اجتماعیویژه

نگاه اخروی به مسئله وقف، سبب ترویج بیشتر آن خواهد شد

آیت‌الله سعیدی دردیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم:

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: ملاک و معیار همه کارها باید توجه به معاد و قیامت باشد و در مدیریت اوقاف و اجرای امینانه نیت واقفان نیز این اعتقاد و التزام، همه کارها را آسان می‌کند.
به گزارش ندای قم ،آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر روزیکشنبه در دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم و جمعی از مدیران و معاونان اوقاف اظهار کرد: کار در حوزه وقف دارای پیچیدگی‌هایی است که باید به آنها توجه شود.
وی افزود: ملاک و معیار همه کارها باید توجه به معاد و قیامت باشد و در مدیریت اوقاف و اجرای امینانه نیت واقفان نیز این اعتقاد و التزام، همه کارها را آسان می‌کند.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینکه هیچ کس اجازه دخل و تصرف در موقوفات خارج از نیت واقف را ندارد گفت: سازمان اوقاف در این زمینه عملکرد خوبی داشته و توانسته است دیدگاه جامعه نسبت به وقف و موقوفات را تغییر دهد.
خط‌قرمز ما باید حفظ امیدواری و اعتماد مردم باشد
وی ادامه داد: در زمان رژیم پهلوی، درآمد موقوفات حرم‌های مطهر در مشهد و قم و دیگر شهرها و نیز بقاع متبرکه و سایر موقوفات را برای مصارفی هزینه می‌کردند که آدمی شرمش می‌آید درباره آن سخن بگوید ولی در دوران جمهوری اسلامی، اوضاع فرق می‌کند و برای احیای موقوفات و مسئله وقف تلاش گسترده‌ای صورت گرفته ولی هنوز جای کاری زیادی دارد.
سعیدی با اشاره به سیره پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در زمینه وقف عنوان کرد: آن بزرگواران هم در کلام و در عمل، وقف را ترویج می‌کردند.
امام جمعه قم گفت: باید به گونه‌ای عمل کنیم که مردم نسبت به وقف، نگاه کاملا مثبتی داشته و به سازمان اوقاف عم کاملا اعتماد کنند، خط قرمز سازمان در این زمینه، اجرای امینانه به نیت واقف، حفظ عین موقوفات و تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف ناظر به نیازهای روز جامعه است.
نماینده مردم قم در مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به سکوت امیرالمؤمنین (ع) در مقابل غصب خلافت به‌خاطر منافع عمومی جامعه و حفظ اسلام گفت: خط‌ قرمز ما باید حفظ امیدواری و اعتماد مردم باشد و در جایی که می‌بینیم عملکرد ما به اعتماد مردم آسیب می‌زند باید با تأمل بیشتری رفتار کنیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم:امامزادگان باید بیشتر به مردم معرفی شوند
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه برنامه‌های اوقاف به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که امام‌زادگان استان بیشتر به مردم معرفی شوند، گفت: فعالیت‌های اوقاف شامل برنامه‌های قرآنی، فرهنگی و اجتماعی از جمله برگزاری محافل قرآنی، برپایی کاروان‌های شادی در مناسبت‌های شادی اهل‌بیت(ع)، مجالس عزا در ایام عزا و رسیدگی به محرومان و نیازمندان می‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس اسکندری اظهار کرد: باتوجه‌به اینکه امام‌زادگان به فرموده مقام معظم رهبری باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند برنامه‌های اوقاف به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که امام‌زادگان مختلف برای مردم بیشتر شناخته شوند و مردم از فضای حرم‌های مطهر امام‌زادگان بیشتر بهره ببرند .
وی با اشاره به برپایی موکب امام‌زادگان قم که در ایام اربعین در قم و سامرا گفت: این موکب‌ها باهدف اجرای برنامه‌های فرهنگی و قرآنی برپا می‌شود و در کنار آن پذیرایی از مهمان‌ها و زائران را داریم و سعی ما بر این است که همه برنامه‌ها باکیفیت خوبی برگزار شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: برنامه‌های قرآنی که در امام‌زادگان قم برگزار می‌شوند عبارت از محافل تلاوت و دوره‌های حفظ قرآن کریم است و در سال‌های اخیر بخش معارفی مسابقات بین‌المللی قران کریم نیز به ما سپرده شده است و در کنار آن برپایی جنگ‌ها و کاروان‌های شادی را برای تأمین نشاط در جامعه دنبال می‌کنیم.
وی رسیدگی به امور محرومان و نیازمندان را از رسالت‌های اجتماعی اوقاف و امور خیریه عنوان کرد و گفت: رسیدگی به فقرا و نیازمندان به شکل‌های مختلفی از جمله توزیع بسته‌های معیشتی، رسیدگی به دارو و درمان مستمندان از طریق ویزیت رایگان و تأمین دارو و دیگر نیازهای درمانی، آزادی زندانیان به مناسبت‌های مختلف و کمک به دانش‌آموزان نیازمند صورت می‌پذیرد.
اسکندری با بیان اینکه دوازدهم هر ماه تحت عنوان قرار دوازدهم در یکی از امام‌زادگان مایحتاج نیازمندان را توزیع می‌کنیم، گفت: شناسایی و سنددار کردن موقوفات از دیگر اقدامات اداره اوقاف است که توفیقات خوبی حاصل شده و در سال ۱۴۰۱ به‌اندازه تمام سال‌های قبل برای موقوفات سند صادر شده و امیدواریم تا پایان امسال تمام موقوفات سنددار شود.
وی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که نیت واقفان اجرا شود، افزود: تا کنون این اتفاق افتاده و ذره‌ای از نیت واقف تعدی نشده است از طرفی فشار برای استفاده از موقوفات در موارد دیگر زیاد است؛ ولی ما نمی‌توانیم موقوفه‌ای که برای روضه امام حسین علیه‌السلام وقف شده را در امور دیگری صرف کنیم.
اجرای ۶۰ دوره طرح دارو و درمان نیازمندان از محل موقوفات
حجت الاسلام اسکندری گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بسیج پزشکان استان داریم، پزشکان عمومی و متخصص در بقاع متبرکه مستقر می‌شوند و به صورت رایگان، نیازمندان را ویزیت می‌کنند، دارو و ادامه درمان آنها هم توسط اوقاف تامین می‌شود؛ این طرح تاکنون طی ۶۰ دوره عملیاتی شده و همچنان ادامه خواهد داشت و به فکر توسعه آن در پردیسان و روستاها هم هستیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد از محل عواید موقوفات اشاره و اضافه کرد: امسال و در هفته وقف، ۱۷ نفر از زندانیان زندان مرکزی قم از محل همین موقوفات به آغوش خانواده بازگشتند.
وی طرح‌ مهر تحصیلی برای تامین نوشت‌افزار دانش‌آموزان خانواده‌های بی بضاعت را مورد توجه قرار داد و گفت: بر اساس طرح دیگری که توسط سازمان اوقاف ابلاغ شده، دوازدهم هر ماه و به نیت امام عصر(عج)، کمک‌های خوبی به نیازمندان می‌شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/dgog

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا