اجتماعی

رکورد مصرف گاز قم تاکنون شکسته نشده است

مدیر عامل شرکت گاز استان قم خبرداد:

مدیر عامل شرکت گاز استان قم با بیان اینکه خوشبختانه رکورد مصرف گاز استان قم تاکنون شکسته نشده است، عنوان کرد: به دلیل همراهی ‌هم‌استانی‌ها در بحث صرفه‌جویی و محدودیت‌های اعمال شده برای صنایع، اصناف و بخش‌های پرمصرف، روند مصرف گاز در استان قم کنترل شده است.

به گزارش ندای قم ،مهندس مرتضی خوش‌لهجه در گفت‌وگویی  با بیان اینکه  خوشبختانه رکورد مصرف گاز استان قم تاکنون شکسته نشده است، عنوان کرد: به دلیل همراهی ‌هم‌استانی‌ها در بحث صرفه‌جویی و محدودیت‌های اعمال شده برای صنایع، اصناف و بخش‌های پرمصرف، روند مصرف گاز در استان قم کنترل شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت گاز استان قم با توجه به نقش کلیدی رسانه‌ها در جهت آموزش، ترویج و گسترش فرهنگ، توجه ویژه‌ای به رسانه‌ها دارد، انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با آموزش‌وپرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خانه مطبوعات استان قم و برگزاری یک جشنواره مطبوعاتی با هدف نهادینه‌سازی مصرف بهینه از جمله اقدامات شرکت گاز استان در این زمینه عنوان کرد.

خوش‌لهجه ادامه داد: همچنین تولید و انتشار پوستر، عکس‌نوشت، اینفوگرافیک، انیمیشن و تهیه گزارش‌های ویدئویی و تصویری از جمله اقداماتی است که شرکت گاز استان در راستای آموزش شهروندان و نهادینه‌سازی فرهنگ بهینه مصرف در قالب‌های چندرسانه‌ای انجام داده است.

وی با تأکید بر این که اقدامات آموزشی و تبلیغاتی شرکت گاز استان به فضای رسانه و مجازی محدود نشده است، یادآور شد: تهیه و نصب بیلبورد و بنر حاوی پیام‌های مرتبط با بهینه‌سازی مصرف در جای جای شهر قم و حضور کارشناسان در مدارس و آموزشگاه‌ها از دیگر کارهای شرکت گاز استان در این زمینه است.

خوش‌لهجه ادامه داد: افزون بر این شرکت گاز استان بیش از سه‌ونیم میلیون پیامک طی بازه زمانی یک ماهه را با موضوع نهادینه‌سازی فرهنگ صرفه‌جویی، اطلاع‌رسانی سیاست‌های تشویقی و بازدارنده دولت در جهت مدیریت مصرف گاز طبیعی و یادآوری نکات ایمنی پیرامون استفاده از وسایل گرمایشی به شهروندان قمی ارسال کرده است.

مدیر عامل شرکت گاز استان قم در خصوص تأثیر این اطلاع‌رسانی‌ها، اظهار کرد: مشاهدات و بررسی ‌های میدانی و کاربران شبکه‌ های اجتماعی از همراهی شهروندان قمی در این خصوص حکایت دارد و همان‌طور که گفته‌شد؛ روند مصرف گاز در استان قم کنترل شده است.

خوش ‌لهجه در خصوص وضعیت فشار گاز قم، عنوان کرد: خوشبختانه استان قم به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن بر مسیر خطوط اصلی انتقال گاز طبیعی، تاکنون به طور جدی با اُفت فشار شدید گاز طبیعی مواجه نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که چه میزان با بحران انتقال گاز در قم فاصله داریم، ادامه داد: شبکه گاز کشور به صورت سراسری است و برای پایداری جریان گاز و جلوگیری از اُفت فشار شبکه، تمامی مشترکان بخش‌های مختلف در اقصی نقاط کشور می‌بایست در مصرف گاز صرفه‌جویی کرده و به نکات مرتبط با بهینه‌سازی مصرف اهتمام ورزند، با توجه به این نکته می‌توان گفت که بحران گاز مختص به یک نقطه از کشور نیست و در صورت افزایش مصرف، تمامی استان‌های کشور درگیر این معضل می‌شود.

خوش‌لهجه با تأکید بر اینکه تامین گاز شبکه خانگی برای دولت در اولویت قرار دارد، یادآور شد: به همین منظور براساس مصوبه و ابلاغیه‌های رسمی وزارت کشور، شرکت‌های گاز تمامی استان‌ها از جمله قم، گازرسانی به صنایع و بخش‌های عمومی را محدود کرده‌اند.

وی ابراز کرد: در حال حاضر ضریب نفوذ گاز طبیعی در مناطق شهری استان قم ۹۹.۵ و در مناطق روستایی ۹۹.۳ درصد است و خوشبختانه تاکنون هیچ نقطه شهری و روستایی در استان قم با قطعی گاز مواجه نشده است.

خوش‌لهجه با بیان اینکه اتلاف انرژی در ایران دلایل عمده‌ای دارد، تصریح کرد: سرانه مصرف گاز طبیعی در ایران نسبت به دیگر کشورها، بسیار بالا است برای نمونه مصرف گاز طبیعی در ایران نسبت به استانداردهای بین‌المللی ۵/۵ برابر و نسبت به کشور ترکیه که در همسایگی ما قرار دارد، ۳ برابر است.

وی در خصوص دلایل اتلاف این انرژی به معماری ساختمان‌ در هنگام طراحی و ساخت، راندمان و بازدهی پایین سیستم گرمایشی، عدم التفات برخی هم‌وطنانمان نسبت به نکات مرتبط با بهینه‌سازی مصرف و حتی ارزان و در دسترس بودن گاز طبیعی اشاره کرد.

مدیر عامل شرکت گاز استان قم رعایت مقررات مبحث ۱۹ مقررات ساختمان سازی در ایران به هنگام ساخت یک ساختمان را نکته مهمی در جهت جلوگیری از هدررفت انرژی دانست و گفت: به هنگام ساخت یک ساختمان شرایط اقلیمی آن منطقه می‌بایست در نظر گرفته شود و افزون بر این، ساخت و ساز ساختمان‌ها باید با استاندارهای لازم استفاده از نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی مطابق باشد.

خوش‌لهجه افزود: برای نمونه استفاده از مصالح مناسب و لایه‌های عایق در دیوارها و سقف، تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت و افزون بر این کف ساختمان‌هایی که در معرض هوای آزاد قرار دارند نیز برای جلوگیری از هدر رفت انرژی می‌بایست عایق بندی شود.

وی یادآور شد: بخاری ‌هایی که به طور سنتی در ایران ساخته و استفاده می شود؛ بازدهی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۷ میلیون بخاری سنتی در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این در حالی است که بخاری‌های هرمتیک که در کشورمان نیز در حال تولید است راندمانی بالای ۹۰ درصد دارند و استفاده از این بخاری‌ها می‌تواند تا حد زیادی از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند.

مدیر عامل شرکت گاز استان قم علاوه بر این تمامی شهروندان می ‌توانند با رعایت یک سری نکات ساده و کم‌هزینه نظیر استفاده از قاب پنجره با عایق حرارتی بالا، درز بندی مناسب در، پنجره و نورگیرها، استفاده از شیشه‌های دوجداره برای پنجره و نصب پرده‌های ضخیم، پوشاندن کانال‌های کولر در ماه‌ های سرد سال، خاموش کردن سیستم گرمایشی در اتاق‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند به حفظ دمای بهینه (۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد) و جلوگیری از اتلاف انرژی منازل خود کمک کنند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/5tb8

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا