اجتماعی

اهدای اعضای حیاتی بدن دختر قمی

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی استان قم خبرداد :

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت: اعضای حیاتی بدن یک دختر قمی که دچار مرگ مغزی شده‌ بود، با رضایت خانواده‌اش به بیماران نیازمند اهدا شد.

به گزارش ندای قم، ولی الله صمدی اظهار داشت:‌ اهدای اعضای حیاتی بدن دختر قمی نهمین اهدای عضو ماندگار استان قم در سال ۱۴۰۲ است.

وی گفت: مرحومه حانیه جهانگیری ۱۶ ساله بود که به علت عارضه مغزی دچار مرگ مغزی شد.

وی افزود: با رضایت خانواده نوعدوست و ایثارگرش به اهدای عضو، اعضای حیاتی این فرشته آسمانی، جان تازه به چندین بیمار بدحال بخشید.

شهریورماه سالجاری نیز در هشتمین اهدای عضو ماندگار استان قم، اعضای حیاتی مرحومه فاطمه الیاسی ۴۴ ساله که به علت ایست قلبی دچار مرگ مغزی شده بود، به بیماران نیازمند اهدا شد.

صمدی در ادامه اظهار داشت: از زمانی که مرگ مغزی بیماری اعلام می‌شود، می‌توان بیمار را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری کرد، ولی در این مدت ارگان‌های حیاتی زیست پذیری خود را از دست می‌دهند و قابلیت فعالیت و توانایی ارگان‌ها ضعیف می‌شود.

وی گفت: بیمار مرگ مغزی قبل از فوت می‌تواند ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه‌ها و روده و تا ۴۸ ساعت پس از فوت نیز می‌تواند نسوج و بافت‌هایی مثل پوست، قرنیه، استخوان، تاندون و عضلات دریچه‌های قلب را اهدا کند.

وی به این نکته نیز اشاره کرد که از سال گذشته تاکنون اعضای بدن ۲۶ بیمار مرگ مغزی در این استان با رضایت خانواده‌ها به بیماران اهدا شده‌است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/m1ql

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا