌قضاییه به موضوع بسط و گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه و تأکید وی در خصوص استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی در حل و فصل خصومات و اصلاح ذات البین، دستگاه قضایی استان قم با جدیت این موضوع را در دستورکار خود قرار داده است.

رئیس کل دادگستری استان قم با بیان اینکه حل و فصل دعاوی و ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا از مهم‌ترین سیاست‌های قوه قضاییه است، تاکید کرد: به تأسی از سیره اهل بیت و با کمک معتمدین، ریش سفیدان، علما و ائمه جماعات با محوریت توسعه حل اختلاف در راستای مصالحه پرونده‌های قصاص، اقدامات مثمر ثمر و مطلوبی صورت گرفته و امید است در ماه‌های پایانی سال نیز شاهد روند رو به رشد و افزایش صلح و سازش در استان قم باشیم.

مظفری همجنین با بیان اینکه اقدامات شوراهای حل اختلاف و ستاد صبر استان قم با هدایت همکاران و مدیران قضایی مشهود و قابل تقدیر است، افزود: جا دارد از تمامی این عزیزان برای فعالیت، زحمات و مجاهدت‌های آنان در زمینه اصلاح ذات البین و مردم ولایی استان که در همه امور به ویژه در زمینه حل اختلافات و رفع خصومت پیشگام هستند تقدیر و تشکر شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ounf

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا