اجتماعی

افزایش 3.7 درصدی مصرف گاز طی ۹ ماه گذشته

مدیرعامل شرکت گاز استان قم خبرداد:

مدیرعامل شرکت گاز استان قم گفت: مصرف انرژی گاز از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این استان با افزایش ۳.۷ درصدی همراه بوده است.

به گزارش ندای قم،مرتضی خوش‌لهجه در گفت‌وگویی با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف گاز، افزود: با توجه به این‌که بیشترین درصد مصرف گاز استان قم در فصل سرما، در بخش گرمایشی می‌باشد، لذا مردم استان می‌توانند با مصرف بهینه و مناسب، ما را در بهبود خدمت‌رسانی همراهی کنند.

وی تاکید کرد: همشهریان می‌توانند با نگه‌داشتن منازل و محل کار خود در دمای مطلوب که ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌باشد، نقش مهمی در صرفه‌جویی و استمرار گازرسانی، حتی به سایر هم‌وطنانمان که در نقاط سردسیر کشور زندگی می‌کنند، ایفا کنند.

وی با بیان این‌که کانال‌های کولر یکی از راه‌های خروج گرما است، افزود: با بستن دریچه‌های کانال‌های کولر به‌وسیله مقوا، پلاستیک یا پارچه‌های ضخیم از هدررفت گرما جلوگیری کنید.

خوش‌لهجه تصریح کرد: هر اندازه صرفه‌جویی از سوی مردم انجام و دمای منازل در حد دمای رفاه کنترل شود به همان میزان به پایداری شبکه گاز کمک می کند و از افت فشار گاز در مناطق سردسیر جلوگیری خواهد شد؛ کاهش هر یک درجه سانتی‌گراد دمای اتاق، موجب کاهش مصرف گاز طبیعی تا حدود ۶ درصد می‌شود.

وی با تاکید بر پوشیدن لباس گرم در منزل، ادامه داد: استفاده از عایق حرارتی برای پنجره و نورگیر منازل، درزبندی مناسب در، پنجره و نورگیرها، استفاده از شیشه‌های دوجداره برای پنجره و نصب پرده‌های ضخیم، تاثیر زیادی در حفظ دمای آسایش ساختمان خواهد داشت.

به گفته وی، هوشمندسازی موتورخانه از جمله راهکارهای کم‌هزینه و پربازده در راستای کاهش مصرف انرژی مصرفی در موتورخانه‌ها و همچنین ایجاد حرارت متناسب با نیاز ساختمان است؛ سرویس سالانه سیستم تاسیساتی موتورخانه به‌ویژه دوده زدایی از جداره‌ها، تمیز کردن نازل مشعل گازسوز موتورخانه و کنترل ترموستات از کارهایی است که در بازدهی هرچه بیشتر موتورخانه‌ها نقش دارد.

۴۴۲ هزار و ۴۰۲ مشترک گاز در بخش‌های خانگی، صنعتی و تجاری استان قم وجود دارد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/z8kb

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا