اجتماعی

هدررفت گاز در قم کمتر از ۲ درصد است

مدیرعامل شرکت گاز استان قم:

مدیرعامل شرکت گاز استان قم گفت: میزان مجاز و تعیین شده هدر رفتگی گاز در استانداردهای کشوری ۲ درصد تعیین شده که این عدد در قم کمتر از ۲ درصد است.

به گزارش ندای قم، مرتضی خوش‌لهجه در گفت‌وگویی با اشاره به خطرات انشعابات غیرمجاز گاز، افزود: اتصال شبکه گاز با سایر مواردی مانند لوله‌کشی آب متفاوت است و کمترین نشتی و خطایی در لوله‌کشی گاز، می‌تواند منجر به خسارات جبران ناپذیری همچون انفجار شود.

وی با بیان این که برقراری و استفاده از انشعابات غیرمجاز به لحاظ قانونی جرم تلقی شده و مشمول مجازات است، به شهروندان توصیه کرد: از برقراری و استفاده از انشعابات گازی غیرمجاز اجتناب کنند؛ زیرا افرادی که به‌ این کار اقدام می‌نمایند، استانداردهای لازم را رعایت نمی‌کنند.

وی در ادامه گفت: میزان مجاز و تعیین شده هدر رفتگی گاز در استانداردهای کشوری ۲ درصد تعیین شده است که این عدد در قم به سبب فرهنگ و روحیه مذهبی مردم، کمتر از ۲ درصد است.

خوش‌لهجه همچنین در خصوص میزان ضریب نفوذ گاز در قم، بیان کرد: این استان از نظر شاخص‌ها و استانداردهای ملی، جزو استان‌های سبز محسوب می‌شود و ضریب نفوذ گاز برای جمعیت شهری و روستایی قم به ترتیب ۹۹.۵ درصد و ۹۹.۴ درصد است.

به گفته وی، بر اساس قانون، روستاهای دارای بیش از ۲۰ خانوار جمعیت باید گازرسانی شوند که در حال حاضر تنها یک روستای بالای ۲۰ خانوار در استان قم وجود دارد که از نعمت گاز طبیعی محروم است.

وی با بیان این‌که طراحی شبکه و ایستگاه گازرسانی به تنها روستای بالای ۲۰ خانوار محروم از گاز طبیعی در دست اقدام است، اضافه کرد: عملیات اجرایی گازرسانی به پنج روستای دیگر محروم از گاز طبیعی استان قم نیز برنامه‌ریزی شده و پس از حل مشکلات پیش‌رو در ماه‌های آینده انجام خواهد شد و امیدواریم تا سال آینده تکمیل شود.

خوش‌لهجه تصریح کرد: شهروندان قم در زمینه مصرف گاز به نسبت کل کشور، الگوی مصرف را بهتر رعایت می‌کنند، ولی نسبت به استانداردهای جهانی بالاتر است.

وی با تاکید بر رعایت الگوی مصرف به‌ویژه در فصل زمستان،‌ یادآور شد: دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد است که این دما باید به منظور بهینه‌سازی و رعایت الگوی مصرف مدنظر قرار گیرد تا تمام کشور از این موهبت الهی بهره‌مند شوند و قطعی گاز در کشور نداشته باشیم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/66ja

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا