اجتماعی

افزایش ۲ برابری اعضای کتابخانه‌های عمومی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم خبرداد:

مدیرکل کتابخانه های عمومی قم از افزایش ۲ برابری اعضای کتابخانه‌های این استان از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل آن خبر داد.

به گزارش ندای قم ، مهدی توکلیان درگفت وگویی اظهار داشت: دراین مدت  ۱۳ هزار و ۸۸۶ نفر عضو جدید در کتابخانه‌های عمومی استان قم ثبت نام کرده و ۹ هزار و ۲۲۷ نفر از اعضای سابق عضویت خود را تمدید کرده‌اند، این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۶ هزار و ۷۱۴ عضو جدید و پنج هزار و ۲۷۶ عضو تمدیدی، افزایش بیش از دو برابری داشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۸هزار و ۲۶۰ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان قم هستند، که از این تعداد پنج هزار و ۹۳۲ نفر کودک، ۱۳ هزار و ۱۷۰ نفر نوجوان، پنج هزار و ۷۶۳ نفر جوان و سه هزار و ۹۳۵ نفر اعضای بزرگسال هستند.

توکلیان گفت:‌ هم اینک، پنج کتابخانه روستایی در روستاهای صرم، فردو، نایه، مبارک‌آباد و طایقان زیر نظر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم فعالیت می‌کنند.

وی اضافه کرد: با وجود پیگیری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی قم، به منظور جلب مشارکت سازمان‌ها، ارگان‌ها و خیرین، برای راه‌اندازی کتابخانه سیار و خدمات‌رسانی به تمامی نقاط شهری و روستایی استان، متاسفانه تاکنون موفق به راه‌اندازی این خدمت نشده‌ایم.

وی افزود: با این وجود، همکاران ما در کتابخانه‌های استان، به ویژه کتابداران روستایی، با حضور دوره‌ای در مدارس روستاهای همجوار، دسترسی به کتاب را برای کودکان و نوجوانان روستاهای فاقد کتاب فراهم می‌کنند.

توکلیان افزود: با در نظرگرفتن احداث کتابخانه مرکزی قم زیر بنای کتابخانه‌های عمومی استان  ۱۸ هزار و ۶۳۲ متر مربع است.

وی زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهر قم را ۱۶ هزار و ۲۶۳ متر مربع عنوان کرد و افزود: کتابخانه بخش سلفچگان این استان با ۵۰۰ متر زیربنا در حال احداث ساختمان جدید است.

وی گفت: به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱.۳۵ متر سرانه فضای کتابخانه‌ای در استان می‌باشدکه نسبت به سال گذشته تفاوتی نکرده‌است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/csdb

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا