اجتماعی

نگهداری از 4000 متر فرش دستباف به همت ۵۰ خادم حرم مطهر

مسئول واحد فرش آستان مقدس قم خبرداد:

مسئول واحد فرش آستان مقدس قم با اشاره به تعمیر و نگهداری از 4 هزار و 500 تخته فرش ماشینی در حرم مطهر گفت: بیش از 50 خادم افتخاری در بخش تعمیرات فرش‌های دستباف و ماشینی فعالیت دارند و ماهانه 300 مترسردوزی فرش‌های دستباف را انجام می‌دهند.

به گزارش ندای قم ،محمد فخاردر گفت‌وگویی اظهار کرد: در این آستان مقدس بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تخته فرش ماشینی و بیش از ۴ هزار متر فرش دستباف وجود دارد که خدمات تعمیر، رفوکاری و نگهداری آن به صورت پیوسته در حال انجام است.

وی با بیان اینکه برای تعمیر و نگهداری فرش‌های حرم مطهر بانوی کرامت حدود ۵۰ خادم افتخاری در طول هفته و دو خادم رسمی به صورت تمام وقت فعالیت می کنند، گفت:  با توجه به اینکه فرش های ناقص از رده خارج شده است میزان تعمیرات کاهش یافته و یک روز در هفته تعمیرات فرش های دستباف به صورت دستی انجام و در ماه حدود ۳۰۰ متر نیز سردوزی  فرش های دستباف با چرخ انجام می شود.

مسئول واحد فرش آستان مقدس بانوی کرامت افزود: تعمیر پارگی، ریختگی، سوختگی، وصله و ریشه دوزی از جمله تعمیراتی است که روی فرش های دستباف انجام می شود و رسیدگی به پرز، لایه های رویی فرش و شست‌وشو نیز از جمله خدمات نگهداری فرش های حرم مطهر بانوی کرامت است.

وی با بیان اینکه فرش های دستباف حرم مطهر به صورت دوره ای هر دو ماه یک بار مورد بازدید قرار می گیرد، افزود: شست و شوی این فرش ها نیز هر سه ماه یک بار انجام می شود تا خاک گرفتگی باعث شکستگی فرش ها نشود.

فخار با بیان اینکه هر هفته ۳۵ تخته فرش ماشینی حرم مطهر نیز تحت تعمیراتی از قبیل رفوکاری و لکه گیری قرار می گیرد، گفت: در حالت عادی میانگین روزانه ۲۵ تخته فرش ماشینی نیز سردوزی می شود که بخش عمده کار واحد فرش را شامل می شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/kq81

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا