اجتماعی

تامین نشدن حقابه و گردوغبار ۲ چالش نگران‌کننده قم

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم مطرح کرد:

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست قم با اشاره به چالش‌های پیش روی استان گفت: تامین نشدن حقابه‌های زیست‌محیطی و گردوغبار ۲ چالش عمده و نگران‌کننده محیط زیست قم است.

به گزارش ندای قم ،سید رضا موسوی مشکینی روز سه‌شنبه در نشست نخبگان حوزوی و دانشگاهی با رییس سازمان محیط‌زیست کشور در دانشگاه قم، بابیان اینکه به خاطر تامین نشدن حقابه‌ها شاهد کاهش ظرفیت منابع سفره‌های زیرزمینی شده‌ایم، گفت: کانون‌های گردوغبار در فاصله ۲۰ کیلومتری استان واقع‌شده‌اند.

وی بیان کرد: حقابه‌های استان قم از رودخانه قره چای و قمرود به نزدیک صفر رسیده و علاوه بر آن میزان دبی آب رودخانه شور نیز بسیار اندک شده‌است.

موسوی مشکینی یادآور شد: کانون‌های گردوغبار در شش ماه اول سال بشدت استان قم را تحت تاثیر می‌دهد و به خاطر کاهش حقابه‌ها و ادامه روند خشکسالی هرسال بر حجم آنها افزوده می‌شود.

وی تصریح کرد: در تیرماه امسال برای اولین بار در تاریخ ۲۳ روز از آن آلوده بود که بخش عمده‌ای از آنها از کانونهای داخلی است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست قم گفت: ۲۶ گونه پستاندار، ۲۵۷ گونه پرنده، ۲۰ گونه ماهی، ۸۰۰ گونه گیاه در این استان شناسایی‌شده و متوسط بارش ۱۶۰ میلی‌متر است و پتانسیل تبخیر نیز ۳ هزار و ۵۰۰ میلی‌متر در سال است که سبب ایجاد اقلیم خشک و نیمه‌خشک شده‌است.

موسوی مشکینی با اشاره به وجود یک منطقه حفاظت‌شده و ۴ منطقه شکارممنوع، یادآور شد: همچنین ۶ تالاب به مساحت ۱۰۰ هزار هکتار سالانه میزبان هزاران پرنده مهاجر است.
وی ادامه داد: افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در هفت شهرک صنعتی و ۴ ناحیه صنعتی مشغول فعالیت هستند که ۷۰ درصد واحدهای صنعتی در محدوده نزدیک به شهر مستقر شده‌اند.

همچنین در حاشیه این نشست از ۲ کتاب با عناوین«اصول و مبانی اخلاقی و الهیاتی و کلامی محیط‌زیست در اسلام» نوشته عزیزاله فهیمی و علی مشهدی و «فرهنگ ترویجی اخلاق محیط‌زیست» به قلم علی مشهدی عضو هیات علمی دانشگاه قم که با مشارکت سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان به رشته تحریر درآمده بود، رونمایی شد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/pzdn

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا