اجتماعی

توصیه‌هایی برای پیشگیری از کلاهبرداری وجعل

رئیس پلیس آگاهی استان قم مطرح کرد:

رئیس پلیس آگاهی استان توصیه‌هایی را برای پیشگیری از جعل و کلاهبرداری به شهروندان قمی ارائه کرد.

به گزارش ندای قم سرهنگ میکائیل قهرمانپور،در خصوص پیشگیری از جعل و کلاهبرداری گفت: در هنگام خرید یا اجاره محل سکونت یا دفتر کار، از مالک بودن طرف مقابل اطمینان حاصل کنید و اسناد و اوراق بهادار را در محل‌هایی که امکان دسترسی دیگران وجود دارد، نگهداری نکنید.

وی با تاکید بر اینکه مدارک شناسایی خود اعم از شناسنامه و، کارت ملی را در جای مطمئن نگهداری کنید، گفت: در صورت سرقت یا فقدان این مدارک، موضوع را سریعا به مراکز صدور این مدارک اطلاع دهید.

رئيس پلیس آگاهی استان اضافه کرد: همچنین چک‌های خود را فقط در شعب بانک‌ها نقد کرده و از دادن چک به دیگران در قبال دریافت وجه نقد، به شدت بپرهیزید.

سرهنگ قهرمانپور ادامه داد: هیچ گاه با مشاهده یک آگهی تجاری در مطبوعات، به صحت آن اعتماد نکنید.

وی اعلام داشت: متن چک را شخصاً و بایک قلم بنویسید تا در صورت دست بردن در مندرجات چک، جعلی بودن آن مشخص شود، در هنگام مراجعه به بانک‌ها، مراقب کسانی باشید که پیشنهاد می‌کنند چک شما را در قبال پرداخت آنی مبلغ آن، دریافت کنند.

رئیس پلیس آگاهی استان با بیان اینکه برای اطمینان از اصالت یک سند، باید از مرجع صدور آن استعلام کنید، گفت: همیشه به پیشنهاد‌های خیلی خوبی که به شما داده می‌شود، شک کنید و همواره مراقب کسانی باشید که با غصب عناوینی نظیر مامور اداره اطلاعات، کارمند دادگستری، وکیل، مامور نیروی انتظامی با اهداف فریبکارانه به شما نزدیک می‌شوند.

سرهنگ قهرمانپور بیان داشت: بهتر است برای هر حساب، از امضاء مخصوص و متفاوت استفاده کنید و امضاء‌های بانکی، متفاوت با امضاء‌های اسناد دیگر باشد و نیز در هنگام انجام معاملات و عقد قراردادها، مراقب افراد به ظاهر آراسته باشید و فریب چربزبانی آنان را نخورید.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/duok

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا