اجتماعی

نباید به خاطر تعارضات بین دستگاهی از ظرفیت بزرگ تاریخی تپه قلی درویش غفلت شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم با اشاره به این که مقدمات ایجاد سایت موزه در تپه تاریخی قلی درویش قم فراهم شده است گفت: این محل تاریخی در ایام نوروز برای بازدید گردشگران باز بود و امیدواریم هر چه زودتر سایت موزه در آن منطقه ایجاد شود.
به گزارش ندای قم ،علیرضا ارجمندی در گفت و گویی اظهار داشت: تپه قلی درویش ظرفیت فوق العاده تاریخی برای استان قم محسوب می شود و اگر برخی دستگاه ها کمک کنند این تپه می تواند برای زائران شهر قم محل مناسبی برای بازدید محسوب شود.
وی بیان کرد: اکنون برای سایت قلی درویش اداره کل اوقاف قم مطالبه دریافت ۲۰ میلیارد ریال اجاره دارد و کار به دادگاه رفته و در مرحله اجراییه است.
وی گفت: در مورد تپه قلی درویش باید اجازه های لازم از دستگاه هایی که آن جا حضور دارند گرفته شود تا زمینه ای فراهم شود که قلی درویش به عنوان هویت هفت هزار ساله تاریخی استان قم به سطح ملی و بین المللی برای جذب گردشگر معرفی شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم افزود: قلی درویش تپه ای است که در آن شهری تاریخی از دل زمین با هویت مذهبی بیرون می آید و می تواند هویت استان قم را تغییر دهد اما متاسفانه مردم قم، زائران و گردشگران از این هویت اطلاعخ وبی ندارند و با کمک رسانه ها باید تلاش شود تا این منطقه تاریخی معرفی شود.
وی یادآور شد که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم برای ایجاد سایت موزه در تپه قلی درویش مشکل بودجه ندارد.
ارجمندی در مورد تعارض ایجاد شده بین میراث فرهنگی و اوقاف قم بیشتر توضیح داد که امامزاده ای در جنب سایت قلی درویش است و تپه وقفی در محوطه قلی درویش دارد اما میراث می گوید این موضوع وجود ندارد.
وی ادامه داد: این اختلاف در دادگاه رفته است و اوقاف علیه ما اجاره تقاضا کرده این در حالیست که میراث فرهنگی نمی تواند ماهانه هزینه اجاره بدهد گرچه از سوی اوقاف به ما گفته اند که موضوع را حل می کنند تا شاهد بی مهری به آثار تاریخی نباشیم.
وی تاکید کرد: در هر استانی یکسری آثار فاخر میراثی وجود دارد که اهالی آن استان به آن می بالند و از آن درآمد زایی می کنند و نباید بگذاریم به خاطر تعارضات بین دستگاهی از ظرفیت بزرگ تاریخی تپه قلی درویش قم غفلت شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/51ih

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا