اجتماعی

متناسب سازی فضاهای عمومی همچنان در صدر خواسته های روشندلان

مدیرکل بهزیستی استان قم مطرح کرد:

مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: مناسب سازی معابر، سامانه ها، تجهیزات فضاهای عمومی و اداری همچنان هم خواسته و هم ضرورت تحقق حقوق شهروندی، اجتماعی و قانونی توانخواهان و به خصوص افراد روشندل است.

به گزارش ندای قم، سید صادق میره ای به مناسبت روز جهانی نابینایان گفت: بر اساس قانون جامع حمایت از افراد معلول جامعه، مناسب‌سازی معابر و اماکن برای زیست این اقشار از وظایف سازمان‌ها و نهادهای عمومی و عمرانی از جمله شهرداری است که باید در صدور پروانه‌های ساخت و طرح‌های توسعه شهری مورد توجه قرار گیرد.

بهسازی ۸۰ درصد از معابر شهر قم

وی اجرای طرح‌های مناسب‌سازی در سطح شهر را کمک به حضور بیشتر کم‌توانان در عرصه‌های عمومی دانست و گفت: ۸۰ درصد معابر شهر قم بهسازی شده است.

وی افزود: نصب موزاییک‌های ویژه کم بینایان و روشندلان در پیاده‌راه ها، رفع مشکل پل‌ها روی جوی آب، همسطح سازی و برطرف کردن موانع در معابر و بهسازی مسیر تردد معلولان و روشندلان می‌تواند بخش مهمی از مشکلات آنها را برای حضور در جامعه برطرف کند.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به ضرورت بهسازی ۸۰درصد از معابر شهر قم برای عبور و مرور روشندلان گفت: سطوح مختلف در زمینه مناسب سازی شهرداری قم، در زمینه برنامه ریزی کلان، نسبت به احصای آمار معلولان قم و بارگذاری اطلاعات جامعه هدف مناسب سازی بر روی سامانه ایساپ شهرداری قم اقدام شده است که یک کار زیربنایی در زمینه مناسب سازی بوده و مبنای برنامه ریزی و بودجه ریزی شهرداری خواهد بود.

به گفته این مقام مسوول به منظور تسهیل در رفت و آمد روشندلان و معلولان جسمی حرکتی، کودکان، زنان‌ باردار و افراد کهنسال، یکی از مهمترین اقدام ها که در شهرداری قم انجام شده است تهیه و پیگیری فرایند اختصاص اعتبار به مناسب سازی در سازمان ها و مناطق هشتگانه شهرداری می باشد.

وی با اشاره به حمایت این نهاد از ۲ هزار و ۸۵۲ نابینا و کم بینا استان قم گفت: از این تعداد افراد روشندل در استان، ۲۳۷ زن و ۵۶۰ مرد دارای معلولیت نابینایی ضعیف هستند و ۱۶۵ زن و ۲۸۱ مرد در استان قم نابینایی خیلی شدید و ۲۹۵ زن و ۴۸۷ مرد دارای نابینایی شدید هستند.

وی گفت: یک هزار و ۴۴۰ نفر از روشندلان و کم بینایان تحت پوشش کامل خدمات بهزیستی استان قم هستند.

به گفته وی بقیه این قشر از خدمات موردی چون کمک هزینه آموزشی و تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه، مناسب‌سازی منزل، رفت و آمد و خرید تجهیزات نابینایان شامل عصای سفید، ماشین تحریر بریل، لوح و قلم(برجسته نگار) و دیگر ابزار مورد نیاز برای خواندن، مطالعه و برنامه‌های نرم افزاری‌ های کمکی بهره مند می شوند.

مدیرکل بهزیستی استان قم افزود: بهزیستی در سه حوزه پیشگیری، درمان و پس از درمان، خدمات خود را به متقاضیان و روشندلان ارائه می‌دهد.

اشتغال یکی از مهمترین مشکلات روشندلان است
میره ای مهمترین مشکل کم بینایان و روشندلان را بیکاری انان بیان ئکرده و تصریح کرد: اجرای قانون اختصاص سه درصد از جذب ارگان‌های دولتی به افراد معلول، بسیاری از مشکلات این قشر از جامعه برطرف می‌کند.

به گفته این مقام مسوول، مطابق قانون کارفرمایانی که از افراد معلول و روشندل استفاده کنند، از معافیت پرداخت سهم بیمه کارفرما به مدت پنج سال برخوردار می‌شوند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/wj0b

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا