اجتماعیویژه

فرهنگ حراست از بافت‌های تاریخی در قم افزایش یابد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم :

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم گفت: فرهنگ‌ حفاظت و حراست از بافت تاریخی در قم از استان‌های دیگر پایین‌تر است و نیازمند افزایش این فرهنگ هستیم.

به گزارش ندای قم به نقل از ایرنا،علیرضا ارجمندی روز پنجشنبه در نشست خبری که در خانه تاریخی یزدان پناه قم برگزار شد اظهار داشت: خیلی افراد در قم هستند که می‌گویند یک لودر زیر بافت تاریخی بزنیم و چند طبقه ساختمان بسازیم.

وی ابراز داشت: در حوزه میراث فرهنگی رویکرد جدیدی برای احیا و مرمت آثار باستانی داریم و ۱۵ طرح با اعتبار بیش از ۱۰‌میلیارد تومان در دست مرمت است.

وی به ساماندهی بازار کهنه قم اشاره کرد و گفت: این منطقه سال ها متروکه بود و خیلی از مغازه ها تعطیل بودند اما طی چهار ماه گذشته با اعتبار خوبی که گذاشتیم دنبال رونق دهی بازار کهنه هستیم که برای محوریت گردشگری قابلیت ویژه ای دارد.

ارجمندی افزود: مردم از بافت تاریخی درآمد ندارند و زندگی‌ مردم به درآمدزایی از بافت گره نخورده، لذا بازار کهنه قم باید ضمن احداث اماکنی چون سفره خانه و اقامتگاه سنتی در آن، بافت کهنه خود را نیز حفظ کند.
وی ادامه داد: اگر زندگی‌ مردم با پول در آوردن از بافت های تاریخی گره بخورد خود مردم پشتیبان رسیدگی به بافت تاریخی می شوند.

وی عنوان کرد: ساماندهی تیمچه قم را نیز آغاز کرده ایم و پوسته دوم پشت بام آن در حال مرمت است و چهار در به صورت اُرسی و قدیمی ساخته و در تیمچه نصب شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم اظهار داشت: قم استان گردشگر پذیر مذهبی است و بدون تبلیغات میلیون ها گردشگر وارد این استان می شوند که به برکت حرم حضرت معصومه(س) و جمکران است و این استان مقصد گردشگران خارجی نیز است.
وی به مشکل تخت‌های اقامتی اشاره کرد و افزود:  برای ارتقای کیفیت خدمات به گردشگران نیازمند سرمایه گذاری هستیم و باید به صورت عادی عرضه و تقاضای تخت را مدیریت کنیم.
وی ادامه داد: از دو ماه پیش ۱۵ هزار دانشجو وارد استان قم شده اند که خیلی شان تخت های اقامتی  رسمی را اشغال کرده اند و دچار مشکل در موضوع عرضه و تقاضا شده ایم.
ارجمندی افزود: از این نظر اداره کل میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی باید بار عرضه و تقاضا را به تعادل برساند و طبق طرح بلند مدتی که برای سرمایه گذاری داریم ۲ محل اقامتی در هفته دولت و ۲ مرکز اقامتی در مهرماه و هفته گردشگری در قم افتتاح می شود.

وی گفت: ورود دانشجویان خارجی به قم اجاره بها را نیز افزایش داده و از این رو فشار به مستاجران می آید.
ارجمندی با اشاره به این که در حوزه سرمایه گذاری ۶۲ مجوز موافقت اصولی با ۲ هزار و ۳۰۰‌میلیارد ریال اعتبار در قم وجود دارد از اشتغال که ۲ هزار و ۱۰۰‌نفر در قالب افتتاح این طرح ها خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم افزود: ۲۳ طرح با تسهیلات از محل رونق تولید در سال گذشته با اعتبار ۶۰‌میلیارد تومان داشتیم که ۳۱۰ اشتغال ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: به دنبال تقویت حوزه گردشگری سلامت هستیم و ۱۷ دفتر خدمات مسافرتی در حوزه گردشگری سلامت در قم فعال هستند و خوب کار می کنند.
وی گفت: اواخر مهرماه نمایشگاه صنعت گردشگری را در استان قم خواهیم داشت و امید است بتوانیم غرفه های فعالی داشته باشیم تا استان قم‌ باید در کشور برجسته شود و شرکت کنندگان در این نمایشگاه به عنوان مبلغان گردشگری استان قم فعال باشند.

ارجمندی با اشاره به این‌ که‌ صنایع دستی در حوزه اشتغال ظرفیت بسیار خوبی با کمترین سرمایه برای ایجاد اشتغال پایدار است گفت: ۸۲۲ مجوز ظرف یکسال گذشته داده شده و ۲۰‌ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل خانگی پرداخت شده است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/evj9

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا